Reklama

Vždy dokonale upravená manikúra: Vyznáte sa v lakoch?

Vyznáte sa v lakoch?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

V drogériách a parfumériách ich je neúrekom. Ako si vybrať ten správny?

Môže byť lak na nechty škodlivý?

Ak použijete lak na nechty na účel, na ktorý bol vyrobený, a postupujete podľa pokynov výrobcu, nemôžete si uškodiť. Pozor si dávajte pri e-shopoch, hlavne tých z Číny. Tu sa nemôžete spoliehať, že zložky vo výrobku sa zhodujú s tými, ktoré sa uvádzajú na obale.

Čo znamená označenie FREE na obale laku na nechty

Ide o marketingový pojem a myslia sa tým 3 rizikové látky, ktoré by lak nemal obsahovať. A to formaldehyd (dráždi sliznice), toluén (dráždivý karcinogén, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje nervový systém) a dibutylftalát (zasahuje do hormonálneho systému, alergén).

EXISTUJE PRÍRODNÝ LAK?

Áno, ak sú v ňom prírodné zložky, vitamíny, dokonca niektoré obsahujú výživné oleje. Myslite však na to, že takéto laky nemusia mať rovnakú výdrž na nechtoch ako bežné laky na nechty, ktoré schnú bez vytvrdzovacej LED lampy a sú vyrobené napríklad na báze vody. Gélové laky majú dlhšie trvajúci účinok, vytvrdzujú sa v LED lampe.

MÔŽE NECHTU UŠKODIŤ BRÚSKA NA NECHTY?

Pri neodbornej práci s brúskou môže dôjsť k neželaným účinkom, ako je stenčenie alebo prepichnutie nechta. Nechtová platnička môže potom rásť deformovane alebo prestane rásť úplne. Brúsku by ste mali používať na pílingové účely – na odstránenie mozoľov alebo suchej kože. Pozor však na odstraňovanie suchej kože okolo nechtov. Nielenže to môže stenčiť necht, ale aj sa môže dostať pod kožu infekcia.

Anketa

Aké laky máte radšej?

  • Neutrálne0%
  • Výrazné0%

Hlasovanie bolo ukončené

AKO SA STARAŤ O NECHTOVÚ KOŽU

Nesmie sa zastrihávať ani nijako narušiť. Ak sa tak stane, koža môže sčervenieť a zapáliť sa. Jediné, čo by sa malo z nechta odstraňovať, je kutikula, a to zatláčaním.

NAJČASTEJŠIE CHYBY pri lakovaní nechtov

  • Zanedbanie starostlivosti o nechty: Pred lakovaním je dôležité nechty opilovať, odstrániť kožtičku a naniesť základný náter.
  • Príliš hrubá vrstva laku: Viac vrstiev neznamená dlhšiu výdrž, práve naopak, lak sa môže odlupovať
  • Nedostatočné vysušenie: Každú vrstvu laku nechajte dôkladne zaschnúť alebo vytvrdiť pod UV lampou.
  • Zabudnutie na vrchný náter: Vrchný náter dodá lesk a chráni farbu laku.

Výbava na DOMÁCU MANIKÚRU:

  • Kvalitný pilník, ktorý nebude nechty lámať. Skvelá voľba sú sklené alebo keramické pilníky.
  • Olejček na nechtovú kožu zmäkčuje kutikulu a uľahčuje jej odstránenie.
  • Odlakovač bez acetónu je šetrný k nechtom i k pokožke.
  • Drevená špachtľa na zatlačenie kutikuly.
  • Leštiaci blok na dodanie lesku prírodným nechtom.
  • Základný a vrchný náter chránia farbu laku a predlžujú výdrž manikúry.
  • Na domácu gélovú manikúru je potrebná UV/LED lampa na vytvrdzovanie gélového laku, gélové laky v rôznych farbách a vyhotoveniach, báza a vrchný lak pre lepšiu priľnavosť, lesk a čistič na odstránenie lepiacej vrstvy po vytvrdnutí.

MÔŽU SA PRI VYTVRDZOVANÍ GÉLOVÉHO LAKU V UV LAMPE DO TELA DOSTAŤ NEŽIADUCE LÁTKY?

Nie, ak sa dodrží správny postup, ako odporúča výrobca. Pri vytvrdzovaní podkladovej bázy sa časť laku naviaže na prírodný necht, čo je, naopak, žiaduce.

Extra starostlivosť

Ideálne každý deň venujte nechtom a ich okoliu kvapku výživného oleja. Postupne sa stratia prípadné viditeľné ryhy na nechtoch, zvláčni sa kožtička v okolí, čím sa zredukujú zádery. Špeciálne výživné oleje dodajú nechtu i koreňu vitamíny, minerály, ktoré sú dôležité pre jeho rast. Zároveň sa doplnia lipidy. Tie sa z nechta strácajú najmä pri používaní saponátov. Oleje používajte aj po odlakovaní.