Reklama

Veterinári varujú: Úpal hrozí "v hice" aj zvieratám

Reklama

Zdravotné problémy počas horúcich dní trápia okrem ľudí aj ich chlpatých maznáčikov, ktorých chovajú vo svojich príbytkoch. Úpal alebo srdcový kolaps hrozia predovšetkým psom, ktoré patria medzi najaktívnejšie "nemé tváre". Veterinári radia, aby v teplom počasí mali zvieratá hlavne dostatok vody a tienistý kútik na leňošenie.

SONY DSC

SONY DSC



Pitný režim aj pre zvieratá
Na prechádzky je najlepšie chodiť skoro ráno alebo večer, keď slnko príliš nepáli. U psov to netreba preháňať ani s letným strihaním. Aj najvernejšiemu priateľovi človeka totiž hrozí nepríjemné spálenie. Na prehriatie sú citlivé najmä plemená psov s vrodenou deformáciou hornej čeľuste, ktorá obmedzuje ventiláciu. Ide napríklad o boxera či buldoga.

Riziko rastie aj u plemien s bohatou srsťou, predovšetkým tmavých farieb. Majiteľov preto upozorňujeme, aby svojich miláčikov držali v horúcom počasí v dobre vetraných a zatienených príbytkoch. Samozrejmosťou by mal byť dostatok tekutín. Postačí obyčajná voda, ale "havkáčom" neuškodia ani nesýtené minerálky.

Zabudnutí v aute
Pohodlní chovatelia by tiež mali obmedziť prechádzky, pri ktorých sedia na bicykli či mopede a pes beží s vyplazeným jazykom vedľa nich. Aj takto sa dá predísť riziku infarktu či mozgovo-cievnej príhody, ktoré môžu postihnúť aj zvieratá. Motoristi, ktorí svojich domácich obľúbencov vozia v aute, by si mali pred jazdou urobiť veľký uzol na vreckovke. Zabudnúť v letnom "hice" zviera vo vozidle sa totiž môže rovnať katastrofe.

V priebehu polhodiny sa teplota v aute zvýši na extrémnych 40 až 70 stupňov Celzia. Zviera sa prehreje a dochádza k zlyhaniu obehu a termoregulačného systému. V takýchto prípadoch je pri poskytnutí prvej pomoci potrebné zabaliť zviera do vlhkého uteráka a rýchlo vyhľadať pomoc odborníka.

Nebezpečné strihanie
Lekári rozhodne neodporúčajú obliať postihnuté zviera vedrom vody. Takýto šok by mohol narobiť ešte viac škody. Veterinári krútia hlavou aj nad snahou niektorých majiteľov psov s dlhšou srsťou, ktorí svojich zverencov po príchode teplejších dní nechajú ostrihať "dohola". Chovatelia si neuvedomujú, že aj psom hrozí spálenie.

Všetko treba robiť s mierou. Určitú vrstvu srsti je lepšie nechať, pretože slúži aj ako akási izolácia. Dôležitejšie je udržiavať srsť v čistote, aby sa v nej neusadili parazity. Stravu psom či mačkám počas teplých dní podľa odborníkov netreba príliš upravovať. Šťavnatejšie potraviny sú potrebné predovšetkým pre králiky, škrečky, morčatá či fretky, ktoré bežne príliš mnoho vody nevypijú.

Autor: bb
Foto: Shutterstock