Reklama

Na každý orgán jedna slovenská bylinka: Viete, ktoré čo liečia?

herbs

Zdroj: Pixabay

Reklama

Hovorí sa, že takmer na každý problém pozná príroda riešenie. Čo trápi vás? Bylinkový online herbár prináša magazín Zdravie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Päťdesiatka nádherných stromov a ich výklad. Ktorý je TEN VÁŠ?

    Zdroj: Shutterstock

    Na lepší spánok: Levanduľa upokojuje a trebuľka voňavá, nazývaná aj kerblík alebo francúzsky petržlen. Liečivá bylina pomáha proti zlému spánku rôznymi zdraviu prospešnými látkami.

    Zdroj: canva

    Ak počítanie oviec nepomôže, medovka lekárska má vyrovnávací účinok na nervový systém. Upokojuje a pomáha zaspať, preto sa odporúča vypiť šálku čaju z medovky hodinu pred spaním.

    Zdroj: Shutterstock

    Na vysoký tlak: Púpava má silný čistiaci účinok a pomáha riešiť ťažkosti so zadržiavaním tekutín. Keďže odvodňuje, zlepšuje celkové prekrvenie a znižuje krvný tlak.

    Zdroj: Shutterstock

    Na bolesť hrdla: Šalvia funguje ako dezinfekčný prostriedok. Zastavuje množenie vírusov, plesní a baktérií a prináša tak rýchlu úľavu od bolesti hrdla a zachrípnutia.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Na sústredenie: Pre zlepšenie koncentrácie by vám mohla pomôcť mäta a rozmarín.

    Zdroj: Shutterstock

    Na problémy so srdcom: Starší ľudia reagujú citlivejšie na zmeny počasia. Hloh posilňuje srdce a krvný obeh, pomáha pri srdcových ochoreniach, začínajúcej srdcovej slabosti a nedostatočnom prekrvení srdcového svalu.

    Zdroj: Shutterstock

    Práve vďaka odvodňovacím schopnostiam sa využíva praslička roľná aj pri ťažkostiach so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Proti únave: Rozmarín lekársky - jeho najväčším prínosom sú éterické oleje s vysokým obsahom gáfru. Stimulujú krvný obeh a tým aj prietok krvi v mozgu.

    Zdroj: Shutterstock

    Proti nervozite: Veľmi dobrou je koreň valeriány lekárskej. Ten upokojí a je vhodný aj pre lepší spánok. Nervy upokojuje aj materina dúška.

    Zdroj: Shutterstock

    Na bolesť hlavy: Trebuľka voňavá bojuje proti bolestiam hlavy. O levanduli je dávno známe, že má veľmi upokojujúce a relaxačné účinky. Používa sa pri nespavosti ale aj ak vás trápi migréna. Zalejte si čaj, budete z tej chute a vône prekvapny.

    Zdroj: Pinterest.at/pin/279082508148304068/

    Mäta sa používa pri tráviacich problémoch, pri nevoľnostiach, zvracaní a bolestiach hlavy.

    Zdroj: Shutterstock

    Rimbaba obyčajná - kedysi sa používala na liečbu horúčky. Dnes už vieme, že rimbaba pomáha pri migrénach a závratoch. Žujte jej listy, prípadne si pripravte čaj.

    Zdroj: shutterstock.com

    Pre funkciu pečene: Pestrec mariánsky obsahuje flavolignany, ktoré sú známym hlavným hepatoprotektorom. Ten dokáže pečeň chrániť. Koreň púpavy zvyšuje nielen prietok žlče, ale urýchľuje aj proces detoxikácie. Pečeň zas vyživí koreň čakanky.

    Zdroj: Shutterstock

    Na detox: Prečisťujúce bylinky, ktoré vás zbavia škodlivých látok, sú žihľava, pestrec a púpava. Púpava odbúrava toxíny a cholesterol z tela. Žihľava zas čistí krv.

    Zdroj: Shutterstock

    Na pamäť: Pamäť vám zlepší ginko, rozmarín, ktorý zvyšuje kapacitu pamäte. Šalvia zas podporuje činnosť pamäte.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Proti mravcom: Trápia vás v záhrade mravce? Vysaďte si levanduľu, nechtík či mätu, mravce ich neobľubujú. Rovnako im môžete znepríjemniť život aj keď sa nasťahovali k vám domov. Vytvorte si vrecúška s týmito sušenými bylinkami.