Vyskúšajte kapucínku na vlastnej koži: Na jeseň sa hodí najlepšie!
5. 9. 2017, 17:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:35)

Kapucínka je rastlinka, ktorá si v poslednej dobe vysluhuje čím ďalej tým viac pozornosti. A niet sa čo čudovať, keďže jej účinky sú naozaj pozoruhodné. Kapucínka nie je tak známou liečivou rastlinkou v našich končinách ako napríklad harmanček či repík, no oplatí sa ju spoznať a vyskúšať aj na vlastnej koži.
Čo je to za rastlinku?
Pôvodným domovom kapucínky je Južná Amerika. Ide o rastlinku s výraznými žltými a oranžovými kvetmi. Vďaka týmto krásnym kvetom je pestovaná hlavne ako okrasná rastlina v našich záhradách. Nie každý ale vie aj o jej liečivých účinkoch. Takmer celá rastlinka je jedlá a často sa pridáva do rôznych jedál.
Čo vám kapucínka vylieči?
Na liečebné účinky sa z kapucínky používajú listy, kvety i plody. Ideálnym obdobím, kedy sa zoznámiť s kapucínkou, je práve jeseň. Začína totiž obdobie zvýšeného výskytu respiračných ochorení, pri ktorých sa osvedčila táto bylinka. Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest, prechladnutiach, bolestiach v krku, ale aj napríklad pri zápaloch močových ciest. Táto rastlinka má silné antibiotické účinky, no je ohľaduplná k organizmu.
Mnohí ľudia kapucínku využívajú aj ako prirodzený posilňovač imunity. Môže pomôcť predísť rôznym ochoreniam, alebo skrátiť dĺžku ich trvania, prípadne ochrániť pred recidívou. U žien je obľúbená aj ako prírodný prostriedok na upravenie nepravidelného menštruačného cyklu. Ak vás trápia lupiny alebo vypadávanie vlasov, aj v týchto prípadoch možno hľadať pomoc v kapucínke. Má tiež využitie zvonku na rýchlejšie hojenie rán, nakoľko čerstvá šťava z listov má dezinfekčné účinky. Veľa ľudí využíva kapucínku raz či dvakrát do roka aj pri detoxikačnej kúre – pomôže telu zbaviť sa toxínov a prečistiť tak organizmus.
V akej forme ju užívať?
Kapucínku si môžete vypestovať aj sami a používať tak priamo rastlinku zo záhradky. Dá sa pestovať aj v črepníku. Bežne sa ale tinktúry, tobolky či sušená kapucínka dajú kúpiť aj v lekárni. Takže ak nemáte práve pestovateľské sklony, nemusíte sa trápiť. Stačí zájsť do lekárne. To, v akej forme budete kapucínku užívať, závisí najmä od toho, čo chcete vďaka nej dosiahnuť.
Asi najčastejšie sa užíva vo forme čajov, ale čoraz viac je obľúbená aj v podobe toboliek. Jej liečivé účinky môžete využiť aj v kuchyni, keď si časti tejto rastlinky pridáte do šalátov, polievok alebo nimi ozvláštnite domáce nátierky (to platí zvlášť o listoch, ktoré majú mierne pikantnú chuť).
Receptov na prípravu jedál s pridaním kapucínky je pomerne dosť, veľa ich nájdete na internete.
Sila bylín: Tieto vám vyliečia aj rakovinu
Autor: Mária
Foto: Shutterstock