Reklama

Všímajte si nechty: Toto napovedia o vašom zdraví!

Nechty vám prezradia aj čo-to o vašom zdraví.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Zmenená farba nechtov, rôzne ryhy či fľaky môžu signalizovať zdravotné problémy. Ktoré stavy si vyžadujú zvýšenú pozornosť?

Ako uvádza Zdravie, je bežné, že nechty hrubnú alebo sú naopak tenšie, prestávajú byť hladké, štiepia sa, môžu byť viac lámavé. Pozdĺžne ryhy od nechtového lôžka smerom ku koncu nechtu, ktoré zvyknú byť vekom výraznejšie, sú zväčša prirodzené a netreba si pre ne robiť starosti. Kedy spozornieť?

Pozdĺžne ryhy na nechtoch

Ak pozdĺžne ryhy sprevádza aj zmena farby alebo zmena ich štruktúry, môže ísť o príznak anémie, teda málokrvnosti. Pozdĺžne tmavé škvrnky sú krvné zrazeniny. Ak ste si prst nikde neprivreli a netušíte, prečo sa vám škvrnky urobili, mali by ste sa radšej poradiť s lekárom.

Zdroj: Shutterstock

Ak ale pozdĺžne ryhy sprevádzajú farebné zmeny alebo zmeny ich štruktúry, môže ísť o príznak anémie – teda málokrvnosti.

Pozdĺžne ryhy môžu vzniknúť aj v dôsledku nedostatku tekutín, dlhodobého stresu, zlej cirkulácie alebo podvýživy. Mnohé zmeny sa objavia po období vysokej fyzickej či psychickej záťaže, po infekciách alebo pri hormonálnych výkyvoch.

Ak sú ryhy len mierne a symetrické, nemusíte sa obávať. Pri náhlom zhoršení alebo kombinácii s inými príznakmi (únava, chudokrvnosť, padanie vlasov) je však vhodné absolvovať základné krvné vyšetrenia.

Priečne ryhy na nechtoch

Priečne ryhy zvyknú sprevádzať ochorenia ako cukrovka, akútne ochorenie obličiek, ochorenie štítnej žľazy. Objavujú sa tiež po chemoterapii, prekonaní mumpsu či syfilisu. Priečne ryhy je vždy lepšie konzultovať s lekárom

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Priečne ryhy vznikajú aj po horúčkových chorobách.

Priečne ryhy, známe aj ako Beauove línie, vznikajú najčastejšie vtedy, keď sa dočasne preruší rast nechtu – napríklad po vysokej horúčke, zápale pľúc, silnej infekcii alebo pri vážnej fyzickej či psychickej záťaži. Môžu byť tiež následkom podvýživy, prudkého úbytku hmotnosti či užívania niektorých liekov (napríklad chemoterapeutík alebo cytostatík). Ak sú ryhy na viacerých nechtoch v rovnakej výške, pomáhajú lekárom určiť približný čas, kedy došlo k záťaži organizmu – nechty totiž rastú približne 2 až 3 mm za mesiac.

Doma si môžete všímať, či ryhy postupne odrastú, alebo sa zhoršujú. Pri opakovanom výskyte sa odporúča komplexné vyšetrenie krvi, vrátane testov na funkciu štítnej žľazy, cukrovku a zápalové markery. Ak sa ryhy kombinujú s ďalšími príznakmi ako únava, chudokrvnosť, padanie vlasov či zmeny kože, neodkladajte odborné vyšetrenie.

Pozdĺžne štiepenie nechtov

Pozdĺžne štiepenie nechtov môže byť dôsledkom chronického nedostatku živín – najmä biotínu, zinku, železa alebo bielkovín. Často súvisí aj s poškodením nechtov pri manuálnej práci, častom kontakte s vodou, používaní saponátov či odlakovačov. Vyskytuje sa aj pri hormonálnych výkyvoch, napríklad počas menopauzy.

V prvom rade odporúčame chrániť nechty ochrannými rukavicami, najmä pri práci s chemikáliami. Dôležitá je aj hydratácia – zvonka cez krémy a oleje, zvnútra cez dostatočný príjem vody.

Zdroj: Shutterstock

Štiepenie nechtov môže byť spôsobené manuálne aj nedostatkom živín.

Choroby nechtov na nohách

Nechty na nohách bývajú často zanedbávané, no aj na nich sa môžu prejaviť rôzne ochorenia. Hrubnutie, sfarbenie dožlta, zakrivenie alebo lámavosť môže znamenať plesňovú infekciu, psoriázu, ale aj zhoršené prekrvenie. Ak sa zmeny nezlepšujú ani po dôslednej hygiene a starostlivosti, je vhodné vyhľadať dermatológa.

Zdroj: Shutterstock

Pred a po úspešnej liečbe hubovej infekcie na nechtoch.

Medzi najčastejšie problémy nechtov na nohách patrí onychomykóza – plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje zhrubnutie, lámavosť a zmenu farby nechtu (žltá, sivá, hnedastá). Vzniká najmä v teplom a vlhkom prostredí, napríklad pri nosení nepriedušnej obuvi, na kúpaliskách či v športových šatniach. Riziko zvyšuje aj diabetes a oslabená imunita.

Na domáce ošetrenie sú vhodné antimykotické laky, roztoky alebo kúpele s octom či tea tree olejom – pri vážnejšom postihnutí však pomôže len systémová liečba.

Zlá kvalita nechtov

Poruchy trávenia, ktoré ovplyvňujú absorpciu živín, môžu ovplyvniť hlavne kvalitu nechtov. Sú to napríklad Crohnova choroba, celiakia a ulcerózna kolitída, pri ktorých telo ťažko absorbuje výživu z potravy. Keď telo nemá dostatok stavebných látok na vytvorenie nových buniek, môže trpieť koža a nechty.

Zdroj: Shutterstock

Pozor na krehké a poškodené nechty

Biele fľaky

Hoci sa biele fľaky často pripisujú nedostatku vápnika, v skutočnosti ide najčastejšie o drobné úrazy nechtového lôžka – napríklad pri manikúre, ťuknutí alebo tlaku na necht. Môžu však vzniknúť aj pri alergii na lak na nechty, gély, čistiace prostriedky či akryláty. 

Ak sa objavujú často, môžu signalizovať deficit zinku, železa alebo bielkovín. Pomáha dočasne obmedziť úpravu nechtov, nechať ich voľne dýchať a zaradiť do jedálnička viac semienok, orechov, strukovín či celozrnných obilnín. Ak fľaky nemiznú, môže ísť o infekciu alebo systémový problém, ktorý si vyžaduje krvné testy.

Tmavé fľaky

Ak sa vám na nechtoch zjavia nejaké farebné fliačiky bez toho, že by ste si ich mechanicky poranili, prípadne také, čo neodrastajú, treba spozornieť. Tmavohnedé, fialové alebo červené škvrny pod nechtami môžu byť príznakmi závažných stavov, ako je melanóm alebo endokarditída, teda zápalové ochorenie srdca. 

Tmavé pásiky alebo bodky bez jasnej príčiny by mal vždy vyšetriť lekár. Čím skôr, tým lepšie – včasná diagnostika môže zachrániť zdravie, niekedy aj život.