Zdravé oči robia život komfortnejším a zároveň pomáhajú naplno vnímať okolie a vytvárať si naň názor. Aj oči však môžu ochorieť. Radí oftalmológ Pavol VESELÝ.

Citlivý orgán
Oko patrí medzi najcitlivejšie telesné orgány. Indikátorom, že niečo nie je v poriadku, je sietnica. Na nej sa odrážajú vážne zdravotné problémy, ich podceňovanie vás môže pripraviť o zrak. Sietnica je tenká priehľadná membrána zložená z desiatich vrstiev, ktorá vystiela oko zvnútra. Jej citlivé bunky – fotoreceptory – zachytia svetelný vnem a posúvajú ho očným nervom ďalej do mozgu.

zrak
Zdroj: Shutterstock

Pre dobrú zrakovú ostrosť je nevyhnutné, aby sietnica bola zdravá a všetky jej vrstvy neporušené. „Sietnica v oku je ako film vo fotoaparáte. Keď je poškodený, nikdy nevznikne kvalitná fotka. Rovnako je to aj pri sietnici, na ktorú dopadá obraz vnímaný ľudským okom. Keď je poškodená, obraz nie je dokonalý a kvalitný. Sietnica je náročná na výživu a akékoľvek zmeny sa na nej odzrkadľujú veľmi skoro,“ vysvetľuje očný lekár Pavol Veselý.

Sietnica citlivo reaguje na všetko, čo sa deje v našom tele, preto je jednou z „obetí“ cukrovky či vysokého krvného tlaku, čo vedie k hypertenznej alebo diabetickej retinopatii. Častá je aj vekom podmienená degenerácia makuly a cievne oklúzie. „Podcenenie liečby môže v niektorých prípadoch viesť až k úplnej strate zraku,“ upozorňuje oftalmológ.