Vitamíny: Manuál na ich správne užívanie. Tomuto sa určite vyhnite!
11. 3. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: shutterstock
Myslíte si, že naozaj viete, ako konzumovať vitamíny? Možno sa mýlite, lebo občas je to poriadna veda! Kedy vám napríklad môžu ublížiť a kedy strácajú účinok?
V článku sa dozviete:
- Ako vitamíny správne užívať.
- Ako vitamíny kombinovať.
- Ktoré môžete jesť na plný a ktoré radšej na prázdny žalúdok.
- Akú má súvislosť antikoncepcia s vitamínmi.
- Ešte ktoré lieky sa s vitamínmi "nekamarátia"...
Aj napriek tomu, že sa zdá, že užívanie vitamínov nie je ničím zložitým, opak môže byť pravdou. Lebo nie všetky môžete spolu kombinovať, zapíjať ich nemôžete tiež s hocičím a niektoré môžete jesť len na prázdny žalúdok.
Najviac vitamínov je v surovej zelenine a ovocí. Váš organizmus si ich však okrem vitamínov B3 a D nevie vytvoriť sám, tak keď nechcete meť ich nedostatok, s veľkou pravdepodobnosťou máte aj vy doma aspoň jednu škatuľku vitamínov aj vy.

Ako ich správne užívať?
Samozrejme že o tom informuje príbalový leták, poradí vám s tým lekárnik, alebo – ak vám užívanie vitamínových doplnkov odporučil váš lekár, s veľkou pravdepodobnosťou vám o ich správnom užívaní povie on. Problémom je, ak si dávkujete vitamíny podľa vlastného uváženia, lebo ich vysoké alebo nízke hladiny môžu predstavovať pre telo vážny problém.
Zdroj: Shutterstock
Skontrolujte obsah domácej lekárničky. Aké lieky máte doma a viete, ako ich správne užívať?
„Vo všeobecnosti sa vitamíny dajú rozdeliť na dve skupiny: vitamíny rozpustné v tukoch, teda vitamíny A, D, E, K, a vitamíny rozpustné vo vode (vitamíny skupiny B a C). Tie, ktoré sú rozpustné v tukoch, si organizmus môže uložiť do zásoby, preto ich nedostatok nepociťujeme hneď, ale až po nejakom čase. Ostatné si uložiť do zásoby nevieme,“ pre časopis Zdravie povedala farmaceutka Lenka Čorbová.
Na ďalšej strane sa dozviete, ako sa prejavuje, keď máte málo vitamínov.
Máte ich málo? Takto sa to prejavuje:
Ak má telo nedostatok vitamínov, možno sa cítite neustále unavená alebo slabá.
+Pri nedostatku vitamínu C je typické krvácanie ďasien.
+ V dôsledku nedostatku tiamínu, teda B1, môžete bojovať s ochorením beri-beri, ktoré postihuje kardiovaskulárny a nervový systém.
Zdroj: shutterstock
Dlho vydržia, sú lacné, zasýtia, obsahujú veľa vlákniny aj vitamínov a majú množstvo zdravotných benefitov. Zaraďte do jedálneho lístka strukoviny.
Na toto vitamíny slúžia
-Vitamíny majú v organizme množstvo úloh. Medzi tie najvýznamnejšie patrí tvorba zrakového pigmentu vitamínom A.
-Vitamín K napomáha tvorbe koagulačných faktorov.
-Vitamín D podporuje imunitný systém a ukladanie vápnika do kostí.
-Vitamíny C a E majú antioxidačné vlastnosti.
-Okrem týchto funkcií sa vitamíny najmä skupiny B zúčastňujú na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín.
Viete, ako vitamíny kombinovať?
-Niektoré vitamíny sa navzájom doplňujú v procese krvotvorby. Sú to najmä vitamíny skupiny B, a to kyselina listová B9, kyanokobalamín B12, pyridoxín B6. Pri málokrvnosti je preto vhodné okrem železa doplniť vyššie spomenuté vitamíny.
-Vitamíny C a E majú antioxidačné vlastnosti a chránia bunky pred poškodením, preto ich vzájomná kombinácia zvyšuje antioxidačný účinok. Neužívajte ich však v jednom prípravku, pretože majú rozdielnu rozpustnosť, ktorá ovplyvňuje ich vstrebateľnosť.
Zdroj: Shutterstock
S vitamínmi to nepreháňajte, ale ani ich neužívajte neuvážene. Najvhodnejšie je dopĺňať ich do organizmu prostredníctvom čerstvého ovocia a zeleniny a len keď´je to nevyhnutné, v podobe tabliet a sirupov.
Ešte sa dozviete, ktoré vitamíny by ste mali užívať samostatne...

Tieto vitamíny užívajte samostatne
„Užívanie vitamínu E v spolupráci s vitamínom K prináša výhody. Dôležité je však užiť tieto vitamíny samostatne. Ich kombinácia sa neodporúča, keďže sa zistilo, že vysoké dávky vitamínu E znižujú účinok vitamínu K na krvnú zrážavosť,“ ozrejmuje farmaceutka.
Vhodná nie je ani kombinácia vysokých dávok vitamínu C, ktoré môžu znížiť absorpciu súčasne podávaného vitamínu B12 a ovplyvniť aj metabolizmus vitamínu B6. Vzhľadom na rozdielnu rozpustnosť vitamínov je dobré užívať samostatne vitamíny rozpustné v tukoch a vitamíny skupiny B i vitamín C.
Zdroj: Shutterstock
Najviac vitamínov je v surovej zelenine a ovocí. Váš organizmus si ich však okrem vitamínov B3 a D nevie vytvoriť sám, tak keď nechcete meť ich nedostatok, s veľkou pravdepodobnosťou máte aj vy doma aspoň jednu škatuľku vitamínov aj vy. Banány sa však neodporúčajú jesť večer, ak máte cukrovku, a tiež ak máte kašeľ, alebo ste prechladnutí - banány zvyšujú tvorbu hlienu, čo môže zhoršiť záchvaty kašľa.
Najedená či hladná?
Tu vám prinášame krátky manuál na to, ktoré vitamíny majú rady prázdny žalúdok a ktoré nie.
+Nalačno sa odporúča užívať väčšinu vitamínov rozpustných vo vode, teda skupiny B a C, a to ideálne hneď ráno ešte pred raňajkami. Ich vstrebateľnosti totiž môžu brániť súčasti jedla, na ktoré sa tieto vitamíny naviažu a vylúčia črevom von.
+Naopak po jedle by ste mali užívať vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch, pretože tieto potrebujú tuk, aby sa vstrebali.
Ďalej sa dozviete, čím je najvhodnejšie zapíjať vitamíny...
Čím zapíjať vitamíny...
Dokonca aj obyčajné zapíjanie vitamínov je občas poriadne veda, na to, aby správne účinkovali, potrebujú správnu tekutinu, v ktorej sa rozpustia.
+Ak užívate vitamíny A, D, E a K, ktoré sú rozpustné v tukoch, zapite ich alebo zajedzte niečím tukovým, ako je mlieko alebo mastnejšie jedlo. Tým sa zabezpečí čo najlepšia vstrebateľnosť a účinnosť.
+Vitamíny skupiny B a C zapite najlepšie vodou. Zelený čaj prirodzene obsahuje niektoré vitamíny ako C, B2, E, betakarotén či B9, preto nie je vhodné zapíjať alebo súbežne užívať vitamíny spolu so zeleným čajom. Zvyšné nápoje nepredstavujú pre vitamíny žiadne riziko.
Zdroj: Shutterstock
Ako vitamíny správne užívať a čím ich zapíjať? Samozrejme že o tom informuje príbalový leták, poradí vám s tým lekárnik, alebo – ak vám užívanie vitamínových doplnkov odporučil váš lekár, s veľkou pravdepodobnosťou vám o ich správnom užívaní povie on.
Môžete kombinovať vitamíny s minerálmi?
+Vhodné je kombinovať najmä vápnik s vitamínom D, pretože vitamín D podporuje hospodárenie organizmu s vápnikom.
+Ďalšou vhodnou kombináciou je užívanie vitamínu D spolu s horčíkom. Horčík pomáha vstrebávaniu vitamínu D a uľahčuje jeho aktiváciu i premenu v pečeni a v obličkách. Organizmus si vie vitamín D tvoriť aj sám.
+Môžete skombinovať aj vitamín C spolu so železom, vďaka čomu sa okyslí žalúdok a železo sa lepšie vstrebe. Dávajte si však pozor na užívanie vitamínov A, D, E a K, ktoré si vie organizmus vytvárať v určitých zásobách, tak sa vyhnite užívaniu týchto vitamínov pri konzumácii jedál s ich vyšším obsahom. Ak to urobíte, hrozí vám predávkovanie.
+Pozor si dajte aj na vlákninu. Tá znižuje nielen absorpciu liekov, ale aj vitamínov. Platí to napríklad pri užívaní vitamínu B12. V tomto prípade sa vyhnite napríklad potrave s vyšším obsahom bielkovín.
Ešte sa dozviete, ako je to s už spomenutou antikoncepciou a inými liekmi.
Pozor na antikoncepciu!
Reč je presnejšie o užívaní antikoncepcie a vitamínu B12. Ten potrebuje na svoju absorpciu prítomnosť vnútorného faktora, ktorý sa tvorí v bunkách žalúdka a tu je ten „problém“. Vstrebanie B12 zhoršuje podanie liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdka, ako napríklad cimetidín, ranitidín, omeprazol, esomoprazol, pantoprazol, ale aj kolchicín a neomycín.
Zdroj: Shutterstock
Poznáte plusy a mínusy antikoncepcie? Napríklad znižuje koncentráciu B12 v organizme.
Metformín, ktorý sa používa na liečbu cukrovky, môže znížiť hladinu vitamínu B9 a B12. Obdobne aj antikoncepcia znižuje koncentráciu B12 v organizme. Vstrebávanie vitamínov A, D, E a K je znížené pri súbežnom podaní liekov s obsahom cholestyramínu alebo kolestypolu, ktoré sa používajú pri zvýšenej hladine cholesterolu v organizme. Obdobne lieky s obsahom liečiva sukralfátu.
...a ešte máme pripravený jeden dôležitý zdravotný bonus. Týka sa napríklad obyčajného čierneho uhlia!
Toto by ste nečakali!
-Pozor by ste si mali daj aj na užívanie vitamínov a súčasne čierneho uhlia. To totiž na seba naviaže nielen lieky, ale aj vitamíny, tak by ste mali medzi ich užívaním dodržať vždy aspoň dvojhodinový odstup.
-Zbystrite pozornosť aj pri súbežnom podaní kyseliny acetylsalicylovej v kombinácii s vitamínom C, pretože znižuje jej absorpciu.
Zdroj: Shutterstock
Účinnosť vitamínu D znižuje používanie liekov na epilepsiu, ako je fenytoín, alebo barbituráty a glukokortikoidy.
-Taktiež vysoké dávky vitamínu C znižujú účinnosť liekov na riedenie krvi ako warfarínu a heparínu.
-Účinnosť vitamínu D znižuje používanie liekov na epilepsiu, ako je fenytoín, alebo barbituráty a glukokortikoidy.
-„Pacienti užívajúci digoxín na terapiu srdcového zlyhania by si mali dávať pozor na užívanie vápnika a spolu s ním vitamínu D,“ dodáva farmaceutka.
-Treba sa vyhnúť tiež podávaniu vitamínu K a warfarínu, keďže vitamín K znižuje jeho účinnosť. Keďže je tento vitamín hojne zastúpený aj v listovej zelenine, mali by ste myslieť na možné ovplyvnenie krvnej zrážavosti.
Zdroj: Časopis Zdravie