So závislosťou na lieky bojuje aj veľa ľudí v seniorskom veku. I keď sa to nezdá, môže sa z nej vykľuť veľmi vážny problém.
Tabletky nám majú pomôcť s riešením rôznych zdravotných problémov. Ako píše Zdravie, pri troche nepozornosti sa však môže stať, že budeme od liekov závislí. Neuvedomujeme si, že nášmu organizmu potom viac škodia ako pomáhajú. Zrazu sa z nich stávajú drogy, bez ktorých sa musíte naučiť žiť.
Podobné závislosti na drogách či alkohole
Možno si aj vy spájate závislosť skôr s alkoholom alebo drogami. Ľahko sa však môže stať, že niekto podľahne závislosti aj od stimulujúcich látok, akými sú čaj, káva, tabak, alebo od liečiv, ktoré ovplyvňujú bolesť, náladu či správanie. Často môže ísť aj o veľmi ľahko dostupné voľnopredajné alebo bežne predpisované lieky.
Anketa
Užívate niektoré lieky viac ako by ste mali?
- Áno61%
- Nie38%
Hlasovanie bolo ukončené
Najčastejšími príkladmi sú lieky na uvoľnenie dýchania vo forme kvapiek alebo sprejov a lieky na spanie, ktoré slúžia na upokojenie a liečbu úzkostných stavov. „Nie každý si uvedomí, že ich nadužívanie môže viesť k závislosti. Riziko vzniku závislosti ovplyvňuje charakteristika daného liečiva, frekvencia a dĺžka užívania,“ vysvetľuje Natália Radošinská, farmaceutka z trnavskej lekárne Dr. Max.
Druhy závislostí
Zbaviť sa závislosti nie je vôbec jednoduché. Naše bunky a organizmus sú totiž adaptované na nové, chemicky zmenené prostredie, a preto sa vysadenie liečiva nezaobíde bez objavenia abstinenčných príznakov. Spozornieť by ste mali, ak nadužívate lieky v neopodstatnených prípadoch, teda silné lieky pri slabších bolestiach alebo len pri strachu zo silnej bolesti.
Zdroj: Shutterstock
Závislosť môže byť psychická, fyzická alebo môže ísť o toleranciu – návyk.
Pozor aj na samovoľnú zmenu dávky a frekvencie užívania liekov, ak teda lieky užívate častejšie alebo vo vyšších dávkach, ako určil lekár. Výstražné znamenie je i nutkavé správanie užiť liek, čo je aj potreba zabezpečiť si ho sebestačne, ak vám ho lekár odmieta predpísať. Závislosť môže byť psychická, fyzická alebo môže ísť o toleranciu – návyk.
Pri psychickej závislosti pozorujeme nutkavé správanie, túžbu opätovne užiť látku, ktorá nám prináša euforické účinky. Fyzická závislosť je telesná a prejavuje sa abstinenčnými príznakmi po vynechaní dávky. Pri tolerancii sa postupne znižuje účinnosť látky, a preto je potrebné zvýšiť dávku, aby sme dosiahli pôvodný efekt. „V tomto prípade je obzvlášť nebezpečná možnosť predávkovania,“ upozorňuje Natália Radošinská.
Škodlivé nosové spreje
Medzi najpredávanejšie voľnopredajné lieky v roku 2023 patrili nosové dekongestíva, teda nosové spreje, ktoré obsahujú látky znižujúce opuch sliznice a uľahčujúce dýchanie nosom. „Pri nosových sprejoch s účinnou látkou sa odporúča užívať ich krátkodobo, maximálne sedem dní. Ich dlhodobé užívanie môže viesť k poškodeniu nosovej sliznice – zvýši sa jej prekrvenie, vznikne chronický opuch a následne sa zníži priechodnosť nosa,“ tvrdí farmaceutka. Aj od týchto látok totiž môže vzniknúť závislosť.
Anketa
Ako často užívate spreje do nosa?
- Iba počas choroby100%
- Kedykoľvek, keď sa mi zle dýcha0%
Hlasovanie bolo ukončené
U detí je bezpečné používanie päť až sedem dní, u dospelých sedem až desať dní. Tu je namieste upozornenie, že nestačí výmena kvapiek jedného výrobcu za kvapky od iného. Závislosť sa prejavuje tak, že pacient má po vysadení kvapiek stále upchatý nos, aj keď pôvodná príčina, teda ochorenie dýchacích ciest alebo alergia, už dávno pominula. Pacient tak vidí riešenie v opätovnom použití kvapiek, čo závislosť iba predlžuje a posilňuje.
Dôsledok dlhodobého používania je postupné narušenie nosovej sliznice, ktoré môže viesť až k prederaveniu nosovej priehradky. Zbavenie sa závislosti si vyžaduje sebazaprenie, ale v lekárni môžeme poradiť, ako na to, a pomocou vhodných prípravkov sa dá závislosť poraziť.
Závislosť od hypnotík
Nespavosť sa u dospelej populácie vyskytuje pomerne často. Aspoň raz ju zažije v určitom období svojho života každý. Dokonca je to jedna z najčastejších príčin, ktoré privádzajú pacientov do ordinácie lekára. Za problémy so spánkom môže dnešná hektická doba, stres z práce, partnerstva alebo ťažké životné situácie. Nedostatok spánku sa prejavuje pocitom únavy počas dňa a ovplyvňuje výkon bežnej každodennej činnosti. Nekvalitný spánok sa spája so zvýšeným výskytom diabetu, demencie a mozgovej príhody. Na to, aby vám diagnostikovali nespavosť, nestačia len nočné symptómy nespavosti.
Anketa
Používate hypnotiká?
- Áno50%
- Nie50%
Hlasovanie bolo ukončené
Nespavosť počas noci musí ovplyvniť aj fungovanie organizmu cez deň, keď sú pozorované takzvané denné symptómy. Tie narúšajú normálne fungovanie počas dňa. Medzi ne radíme nedostatok energie počas dňa, dennú spavosť, mikrospánky, zvýšenú podráždenosť a poruchy koncentrácie. Liek vhodný hlavne pre starších pacientov pri liečbe nespavosti je melatonín. Ide o látku vlastnú telu, produkovanú mozgovou žľazou epifýzou, ktorá sa zapojuje do riadenia cirkadiánneho rytmu človeka. Produkcia melatonínu vekom klesá. Veľkou výhodou je jeho nenávykovosť a nulová lieková interakcia, preto je vhodný aj pre ľudí, ktorí užívajú väčšie množstvo liekov.
Poslednou voľbou liečby nespavosti sú hypnotiká, ktoré pri terapeutickej dávke vyvolávajú útlm centrálnej nervovej sústavy a tak navodzujú spánok. Ich predpísaniu by mala predchádzať edukácia pacienta. Je potrebné upozorniť pacienta na riziko vzniku závislosti, ak sa pravidelne užívajú dlhšie ako štyri týždne až šesť týždňov. „Pri chronickej nespavosti, ktorá pretrváva dlhšie ako štyri týždne, je vhodná zámena hypnotík za iné liečivá, ktoré nespôsobujú vznik závislosti, ako napríklad antidepresíva, antipsychotiká alebo antihistaminiká,“ radí farmaceutka.
Lieky sú v súčasnosti veľkým pomocníkom, hlavne s pribúdajúcimi chronickými ochoreniami v našej populácii, ale nezneužívajte a nenadužívajte ich. Vždy sa riaďte radami lekára alebo lekárnika, užívajte lieky, ktoré sú určené len vám, užívajte ich bezpečne, v presne stanovenej dávke a len nevyhnutný čas.