Zdravá strava nestačí! Nedostatočný spánok je skutočná pohroma
22. 4. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:44)

Zdroj: Midjourney/ Norbert Skoupa
Pri cukrovke 2. typu je kvalitný spánok naozaj dôležitou súčasťou životného štýlu. Zdravá strava jednoducho nestačí.

Zdroj: Žena
Cukrovka 2. typu je chronický stav, ktorý sa vyvíja, keď telo nevytvára dostatok hormónu inzulín, alebo ho nevyužíva správne. Inzulín pomáha cukru v krvi dostať sa do buniek tela na energiu. Jeho nedostatok môže spôsobiť zvýšené hladiny cukru v krvi, čo časom môže viesť k cukrovke 2. typu.
Ako píše Zdravie, predchádzajúce výskumy či experimentálne štúdie ukázali, že dianie v noci, resp. jeho nedostatok, sa spája so zvýšeným rizikom vzniku diabetes 2. typu, ale neprikladala sa tomu príliš veľká pozornosť.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►
Koľko spánku je málo?
Nejde pritom o žiadne aktivity vo dvojici, ale o obyčajný spánok, ktorý však nie je úplne obyčajný. Nová štúdia publikovaná v časopise JAMA Network Open zistila, že ľudia, ktorí spia nedostatočne dlhú dobu, zvyšujú riziko rozvoja cukrovky 2. typu.
Týka sa to hlavne tých, ktorí spia menej ako 6 hodín denne. Riziko sa dokonca neznížilo, ani keď vedci zobrali do úvahy, že sa účastníci stravovali naozaj zdravo.
Zdroj: Freepik
Spánok je dôležitým faktorom pri viacerých ochoreniach.
„Významu spánku sa nie vždy venovala pozornosť, ale to sa mení vďaka výskumu, ako je táto nová štúdia,“ uvádza doktor Jing Wang, klinický riaditeľ centra Mount Sinai Integrative Sleep Center a docent medicíny špecializujúci sa na pľúcnu, kritickú starostlivosť a spánkovú medicínu na Icahn School of Medicine at Mount Sinai.
„Myslím si, že je to niečo, čo sa v posledných rokoch skutočne dostalo do väčšieho povedomia verejnosti a vedcov,“ vysvetľuje pre magazín Health.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►
Ako prebiehala štúdia
Autori vybrali údaje o 247 000 ľuďoch, ktoré boli zozbierané v rokoch 2006 až 2010 v rámci rozsiahlej biomedicínskej databázy UK Biobank. Tím rozdelil účastníkov do skupín podľa toho, či spali sedem až osem, šesť, päť alebo tri až štyri hodiny denne.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Príliš krátky spánok má viacero nežiadúcich účinkov.
Výskumníci analyzovali aj stravovacie návyky účastníkov a zoradili ich na stupnici od nuly, čiže od najnezdravších až po päť, čiže najzdravších. Pri zostavovaní rebríčka sa bralo do úvahy, či účastníci pravidelne konzumujú červené alebo spracované mäso, ovocie, zeleninu a ryby.
Účastníkov sledovali v priemere 12,5 roka, aby preskúmali vzťah medzi zlým spánkom, stravou a rozvojom cukrovky 2. typu.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►
Zdravá strava nestačí
„Táto analýza kontrolovala potenciálne mätúce faktory, ako sú okrem iného vek, pohlavie, sociálno-ekonomický status a frekvencia príznakov nespavosti,“ uvádza autorka štúdie Diana Aline Nôga, PhD, neurologička z Uppsalskej univerzity vo Švédsku.
Zdroj: Shutterstock
Stravujte sa zdravo, ale nezabúdajte ani na kvalitný spánok.
Tím nezistil žiadnu súvislosť medzi zdravou stravou a zníženým rizikom cukrovky 2. typu u účastníkov, ktorí spali menej ako šesť hodín denne. Odborníci preto hovoria o tom, že na udržania zdravia jednoducho len strava a cvičenie nestačia.
„Spánok, strava a cvičenie sú spoločne základom zdravia a pohody,“ vysvetľuje pre Health Nancy Foldvary-Schaeferová, DO, MS, riaditeľka Centra pre poruchy spánku a profesorka neurológie na Clevelandskej klinike.
Výsledky štúdie však neznamenajú automaticky, že nedostatok spánku spôsobuje cukrovku 2. typu, zdôrazňuje autorka štúdie. „Vysloviť takéto priame tvrdenie je problematické,“ uvádza vzhľadom na výskum, ktorý je v súčasnosti k dispozícii.
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►
Nedostatok spánku
Okrem cukrovky sú s nedostatočným spánkom spájané aj iné ochorenia. Je to nedostatočné fungovanie počas dňa, čo môže viesť k zlým študijným výsledkom, konfliktom a chybám na pracovisku.
„Nedostatok spánku môže tiež spôsobiť problémy s duševným zdravím a viesť k dopravným nehodám,“ objasňuje neurologička. Rovnako sú s ním spájané aj mnohé formy kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, obezity a porúch centrálneho nervového systému.
Podľa jej slov by sa typický dospelý človek mal snažiť o sedem až deväť hodín spánku denne, hoci táto hodnota sa môže meniť v závislosti od konkrétnych okolností. „Spánok plní kľúčové funkcie pri obnove nášho tela a mozgu po celodennom bdení a práci. Účinne resetuje každú bunku v každom orgáne nášho tela a mozgu,“ vysvetľuje Nancy Foldvary-Schaeferová.
Už ste počuli náš podcast?