Reklama

Viete, čo je to sociálna fóbia?

Reklama

Obavy a strach sú v určitých situáciách úplne prirodzené a v živote sa im asi nikto z nás nevyhne. Avšak tieto pocity môžu prerásť do nebezpečných rozmerov. Ak sa tak stane a človek sa ocitne v zajatí nadmerného strachu – čiže fóbie – jedná sa už o stav, ktorý treba riešiť, pretože sami si s ním len ťažko dokážeme poradiť a naviac nám môže veľmi negatívne zasahovať do rôznych sfér života.

Jednou z fóbií je aj tzv. sociálna fóbia. Ľudia s touto poruchou prežívajú strach z kontaktu s inými osobami, robí im problém vystupovať na verejnosti, prezentovať svoje názory pred inými alebo jednoducho ísť do spoločnosti. Charakteristické sú obavy z odmietnutia, kritiky, strápnenia a tieto skutočnosti komplikujú človeku každodenný život.

Tréma či fóbia?
Netreba si však zamieňať občasnú hanblivosť alebo trému so sociálnou fóbiou. Je prirodzené, ak máte občas strach z vystúpenia pred ľuďmi alebo sa v niektorých spoločenských situáciách cítite „nesvoja“. Problém nastáva, ak sa takéto obavy stupňujú a prehlbujú, nedokážete si s nimi poradiť, cítite, že vás viac a viac ovládajú, uzatvárate sa čoraz viac do seba, prípadne sa obávaným situáciám začnete zo strachu vyhýbať.

Často sa vyskytujú telesné príznaky ako červenanie, triaška, človeku „vyschne“ v hrdle, ak má napríklad prehovoriť pred inými a srdce akoby chcelo vyskočiť z hrude, u niektorých dokonca môže dôjsť až k napínaniu na zvracanie či k pocitom na omdletie.

Uvádza sa, že ženy sú častejšími obeťami sociálnej fóbie a taktiež táto porucha zväčša vzniká v období puberty, no môže sa vyskytovať aj v inom veku.

Hľadajte riešenia
Táto porucha je pomerne častá, avšak u mnohých ľudí ostáva neriešená. Veľakrát si človek svoj nadmerný a intenzívny strach zo sociálnych situácií vysvetľuje ako prejav svojej hanblivosti a nepovažuje to za ochorenie, ktoré by si vyžadovalo odbornú pomoc.

Na druhej strane môže byť pre človeka trpiaceho sociálnou fóbiou najväčším problémom hovoriť o svojom strachu a pocitoch pred psychológom či lekárom a preto sa tomuto riešeniu radšej vyhýba.

Pokiaľ máte pocit, že by sa vo vašom prípade mohlo jednať o sociálnu fóbiu, najlepšie urobíte, ak čo najskôr vyhľadáte pomoc. Môžete sa obrátiť na vášho lekára alebo priamo vyhľadať psychológa, ktorý dokáže zistiť, či ste skutočne obeťou tejto psychickej poruchy.
Ak sa diagnóza potvrdí, potom podstúpite vhodný spôsob liečby – či už formou psychoterapie, prípadne aj za pomoci špeciálnych liekov.

Zlepšite svoj život už dnes
Tak ako pri väčšine zdravotných problémov, aj pri sociálnej fóbií platí, že čím dlhšie budete tento problém ignorovať alebo jeho riešenie odkladať, tým ťažšia môže byť neskôr liečba.
Vhodne zvolený liečebný postup vám však skutočne dokáže pomôcť postupne prekonať nadmerný strach zo sociálnych situácií a tým vám vrátiť schopnosť prežívať svoj život naplno a tešiť sa z neho. A to predsa stojí za to!

Autor: Mária

Vyberáme pre vás niečo PLUS