Reklama

VIDÍTE odrazu horšie na jedno oko? Podceňovanie vás môže pripraviť o ZRAK

zrak oči

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom duše. O svojom majiteľovi či majiteľke všeličo prezradia. Nielen emócie ako hnev, radosť, túžbu či strach, ale aj rôzne zdravotné problémy.

Zdravé oči robia život komfortnejším a zároveň pomáhajú naplno vnímať okolie a vytvárať si naň názor. Aj oči však môžu ochorieť. Radí oftalmológ Pavol VESELÝ.

Citlivý orgán
Oko patrí medzi najcitlivejšie telesné orgány. Indikátorom, že niečo nie je v poriadku, je sietnica. Na nej sa odrážajú vážne zdravotné problémy, ich podceňovanie vás môže pripraviť o zrak. Sietnica je tenká priehľadná membrána zložená z desiatich vrstiev, ktorá vystiela oko zvnútra. Jej citlivé bunky – fotoreceptory – zachytia svetelný vnem a posúvajú ho očným nervom ďalej do mozgu.

Pre dobrú zrakovú ostrosť je nevyhnutné, aby sietnica bola zdravá a všetky jej vrstvy neporušené. „Sietnica v oku je ako film vo fotoaparáte. Keď je poškodený, nikdy nevznikne kvalitná fotka. Rovnako je to aj pri sietnici, na ktorú dopadá obraz vnímaný ľudským okom. Keď je poškodená, obraz nie je dokonalý a kvalitný. Sietnica je náročná na výživu a akékoľvek zmeny sa na nej odzrkadľujú veľmi skoro,“ vysvetľuje očný lekár Pavol Veselý.

Sietnica citlivo reaguje na všetko, čo sa deje v našom tele, preto je jednou z „obetí“ cukrovky či vysokého krvného tlaku, čo vedie k hypertenznej alebo diabetickej retinopatii. Častá je aj vekom podmienená degenerácia makuly a cievne oklúzie. „Podcenenie liečby môže v niektorých prípadoch viesť až k úplnej strate zraku,“ upozorňuje oftalmológ.

 

Nebezpečná cukrovka
Jedným z najzákernejších ochorení sietnice je diabetická retinopatia, ktorá je typická pre pacientov trpiacich cukrovkou. Toto ochorenie nebolí, no poškodzuje sietnicu a postupom času môže viesť až k slepote. Ohrozenou skupinou sú najmä diabetici s cukrovkou 1. typu, u ktorých je riziko vyššie až o 40 percent oproti pacientom s diabetom 2. typu.V tomto prípade je dôležitá prevencia, to znamená dbať na optimálne nastavenie hladiny krvného cukru. Keď sa diabetická retinopatia predsa len objaví, súčasná liečba dokáže jej priebeh spomaliť, v optimálnom prípade aj úplne zastaviť.

Dostupné sú tri typy zákrokov podľa závažnosti ochorenia – laser, injekcie priamo do sklovca oka a operácia. „Liečba diabetickej retinopatie priamo súvisí so stupňom poškodenia sietnice a s nastavením cukrovky. Je však dôležité dodržiavať správne stravovacie návyky, vzdať sa alkoholu a cigariet,“ odporúča Pavol Veselý.  

Pozor na vysoký tlak
Ak máte vysoký krvný tlak, mali by ste chodiť na pravidelné kontroly k očnému lekárovi, ktorý vám zároveň vyšetrí očné pozadie. „Následkom vysokého krvného tlaku dochádza k súboru chronických zmien na očnom pozadí. Zmeny sa v oku vytvárajú postupne, preto si ich pacient spočiatku neuvedomuje. V určitom okamihu však dochádza k poklesu zrakovej ostrosti a k výpadkom v zornom poli.

Vysoký tlak vedie k zúženiu ciev a k presakovaniu krvi do sietnice alebo do sklovca. Aj preto je sietnica typickým indikátorom krvácania a infarktov,“ vysvetľuje lekár Pavol Veselý. Liečbe hypertenznej retinopatie výrazne pomáha nastavenie a udržiavanie optimálneho krvného tlaku. Disciplinovaný pacient sa môže dopracovať až k úplnému vymiznutiu tohto zdravotného problému.

Žltá škvrna
Makula (žltá škvrna) je miesto najostrejšieho videnia v centrálnej časti sietnice. Degenerácia makuly patrí k doteraz neobjasneným zrakovým problémom. „Nastáva rýchly pokles zrakovej ostrosti, až strata centrálneho videnia, no príčina ochorenia stále nie je známa. Predpokladá sa, že ide o následok viacerých faktorov, ako je vek, slnečné žiarenie, genetika, spôsob života, strava či fajčenie,“ hovorí očný lekár.

Asi 80 percent prípadov tvorí suchá forma, zvyšných 20 percent vlhká forma. „Pri suchej forme dochádza k ukladaniu odpadových látok metabolizmu v sietnici, čím sa znižuje funkcia fotoreceptorov, ktoré postupne odumierajú. Vlhká forma je typická tvorbou cievok v sietnici, ktoré presakujú na povrch a často krvácajú,“ opisuje ochorenie oftalmológ Pavol Veselý. Liečba suchej formy zatiaľ neexistuje, no dá sa zmierniť upravenou životosprávou. Vlhká forma sa v súčasnosti najčastejšie lieči injekčne.

Na vine sú cievy
Poruchy videnia až stratu zraku môže spôsobiť aj upchatie sietnicovej tepny alebo žily – cievna oklúzia. Podľa toho, kde nastane porucha cievneho prietoku, či v žilách, alebo v artériách sietnice, sa toto ochorenie delí na dva typy – na arteriálne a venózne oklúzie. „Arteriálna oklúzia sa prejaví náhlou nebolestivou stratou videnia na jednom oku. Pacientovi vieme niekedy pomôcť masážou bulbu alebo liekmi na riedenie krvi. Často je však stav nezvratný a opätovné zlepšenie zraku už nenastane,“ konštatuje oftalmológ.

Pri venóznych oklúziách je hlavným rizikovým faktorom vysoký krvný tlak. „Dochádza k tvorbe opuchov a malých infarktov, ktoré spôsobuje upchatie cievy vény v sietnici a zablokovanie prietoku krvi do krvného obehu. Liečba spočíva v laserovej koagulácii sietnice alebo v podávaní inravitreálnych injekcií do sklovca oka, prípadne v kombinácii oboch,“ vysvetľuje Pavol Veselý.