Reklama

Na vyšetrenie choďte pripravená. Viete, o čom sa chcete s lekárom rozprávať?

Smiling,Female,Doctor,Gp,Wearing,White,Uniform,With,Stethoscope,Shaking

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Chystáte sa na preventívnu prehliadku k lekárovi, alebo ste za ním zašli už s konkrétnym problémom? Na vyšetrenie sa dôkladne pripravte, aby ste z neho vyťažili čo najviac!

Ak od vás žiada vzorku ranného moču či stolicu, je samozrejmosťou, že na ňu nezabudnete. Podobne nezabudnite ani na to, že - ak sa vám chystá odoberať krv, prídete nalačno, na vyšetrenie sa neponáhľate a snažíte sa nebyť nervózna či ustráchaná.

Veľa sa pýtajte

Ďalším krokom pri príprave na stretnutie s lekárom je zostavenie zoznamu otázok, ktoré sa ho chcete spýtať. Je jedno, či hľadáte úľavu od bolesti, diagnózu, alebo rady týkajúce sa terapeutických cvičení. Podrobný ťahák vám pomôže usmerniť rozhovor s lekárom, lebo pripravený pacient vie, že je v poriadku mať so sebou pripravené otázky na papieri alebo v mobile.   

Zdroj: shutterstock

Priebeh vášho stretnutia s lekárom sa bude samozrejme odvíjať podľa toho, či ide o pravidelnú kontrolu, plánované vyšetrenie, akútnu konzultáciu, alebo čokoľvek ďalšie, čo potrebujete s lekárom prebrať. Mal by to byť dvojstranný rozhovor, teda hovorí lekár a hovoríte aj vy ako tá, ktorá najlepšie vie, ako jej je. Lekár by vám mal klásť zrozumiteľné otázky, dať vám priestor pre vyjadrenie a ubezpečiť sa, že všetkému, čo vám povedal, rozumiete.

Nezabudnite na ťahák

Ak užívate viac liekov, alebo hoci jeden, ale neviete si zapamätať jeho názov, kľudne si jeho názov zapíšte na papier. Doplňte aj názvy voľnopredajných liekov, vitamínov a výživových doplnkov. Je to veľmi dôležité, lebo váš lekár síce vie, ktoré lieky vám predpisuje on, ale existujú aj lieky, ktoré vám môžu predpisovať aj iní špecialisti. Váš lekár tak získa komplexný prehľad o vašom zdravotnom stave.
Lekárovi povedzte o výživových doplnkoch, ktoré užívate pravidelne. Pre lekára ste totiž často jediným zdrojom týchto dôležitých informácií. Lekár má v tom lepšom prípade záznam z ezdravia o liekoch, ktoré vám boli predpísané, avšak určite nemá prehľad o voľnopredajných liekoch či výživových doplnkoch, ktoré užívate. Tieto lieky a doplnky by mohli pri súbežnom užívaní na seba vzájomne pôsobiť a ovplyvňovať svoje účinky – mohli by mať medzi sebou tzv. interakcie.

Zdroj: shutterstock

Myslite na to, že čím viac predpísaných, voľnopredajných liekov a výživových doplnkov užívate, tým väčšie je riziko, že sa medzi nimi prejaví interakcia. To však neznamená, že by ste lieky mali vysadiť svojvoľne bez toho, aby ste sa poradili so svojím lekárom. Až ten na základe informácií od vás vie upraviť dávkovanie liekov.

Zdroj: Shutterstock

Aj maličkosť pomôže

Prišli ste k lekárovi s konkrétnym problémom? Tak buďte pri jeho opise čo najpodrobnejšia a nezabudnite nie len na príznaky, ale kľudne sa mu zverte s obavami. Snažte sa o jasnosť a presnosť, ale popri tom mu povedzte informácie stručne a vecne. Namiesto zdĺhavého rozprávania sa teda sústreďte na uvedenie dôležitých podrobností, ako je čas, frekvencia a spúšťače vašich príznakov. Napríklad namiesto konštatovania, že vás bolí noha, mu radšej povedzte, že vás bolí koleno, keď šliapete do schodov. Táto maličkosť mu umožní lepšie diagnostikovať váš problém.

Nič nezatajte

Lekárovi pomôže, ak mu poviete o akýchkoľvek zmenách vo svojom životnom štýle. Teda že ste v poslednom čase pribrali, že ste začali jesť viac sladkého, že pociťujete nechutenstvo, nechodíte pravidelne na toaletu, viac pijete, fajčíte, horšie spíte, prestali ste so športom, ste dlhodobo vyčerpaná, pociťujete kŕče v bruchu... Všetky zmeny vo vašom každodennom živote mu môžu pomôcť stanoviť diagnózu. S lekárom nezabudnite hovoriť aj o svojom psychickom zdraví, ako je stres, úzkosť alebo depresia.

Zdroj: shutterstock

Vezmite si so sebou podporu

Ak máte z návštevy lekára strach, kľudne si so sebou priveďte partnera či dobrú kamarátku. Nielenže vám môžu poskytnúť morálnu podporu, ale môžu vám tiež pomôcť spomenúť si na informácie preberané počas stretnutia alebo si vo vašom mene robiť poznámky. Známa tvár po vašom boku môže zmierniť stres a zabezpečiť, že sa budete cítiť vypočutí a podporovaní počas celého procesu konzultácie.

Nebojte sa úprimnosti

Nevyhýbajte sa diskusii o citlivých témach, ako je užívanie návykových látok, pohybové návyky, prdenie alebo sexuálne zdravie. Váš lekár potrebuje presné informácie, aby vám mohol poskytnúť vhodné poradenstvo a liečbu. 

Zdroj: Shutterstock

Keď neviete, pýtajte sa

Na vyšetrení u lekára buďte vždy otvorená a nič nezamlčujte a je jedno, či sa to týka vášho ranného vyprázdňovania, sexuálneho apetítu, či prdenia, ktoré neviete ustrážiť. Myslite na to, že lekár je viazaný tajomstvom, a informácie, ktoré od vás získa, neopustia dvere jeho ordinácie.
Dôležité však aj je, aby ste všetkému, čo vám povie, rozumeli. Teda ak napríklad nechápete význam niektorého cudzieho slova, smelo mu to povedzte. Ak potrebujete, aby vám ešte raz vysvetlil spôsob užívania liekov, urobte to. Myslite aj na to, že je vašim právom opýtať sa na účinok jednotlivých liekov a ich správne užívanie, ak máte pocit, že tomu dostatočne nerozumiete, prípadne vám to lekár dostatočne nevysvetlil, povedzte mu to. V skratke, neváhajte požiadať o vysvetlenie lekárskych termínov alebo postupov, ktoré sa vám zdajú mätúce.

Nebojte sa poznámok

Ak si neviete zapamätať zložité názvy liekov či sa bojíte, že na nejaký zabudnete, pokojne si všetko napíšte na papier a ukážte pri návšteve lekárovi. Dôležité je tiež upozorniť lekára na iné ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť účinky a vylučovanie liekov (napr. ochorenie pečene alebo obličiek) alebo sú pri nich iné riziká (alergie na lieky, tehotenstvo a dojčenie).

Zdroj: Shutterstock

Buďte v spojení aj po vyšetrení

Pred ukončením prehliadky sa informujte o najlepších spôsoboch, ako sa môžete obrátiť na lekára s prípadnými ďalšími otázkami alebo obavami. Či už je to prostredníctvom portálu pre pacientov, e-mailu alebo telefonátu, znalosť spôsobu prístupu k lekárovi vám v prípade potreby zabezpečí včasnú pomoc.