Reklama

Vyhriate auto: Problémy s vagínou?

Reklama

Myslíte si, že zapareniny sa týkajú len letných mesiacov? Nuž, veľa žien má skúsenosť aj so zimnými zapareninami, takže naozaj nejde len o problém horúcich letných mesiacov.



Prečo v zime?
Zaparená koža vás môže postretnúť kedykoľvek. Kým v lete je to pomerne častá nepríjemnosť, nemusí vás obísť ani v zime. Práve v chladnejšom počasí nosia mnohé z nás tesné pančuchy pod vrchnými nohavicami či iným oblečením. Pančušky bývajú zväčša zo syntetických materiálov, ktoré neumožňujú pokožke dýchať.

Malá vagína: Prekáža vám či mužom?

Kým ste vonku v chlade, pančuchy vás príjemne hrejú, no keď prídete do prekúrených vnútorných priestorov, veľmi rýchlo sa môžete spotiť a to je už len krok k zapareniu. Taktiež dlhé sedenie v príliš vyhriatom aute (s vyhrievanými sedadlami) môže prispieť ku vzniku zaparenín.

Zapareniny môžete mať na vnútornej strane stehien, no nevyhýbajú sa ani iným častiam tela.
Mnohým ženám sa pravidelne tvoria zapareniny pod prsiami alebo pod pazuchami. Častejšie sa tento problém vyskytuje u žien s nadváhou ako aj u diabetičiek, či žien trpiacich inkontinenciou.

Prevencia
Najlepšie je zapareninám sa vyhýbať primeraným obliekaním a správnou hygienou i starostlivosťou o pokožku. Treba sa snažiť predchádzať spoteniu, a to najmä nosením vzdušných prírodných materiálov namiesto syntetických. Pozor aj na tesnú spodnú bielizeň, pančuchy či nohavice. Pokožka by mala mať dostatok voľnosti a prístup vzduchu.

Zapareniny na intímnych miestach vám môžu vzniknúť aj počas menštruácie – ak nosíte príliš „plastové“ vložky, prípadne si vložky dostatočne často nemeníte. Ak k tomu pridáme syntetické nohavičky a na tom ešte pančuchy, doslova si o zaparenú pokožku koledujete.

Pri menštruácii teda obzvlášť dbajte na hygienu a voľte radšej vzdušnejšie vložky (nie „celoplastové“). Pokožku by sme sa mali snažiť udržiavať suchú a čistú, ak sa spotíme, čo najskôr si dopriať sprchu alebo aspoň opláchnuť spotené miesta čistou vodou.

Čo s tým?
Ak sa vám napriek všetkému zaparenina vytvorí, nečakajte, kým sa rozvinie v „plnej kráse“, ale zakročte čo najskôr. Postihnuté miesta si umývajte čistou vodou, bez mydla či sprchového gélu a potom dôkladne osušte.

Pokožku však netrite, uterák len jemne prikladajte, prípadne si citlivé miesta vyfúkajte jemne fénom. Niekedy celkom postačí párkrát tento postup zopakovať a zaparená pokožka sa začne pekne hojiť. Avšak často treba siahnuť po silnejších zbraniach.

Tak ako u malých bábätiek aj u dospelých sú prvou pomocou krémy proti zapareninám. Bývajú s obsahom zinku, alebo aj s výťažkami z rôznych byliniek. Je na vás, čomu dáte prednosť. Možnosťou sú aj púdre. Radšej si však vyberajte čo najmenej parfumované výrobky, niektoré by totiž mohli pokožku ešte viac rozdráždiť. Určite na boľavé miesta nepoužívajte žiadne bežné krémy či telové mlieka, problém by ste len zhoršili.

Ak máte zapareniny na intímnych miestach, noste voľnú bavlnenú spodnú bielizeň a nepoužívajte aviváž (nohavičky si môžete vypláchať i vo vode s prídavkom octu, ten zneutralizuje aj zvyšky pracieho prostriedku). Dobré je tiež spať len v nočnej košeli či voľných pyžamových nohaviciach bez spodných nohavičiek, aby pokožka mohla dýchať.

Na zaparenú pokožku pod pazuchami v žiadnom prípade nepatrí deodorant či antiperspirant. Až do úplného zahojenia sa týmto kozmetickým výrobkom vyhnite a nenoste tesné oblečenie zo syntetických materiálov. Základom je, aby pokožka bola suchá, čistá a mohla voľne dýchať.

Autor: Mária