Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zázvor zohreje a upokojí. Na toto si ale pri ňom dávajte pozor

Zázvor- zohreje a upokojí

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Spomeniete si na zázvor až pri vianočnom pečení? Nie je to iba voňavé korenie, ale aj superpotravina a liečivka.

Zázvor (ďumbier lekársky) pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde je známy už vyše 4 000 rokov. Bol jednou z prvých korenín, ktoré sa dovážali do Európy, a jeho blahodarné účinky si cenili už starí Rimania a Gréci.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cesnakom sa môžete predávkovať! Pre koho nie je zdravý?

    Nielen na zohriatie

    Hľuzy obsahujú pestrú škálu bioaktívnych látok, ktoré majú liečivé vlastnosti. Čerstvý zázvor posilňuje imunitu, pôsobí utišujúco a antisepticky, zohrieva a zlepšuje odolnosť tela proti chladu. Zmierňuje horúčku, pomáha pri chrípke a prechladnutí, lieči kašeľ a vyčistí zahlienené priedušky. Výborný je aj na žalúdočnú nevoľnosť a tráviace problémy. Silné fungicídne účinky zázvoru pomáhajú pri liečbe rôznych plesňových infekcií vrátane kvasinkových, ktoré často trápia ženy.

    Proti zápalom i rakovine

    Surový zázvor obsahuje okolo 400 chemických zlúčenín. Silno korenistú vôňu a pikantnú chuť mu dodáva esenciálny olej, zložený z množstva prvkov. Najznámejší z nich je gingerol, ktorý má silné protizápalové vlastnosti. Zmierňuje bolesti kĺbov pri artritíde a údajne pomáha pri prevencii niektorých typov rakoviny, napríklad prsníka, kože a hrubého čreva. Ďalšia bioaktívna látka zerumbon chráni pred rakovinou vaječníkov, žalúdka a pankreasu.

    Zdroj: shutterstock

    Maximálna denná dávka čerstvého zázvoru je 4 g. Deti do 3 rokov ho nesmú užívať vôbec

    Pre mozog i postavu

    Zázvor zmierňuje oxidačný stres a zápalové procesy, čím znižuje riziko poškodenia mozgu v dôsledku starnutia a rozvoja neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Zároveň patrí medzi najúčinnejšie spaľovače tuku a je jedno, či ho jete čerstvý, sušený alebo kandizovaný. Rozširuje cievy, zvyšuje teplotu tela a zrýchľuje metabolizmus až o 20 percent.

    TIP- na boľavý chrbát

    Hrejivý obklad

    Potrebujete: 150 g zázvoru, 2 litre horúcej vody, bavlnenú vreckovku, 2 bavlnené utierky, deku

    Postup: Postrúhaný zázvor zaviažte do vreckovky a vložte do hrnca s horúcou vodou. Lúhujte 15 minút, ale nevarte. Do zázvorovej vody namočte utierku a dôkladne ju vyžmýkajte. Obklad priložte na boľavé miesto a prikryte dekou. Každé 2 minúty obklad vymeňte, opakujte 15 až 20 minút, kým ošetrované miesto nesčervenie. Potom ostaňte zopár hodín v teple. Aplikuje 2-krát denne.

    Zdroj: Shutterstock

    Keď je vonku sychravo, večer si uvarte zázvorový čaj. Nič lepšie si nemôžete dopriať

    Kedy môže uškodiť?

    • Zázvor na zmiernenie nevoľnosti by tehotné ženy nemali užívať dlhodobo, lebo riedi krv a môže vyvolať potrat. Pri rizikovom tehotenstve sa nesmie užívať vôbec.
    • Nie je vhodný ani pre pacientov s hemofíliou a ochorením krvotvorby, ani pre tých, čo užívajú lieky na riedenie krvi.
    • Neodporúča sa pri žlčových kameňoch, lebo podporuje tvorbu žlče.
    • Veľká opatrnosť sa odporúča pri užívaní liekov na zníženie krvného tlaku, lebo zázvor má podobné účinky.
    • Zázvor nie je vhodné kombinovať s niektorými liekmi proti bolesti a horúčke, ako je kyselina acetylsalicylová alebo lieky obsahujúce ibuprofén či diklofenak.
    • Diabetici by si mali pri dlhodobom užívaní zázvoru dôsledne kontrolovať hladinu cukru v krvi, pretože zosilňuje účinok liekov.

    Čaj

    Lyžičku čerstvo postrúhaného zázvoru zalejte vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Sceďte cez sitko a pite teplý. Mierne vychladnutý čaj môžete ochutiť citrónovou šťavou, mätou a medom.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS