Sú strašiakom najmä v detských kolektívoch, ale kľudne sa môžu zabývať aj vo vašej hlave. Ak totiž dieťa prinesie v hlave vši, ohrozená je tiež!
Práve jesenné a zimné obdobie nahráva všiam. A verte, že vyhubiť ich trvá niekedy aj celé týždne. Voš detská (Pediculus humanus capitis) je drobný parazit, ktorý môže spôsobiť veľké nepríjemnosti. Hoci nie je priamym zdravotným rizikom, jej výskyt vám poriadne znepríjemní celé dni.
Zdroj: Shutterstock
Voš detská sa ľahko prenáša najmä v kolektívoch.
Voš nemá krídla a nevie skákať ako blcha. Zato je však dobrým plavcom a bežcom na dlhé vzdialenosti. Dostať sa k nej teda môžete v bazéne, ale aj z čiapky či z hlavy, v ktorej sa už udomácnila. Vši sa živia krvou z ľudskej pokožky hlavy a spôsobujú ochorenie známe ako pedikulóza. Vši sú veľmi častým problémom, najmä u detí v školskom veku, a môžu sa rýchlo šíriť v komunitách, kde sú ľudia v blízkom kontakte. Ak si však myslíte, že voš vyhľadáva ľudí, ktorým je pravidelná hygiena cudzia, mýlite sa. Vši síce nepohrdnú žiadnou hlavou, ale uprednostňujú paradoxne čisté vlasy. V mastných sa im to vraj šmýka.
Zdroj: Shutterstock
Pedikulóza, teda zavšivavenie, je prenosné ochorenie.
Ako vyzerá voš
Veľkosť: Dospelá voš dosahuje dĺžku približne 2 až 3 mm, je teda veľmi malá a môže byť ťažké odhaliť ju.
Farba: Voš je doslovne chameleón, lebo môže mať šedo-bielu ale aj hnedú farbu. Mení ju podľa farby vlasov svojho hostiteľa. Po nacicaní krvou môže byť červenkastá.
Telo: Telo vši je predĺžené a sploštené, s tromi pármi nôh, ktoré majú špeciálne pazúriky na uchytenie na vlasoch.
Hlavička: Voš má drobnú hlavičku s anténami a ústami prispôsobenými na prepichovanie kože a satie krvi.

Životný cyklus
Vajíčko (hnida): Vši kladú svoje vajíčka na vlasy blízko pokožky hlavy. Hnidy sú malé, oválne a prilepené k vlasom, čo im poskytuje ochranu. Majú špeciálnu ochrannú vrstvu, ktorá pôsobí ako dáždnik, tak im neublíži ani dôkladné umytie vlasov. Hnidy sú malé, oválne a dosahujú veľkosť len približne 0,8 až 1 mm a podobajú sa na zrnko múky.
Zdroj: Vši, Hnidy, pripravky
K vlasom sú pevne prilepené a to im poskytuje ochranu a robí ich ťažšie odstrániteľnými. Z vlasov ich stiahnete zvyčajne len mechanicky. Vyskúšajte špeciálny hrebeň, takzvaný všiváčik, ale najlepšie urobíte, keď ich z vlasov odstránite pomocou prstov. Vlasy prečesávajte prameň po prameni a snažte sa odstrániť všetky vajíčka. To je žiaľ vzhľadom na ich malú veľkosť a svetlú farbu takmer nemožné. Okrem toho môžu byť ťažko viditeľné, najmä u ľudí so svetlejšími vlasmi.
Zdroj: Shuterstock
Larva (nymfa): Vajíčka sa liahnu približne po 7 až 10 dňoch. Larvy sú podobné dospelým všiam, ale sú menšie a nedokážu sa ešte rozmnožovať. Hlavu svojho hostiteľa neopúšťajú. Najskôr sa trikrát premenia, až kým dorastú do dospelého štádia.
Zdroj: Shutterstock
Voš detská. Parazituje výhradne na ľuďoch, vo vlasoch, kde saje krv.
Dospelá voš: Dospelé vši žijú asi 30 dní, ak majú prístup k krvi. Bez potravy zomierajú za 1 až 2 dni. Dospelé samičky kladú denne približne 6 až 10 vajíčok. Každá dospelá samička vši tak môže naklásť za svoj život aj 150 vajíčok.

Ako zistíte, že máte vši...
+ Jednoznačným dôkazom, že ich máte, sú samotné chrobáčiky. Zvyčajne sa v tichosti pohybujú na pokožke medzi vlasmi, ale občas majú tendenciu vyjsť aj na povrch vlasov.
+ Hlavným príznakom napadnutia je však intenzívne svrbenie spôsobené reakciou na sliny vši. Tá totiž pri saní vypustí do vášho tela tekutinu a tá nepríjemne svrbí. Vši sa zvyčajne kŕmia v 3-hodinových intervaloch.
Zdroj: shutterstock
+ Viditeľné sú hnidy. Ak ich už nájdete prilepené na vlasoch, je to jasným dôkazom zavšivenia.
+ Ďalším dôkazom sú malé červené škvrny alebo vyrážky na pokožke hlavy. Tie môžu vzniknúť v dôsledku uhryznutiu všami, najmä okolo zátylku a za ušami.
Takto sa prenášajú
Voš detská sa najčastejšie prenáša pri priamom kontakte hlavy s hlavou. Môže sa tiež šíriť zdieľaním predmetov, ako sú hrebene, čiapky, vankúše alebo uteráky, ale tento spôsob je menej častý. Prenos je najčastejší v prostredí, kde sa deti často stretávajú v úzkom kontakte, ako napríklad v školách alebo na ihriskách.

Liečba
Špeciálne šampóny a roztoky
Na trhu už dnes existuje niekoľko druhov šampónov a roztokov obsahujúcich insekticídy (napr. permetrín), ktoré sú navrhnuté na zabíjanie vší. Niektoré prípravky fungujú aj na hnidy, úspech však nemáte zaručený. Aplikáciu šampónu musíte opakovať minimálne tri týždne po sebe s rozostupom asi 7. dní.
Zdroj: Shutterstock
Umývanie vlasov je hotová veda - Aplikáciu šampónu musíte opakovať minimálne tri týždne po sebe s rozostupom asi 7. dní.
Mechanické odstránenie
Žiaľ, len použitie šampónu nepomôže. Vši a hnidy po umytí vlasov odstráňte pomocou špeciálneho hrebeňa. Pripravte sa na to, že v kúpeľni strávite desiatky minút.
Niektorí ľudia používajú domáce metódy, ako sú rôzne oleje (čajovníkový, kokosový) na dusenie vší. Tieto metódy však nemusia byť vždy dostatočne účinné.
Nezabudnite ani na dôkladnú dezinfekciu osobných predmetov. Vyčistite hrebene, dôkladne a čo na najvyššej teplote vyperte čiapky, posteľnú bielizeň a podobne. Príbytok, teda postele, koberce, či čalúnený nábytok dôkladne povysávajte.
Prevencia
Pravidelná kontrola vlasov: Najmä u detí by mala byť pravidelná kontrola vlasov na prítomnosť vší a hníd súčasťou hygieny, najmä ak došlo ku kontaktu s niekým, kto má vši.
Zabránenie zdieľaniu osobných predmetov: Deti by nemali zdieľať hrebene, čiapky, uteráky alebo iné predmety, ktoré môžu byť zdrojom prenosu.
Účinná liečba všetkých napadnutých členov domácnosti: Ak má dieťa vši, je dôležité skontrolovať a ošetriť všetkých členov domácnosti.
Mýty a fakty o všiach
Voš je známkou zlej hygieny
Toto je mýtus. Vši sa nezaujímajú o to, či sú vlasy čisté alebo špinavé. Infekcie sa vyskytujú rovnako u ľudí s dobrou aj zlou hygienou.
Vši skáču alebo lietajú
Vši nedokážu skákať ani lietať, pohybujú sa len plazením z jednej hlavy na druhú pri priamom kontakte.
Zdroj: Shutterstock
Vši sú špecifické pre človeka. Prenášajú sa iba z človeka na človeka, nie cez zvieratá.
Domáce zvieratá prenášajú vši
Vši sú špecifické pre človeka. Prenášajú sa iba z človeka na človeka, nie cez zvieratá.
Vší sa zaručene zbavíte farbou na vlasy
Aj toto je len mýtus. V skutočnosti zafarbenie vlasov všiam neublíži. Ich vajíčka majú tak špeciálnu ochranu, že prežijú aj útok chemikálií obsiahnutých vo farbe na vlasy.