Zasekáva sa vám jedlo medzi zubami?
7. 4. 2015, 7:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:41)

Fixný zubný strojček je veľký pomocník na dosiahnutie krajšieho vzhľadu chrupu, no kým si na neho úplne nezvyknete, najprv ho skúste jedlom úplne nezničiť. Držiaky a drôty spôsobujú pocity objemnosti ďasien. Tie nás môžu hlavne pri jedení doslova bolieť. Vaše zuby a strojček si vyžadujú starostlivé čistenie a údržbu, aby boli práve ďasná zdravé.
Tiež je potrebné dávať pozor na potraviny, ktoré so strojčekom konzumujete. Pri konzumácii niektorých druhov potravín totiž môže dôjsť k jeho poškodeniu alebo ovplyvneniu zdravia vašich zubov. Baktériam v ústach sa darí hlavne po konzumácii cukru a škrobu. Produkujú kyselinu, ktorá rozpúšťa zubnú sklovinu a spôsobuje zubný kaz.
Potraviny sa vedia ľahko zaseknúť v strojčekovej „kabeláži“, vo svorkách a podobne, kde podporujú rast baktérií. Je to nielen škoda na zuboch, poškodzuje to aj strojček samotný. Niektoré druhy potravín môžu ohnúť alebo zlomiť jeho drobné drôtiky. Rozbité výstuhy musia byť potom opravené, aby sa zuby nezačali krivo presúvať, čím sa predĺži obdobie liečby.
Poškodenie
Vyhnite sa tvrdým alebo lepkavým potravinám. Tie môžu zlomiť, ohnúť alebo uvoľniť držiaky na zuboch. Príklady pevných potravín sú tvrdé cukríky, ľad, bagety, nehryzte do celých jabĺk, do mrkvy či kukurice. Ak musíte jesť tvrdé potraviny, nezakusujte do nich prednými zubami, pretože sa môžu uvoľniť alebo zlomiť predné svorky.
Kyslé potraviny ako sú malinovky či citrusové šťavy, môžu tiež poškodiť sklovinu a spôsobiť jej trvalé zafarbenie. Cukry a škroby konzumované samostatne, než ako súčasť jedla, sú ešte škodlivejšie, pretože ďalšie potraviny pomáhajú vlastne kompenzovať pôsobenie bakteriálnych kyselín na sklovinu zuba.
8 najdôležitejších rád pre belšie zuby
Správna ústna hygiena
Aj keď vám radíme vyvarovať sa konzumácie potravín, ktoré môžu poškodiť váš strojček, pokiaľ budete dodržiavať správnu ústnu hygienu, nemali by ste si veľmi ublížiť. Umyte si zuby dôkladne po požití sladkých potravín. Musíte trénovať starostlivú ústnu hygienu, aj keď budete jesť mäkké potraviny.
Vytrhli vám zub? Pri krvácaní, teplote, či opuchu vyhľadajte lekára
Používajte denne aj medzizubnú kefku. Prezrite si zuby a strojček po každom čistení, aby ste sa ubezpečili, že ste nedopatrením neprehliadli jedlo schované niekde v skrutkách. Navštívte svojho zubára okamžite, ak sa akákoľvek časť strojčeka zlomí alebo cítite, že sa uvoľnila. Poškodené alebo uvoľnené držiaky a drôty môžu blokovať rýchle liečenie zubov.
Autor: Karin