VYRÁŽKY v dospelosti? Tieto domáce VYCHYTÁVKY vám pomôžu!
29. 5. 2021, 10:16 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:47)

Zdroj: Shutterstock
Vyskúšajte a uvidíte sami na vlastnej koži.

Zdroj: YAN KRUKOV/PEXELS
Jablčný ocot
Všestranný liečivý pomocník sa hodí aj pri zmiešanej pleti a vyrážkach. Obsahuje antibakteriálne a protizápalové látky, ktoré čistia póry a predchádzajú vzniku ďalších nečistôt.
Ako na to?
Stačí naliať zopár kvapiek na vatový tampónik a vyčistiť si pleť ako bežným tonikom. Nepríjemný octový zápach sa o chvíľu rozplynie.
Parný kúpeľ
Je ideálny pre pleť s vyrážkami, čiernymi bodkami a nečistotami. V kombinácii s jablčným octom otvára póry a vyčistí ich. S kamilkami účinkuje dezinfekčne a protizápalovo.
Ako na to?
V hrnci zohrejte liter vody a pridajte do nej 6 lyžíc jablčného octu alebo kamilkových kvetov. Nakloňte sa nad hrniec, hlavu si prekryte uterákom a 10 minút nechajte paru pôsobiť.
Med
Je známe, že med má antibakteriálne účinky. Obzvlášť med manuka z Nového Zélandu sa používa ako domáci prostriedok na vyrážky. Dokáže predchádzať zápalom a podporuje hojenie už vzniknutých zápalov či jaziev.
Ako na to?
Čistý med naneste na postihnuté miesto alebo si z neho namiešajte protivyrážkovú masku. Stačí použiť 2 lyžice medu a lyžicu škorice a túto pastu rozotrieť na pleť. Nechajte ju pôsobiť pol hodiny, potom ju vlažnou vodou opláchnite. Škorica zabraňuje šíreniu baktérií, ktoré upchávajú póry a vedú k tvorbe vyrážok.
Citrón
Na cielené použitie je ako stvorený. Ideálne je nakvapkať si postihnuté miesto na noc. Šťava vyrážku nielen vysuší, ale zabráni jej v ďalšom raste.
Ako na to?
Používajte čisto vytlačenú citrónovú šťavu, žiaden koncentrát. Počas dňa môžete aplikáciu opakovať. Pozor, ak máte citlivú alebo suchú pleť, pretože citrón dokáže pokožku podráždiť. Vtedy ho určite nepoužívajte na väčšie plochy.
Cesnak a cibuľa
Cesnak obsahuje sírnatý alicín, ktorý je antibakteriálny a môže sa používať preventívne alebo na ošetrenie už vzniknutých vyrážok. Šťava z cibule je navyše dezinfekčná a bráni rozširovaniu nečistôt.
Ako na to?
Rozkrojte hlavičku zdravého cesnaku alebo cibule na polovice a potrite postihnuté miesta. Keď povrch zaschne, odkrojte z cesnaku a postup opakujte. Po 10 minútach si pleť opláchnite.
Prášok do pečiva
Hlavnou zložkou je natrium, ktoré dokáže vyrovnať pH mastnej a aknóznej pokožky a zlepšuje stav ochranného kyslého plášťa.
Ako na to?
Zmiešajte prášok do pečiva s trochou vody a vzniknutú pastu naneste na postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť tak dlho, kým sa nezačne pasta sama zlupovať. Zvyšky umyte vlažnou vodou.