Reklama

Viete, čo je kuracia koža? Môžete ju mať na rukách aj stehnách

Vyrážky na zadných častiach paží a stehien nevyzerajú dobre v tričku ani v šortkách.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pokožka posiata malými zapálenými bodkami je pre väčšinu ľudí, ktorí ním trpia, najmä estetický problém. Ide o keratózu pilaris (známu aj ako keratosis follicularis a folikulárna keratóza), neinfekčné kožné ochorenie.

Vyrážky na zadných častiach paží a stehien nevyzerajú dobre v tričku ani v šortkách. Pokožka je navyše na dotyk hrubá a nerovná. Kvôli vzhľadu sa ľudovo nazýva kuracia koža a jej príčinou je nadprodukcia keratínu, ktorý upcháva vlasové folikuly.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER Zora Czoborová prezradila svoje triky pre krásu: Ako to robí?

    Na vine je genetika

    Vyrážky majú zvyčajne veľkosť špendlíkovej hlavičky, čiže nie sú veľké. Nespôsobujú žiadnu bolesť ani problémy, no sú neestetické. Pokiaľ sa objavujú na viditeľných častiach tela, môže keratóza pilaris spôsobovať nepríjemné pocity až psychické bloky.

    Presné príčiny tohto ochorenia nie sú známe, je veľmi pravdepodobné, že ide o genetickú a dedičnú poruchu. Ochorenie postihuje predovšetkým mladých ľudí: prvé príznaky keratózy pilaris sa zvyčajne objavujú už v detstve a sú veľmi časté u dospievajúcich. Kuracia koža môže s pribúdajúcim vekom vymiznúť alebo sa môže opakovane vracať.

    Zdroj: Shutterstock

    Používajte hydratačné prípravky na kožu

    Brúsiť a premasťovať

    Na tento pomerne bežný problém neexistuje žiadny známy liek. Príznaky sa však dajú zmierňovať pravidelnou kozmetickou starostlivosťou o pokožku po­užívaním vhodných olejov, pílingov a telových krémov. Toto ochorenie sa totiž veľmi často spája s výskytom suchej pokožky. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov je vhodné používať telové mlieka alebo krémy, ktoré neobsahujú parfumy a farbivá, a prípravok treba nanášať niekoľkokrát denne na postihnuté oblasti tela.

    Dôležité je aj zdravé stravovanie. Je vhodné vyhýbať sa potravinám, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie. Hydratáciu pokožky treba udržiavať aj dostatočným príjmom tekutín, odporúča sa vypiť aspoň dva litre vody denne a vyhýbať sa nezdravým sladkým a šumivým nápojom.

    Zdroj: Život

    Vyberáme pre vás niečo PLUS