Všimli ste si na podprsenke tmavé fliačky?
29. 10. 2009, 5:45

V súčastnosti nás obklopuje nespočetné množstvo kampaní upozorňujúcich na nebezpečie, ktoré sa môže skrývať v našich prsníkoch. Vraví sa, že najlepšou zbraňou proti prípadnej rakovine, je prevencia.
Pravidelné prehliadky aj doma aj u lekára by sa mali stať rutinou každej dospelej ženy. Ochorenia prsníkov si zvykneme spájať s povestnou hrčkou, ktorú možno pri sebavyšetrovaní nahmatať. Pozornosť treba ale venovať aj iným zmenám, ktoré na sebe spozorujete.
Jednou z takých zmien býva tekutina, vytekajúca z vašich bradaviek. Počas tehotenstva a dojčenia by to nemalo byť nič nezvyčajné, nakoľko sa aktivizujú žľazy produkujúce mlieko, no to je možné zaznamenať ako výtok, ak máte zvýšenú hladinu prolaktínu a nemusíte byť ani tehotná či dojčiť.
Nie každá tekutina, ktorú spozorujete na svojom tele, musí byť nebezpečná. Oblasť pŕs často trpí pod tesnými nepriedušnými podprsenkami a v takomto nepríjemnom prostredí existuje možnosť vzniku hnisavých pupáčikov. Koža na dekolte a prsiach je tenká, preto treba starostlivosti o túto časť tela venovať zvýšenú pozornosť.
Ak si na podprsenke všimnete tmavé fliačky na mieste, kde sa dotýka bradaviek, skontrolujte bradavky a prípadný výtok z nich. V takom prípade jemným tlakom stlačíte bradavku a mala by sa zjaviť tekutina bledozelenej, červenej alebo hnedej farby. Za takýchto okolností neodkladne naplánujte návštevu lekára. Takisto si treba všímať výraznú asymetriu prsníkov. Samozrejme, prsníky nikdy nemajú identickú veľkosť, ale prílišný rozdiel by mal byť spozorovateľný.
Podstatná je tiež výška uloženia prsníkov. Tú pri samovyšetrovaní zistíte, keď nadvihnete paže a budete pozorovať výšku prsníkov v zrkadle. Sústreďte sa aj na farebné zmeny, začervenanie či zhrubnutie kože, nezvyklý tvar bradaviek.
Tekutiny vyskytujúce sa v prsníkoch ale nemusíte spozorovať voľným okom. Vo vnútri prsníka sa vytvoria cysty, čo sú vlastne dutinky naplnené tekutinou. Ak cystu lekár objaví, spravidla pri ultrazvuku, táto tekutina sa odstráni pomocou ihly alebo malého rezu a pošle sa na rozbor, aby sa zistilo, či v sebe neobsahuje zárodky baktérií alebo bunky abnormálneho charakteru.
Výskyt cýst je spravidla signifikantom Mastopatie, ktorá ale nie je zhubná. Cysty naberajú život ohrozujúci charakter zväčša až keď sa vyskytujú opakovane, v takom prípade už možno uvažovať aj o zhubnom nádore.
Autor: Maja