Reklama

Zaženie stres aj VÍRUSY: Urobte si KAPUSTOVÚ kúru

f

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Posilní imunitu, napraví trávenie, vylieči vredy, ochráni pred rakovinou. A sľubuje ešte viac.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyrobte si kyslú kapustu z 2 INGREDIENCIÍ a naložte ju do ZAVÁRANINOVÉHO pohára

    Kapusta sa právom označuje za jednu z najzdravších potravín. V pevných hlávkach sa počas leta naukladali bohaté zásoby rôznych bioaktívnych látok, ktoré sú dôležité pre zdravie. Výskumy odhalili aj silný protirakovinový potenciál tejto lacnej a chutnej zeleniny, ktorú by ste mali mať pravidelne na jedálnom lístku.

    Chutný multivitamín
    Týždenne by ste mali skonzumovať 2 až 3 porcie kapusty, to znamená 250 až 400 gramov. Surová kapusta má nízku energetickú hodnotu – okolo 100 kJ/100 g a zároveň vysokú nutričnú hodnotu - obsahuje takmer kompletný rad vitamínov a minerálnych látok a veľa vlákniny – 2,3 g.

    Medzi bielou a červenou kapustou nie je veľký rozdiel. Červená má húževnatejšie listy a o niečo vyšší obsah vitamínu C, železa a fytochemikálií. Modrofialové sfarbenie spôsobujú rastlinné pigmenty antokyány, ktoré patria medzi najsilnejšie antioxidanty s ochranným účinkom na cievy, sietnicu a nervové bunky. V červenej kapuste ich vedci narátali 36 druhov, 8 z nich sa nevyskytuje v žiadnej inej rastlinnej potrave.

    Univerzálny liek
    Sírnaté zlúčeniny, ktoré spôsobujú typický zápach pri varení kapusty, majú antibiotické vlastnosti, preto sa kapusta osvedčila na potláčanie infekcií, na hojenie rán a žalúdočných vredov aj na tráviace problémy. Pri pravidelnej konzumácii upravuje cholesterol a chráni pred anginou pectoris. Na pálenie záhy alebo zápal žalúdka pomáha čerstvo vylisovaná šťava, na trávenie šalát zo surovej kapusty ochutený rascou. Pre nízku energetickú hodnotu sa kapusta odporúča pri redukčnej diéte a očistných kúrach. Ak pri varení nepoužijete zbytočne veľa tuku, kapusta sa stane vaším spoľahlivým pomocníkom pri udržiavaní hmotnosti aj pri chudnutí.

    Prednosti kapusty

    • Posilňuje imunitu a zvyšuje odolnosť proti infekciám
    • Čistí tráviacu sústavu a udržiava zdravú črevnú mikroflóru
    • Zmierňuje napätie, nervozitu a stres, pomáha pri liečbe nespavosti
    • Upravuje činnosť štítnej žľazy, podporuje chudnutie
    • Znižuje riziko rakoviny prsníka, pľúc, pečene, hrubého čreva a konečníka
    • Šťava znižuje krvný tlak a cholesterol, lieči žalúdočné a dvanástnikové vredy

    Báječné Rady

    • Kapusta sa najlepšie dopĺňa s cibuľou, pórom, mrkvou a so zemiakmi. Na vyzdvihnutie chuti sa hodia zelerové a horčičné semienka, muškátový orech, estragón, tymian, rasca, cesnak, kôprová vňať, bobkový list, nové a čierne korenie.
    • Červená kapusta sa pri dusení zmení na modrú. Pôvodnú farbu si zachová, keď pridáte lyžicu octu alebo citrónovej šťavy.
    • Kyslá kapusta zaujímavo chutí s čučoriedkami, ananásom, jablkami, hroznom, hrozienkami, so sušenými datľami a s figami.
    • Na kvasenie potrebujete zimnú odrodu kapusty a vhodnú nádobu, napríklad kameninový súdok s vrchnákom. Kvasenie trvá 1 až 3 mesiace. V chladnej miestnosti pri teplote 8 až 10 stupňov Celzia vydrží kvasená kapusta až do jari.
    • Na 5-litrový súdok potrebujete 7 kg čerstvej kapusty, 70 g soli a lyžičku rasce. Podľa chuti môžete pridať bobkový list, nové korenie, listy viniča, kôpor, cibuľu, chren, jablká, mrkvu či borievky.

    Extra TIP

    Zdravie zo súdka
    7 dôvodov, prečo denne jesť kvasenú kapustu

    1. Najemno pokrájaná hlávková kapusta, ktorá prešla bakteriálnym kvasením, je ešte zdravšia ako surová. Typickú kyslú chuť jej dodáva kyselina mliečna, ktorá vzniká pri kvasení cukrov pôsobením baktérií mliečneho kvasenia.
    2. Kvasená kapusta obsahuje množstvo užitočných mikroorganizmov a enzýmov, ktoré zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín. Podporuje látkovú premenu, znižuje krvný tlak a urýchľuje odvádzanie odpadových látok z tela.
    3. Pravidelná konzumácia podporuje odolnosť organizmu proti infekciám a aktivizuje imunitný systém v boji proti vírusom a baktériám. Skvelá prevencia proti prechladnutiu a chrípke.
    4. Kyslá kapusta má ešte viac vitamínu C ako čerstvá – 200 g zabezpečí dennú potrebu céčka, čo je dôležité na posilnenie organizmu pred jesennými chrípkami.
    5. Ako jediná z bežne dostupných rastlinných potravín obsahuje vitamín B12 (kobalamín), ktorý vzniká pri fermentácii a stará sa o duševnú sviežosť, odbúrava stres a pôsobí proti depresiám.
    6. Kombinácia dôležitých živín v kyslej kapuste (vitamíny C, B3, B5, B6 a B12, minerály železo, draslík, horčík, vápnik, zinok, fluór a rôzne enzýmy) posilňuje imunitu, chráni pred infekciami a odvádza z tela toxické látky. Podporuje tvorbu červených krviniek a hormónov, znižuje cholesterol a regeneruje bunky.
    7. Vedci zistili, že pri kvasení sa v kapuste tvoria izotiokyanáty – látky so silnými antioxidačnými účinkami, ktoré chránia pred rozvojom rakoviny pečene, pľúc, prsníka, hrubého čreva a konečníka.