Zdravé návyky, šťastný život: Ako vyhrať boj nad detskou obezitou?
9. 8. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:40)

Zdroj: freepik
Vo svete, kde má blaho našich detí prednosť, je boj proti detskej obezite veľkým problémom. K dispozícii je všetkého veľa, preto je dôležité deťom ukázať, aké riziká môže tento zdravotný problém priniesť.
Čo je to detská obezita?
Detská obezita je kritickým zdravotným problémom, ktorý ďaleko presahuje samotný fyzický vzhľad. Toto pomenovanie sa používa u detí, ktorých BMI je vyššie ako u 95 % rovesníkov. Nejde však len o čísla – detská obezita môže mať trvalé dôsledky na celkovú pohodu dieťaťa.
Deti, ktoré patria do tejto kategórie, prekročili rámec nadváhy a teraz sú zraniteľné voči celému radu chronických zdravotných ťažkostí, ktoré sa môžu preniesť do dospelosti.
Príčiny detskej obezity
Korene detskej obezity sú mnohostranné a prelínajú sa v nich genetické predispozície, psychologické faktory a voľba životného štýlu. Deti, ktorých rodičia alebo rodinní príslušníci bojujú s obezitou, sa s väčšou pravdepodobnosťou ocitnú na podobnej ceste. Najviac dôvodov však spočíva v zložitej súhre medzi nadmerným príjmom kalórií a nedostatočnou fyzickou aktivitou.
Strava s vysokým obsahom nasýtených tukov a cukrov, v ktorej chýbajú základné živiny, môže byť rýchlou vstupnou bránou k nárastu hmotnosti u detí. Vinníci sú známi: rýchle občerstvenie, sladké pochúťky a sýtené nápoje. Podľa údajov Amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS) veľká časť amerických dospievajúcich denne konzumuje značné množstvo sladených nápojov.
K nezdravému nárastu hmotnosti detí ďalej prispieva oblasť vysoko spracovaných jedál, od tých mrazených až po slané pochutiny. Nemožno však ignorovať ani sociálno-ekonomické faktory. Niektoré rodiny majú napríklad problém dovoliť si čerstvé a kvalitné produkty, čím neúmyselne obmedzujú možnosti zdravšieho stravovania.
Dôležitá fyzická aktivita a psychická pohoda
Ďalším rozhodujúcim faktorom je fyzická aktivita alebo jej nedostatok. Nielen deti, ale úplne všetci sme pri nedostatku pohybu náchylní na priberanie. Pre výdaj kalórií a reguláciu hmotnosti je pravidelné cvičenie alebo skrátka pohyb u detí, kľúčový. Sedenie pred televízorom alebo pri počítači či tablete, tomu vôbec nepomáha. Kalórie sa nemajú ako spaľovať a kilá idú hore.
Rovnako aj súvislosť medzi psychickou pohodou a obezitou u detí by sa nemala podceňovať. Deti, ktoré zápasia s nudou, stresom alebo depresiou, sa môžu uchýliť k prejedaniu ako k mechanizmu zvládania svojich problémov. Preto si svoje dieťa všímajte a rozprávajte sa s ním. Ak žije dlhodobo v strese, môže to byť rýchlym spúšťačom.
Aké zdravotné riziká hrozia deťom?
Cukrovka, najmä cukrovka 2. typu, vzniká vtedy, keď telo nedokáže účinne metabolizovať glukózu. Potenciálne komplikácie sú hrozivé, od očných ochorení až po poruchy funkcie obličiek. Vedecké údaje, ktoré súvisia s cukrovkou 2. typu a nadváhou sú alarmujúce. Preto to netreba podceňovať a od narodenia viesť dieťa k zdravému životnému štýlu. Ak má nadváhu už teraz, stále je čas zmeniť to.
Ďalšou hrozbou sú srdcové ochorenia, ktoré u obéznych detí spôsobuje zvýšená hladina cholesterolu a krvného tlaku. K tomuto riziku prispievajú potraviny s obsahom nezdravých tukov a nadmerným príjmom soli, čo poukazuje na vnútornú súvislosť medzi výberom stravy a kardiovaskulárnym zdravím.
Astma, ktorá sa vyznačuje chronickým zápalom pľúc, je ďalším problémom spojeným s detskou obezitou. Štúdia uverejnená v časopise Asthma Research and Practice poukazuje na veľké prepojenie medzi týmito dvoma ochoreniami, pričom obezita sa ukazuje ako najčastejšie pridružené ochorenie medzi astmatikmi. Hoci presné mechanizmy zostávajú nepochopiteľné, je zrejmé, že obezita môže u niektorých jedincov zhoršiť závažnosť príznakov astmy.
Podobne je to aj s poruchami spánku. Stavy ako nadmerné chrápanie a spánkové apnoe môžu narušiť spánkový režim, čo opäť ohrozuje celkovú pohodu dieťaťa, ale najmä zdravie. Bolesť kĺbov, o ktorej sa kedysi predpokladalo, že sa týka len starnúcich dospelých, sa čoraz častejšie vyskytuje aj u detí s nadváhou. Môže viesť k stuhnutosti, bolesti a obmedzenému rozsahu pohybu.
Ako na zmenu stravovacích návykov u detí?
Každý tréner a človek, ktorý sa venuje výžive a pohybu vám povie, že 70% je strava a zvyšok cvičenie. Niektorí to majú dokonca 80 % na 20 %. Strava je základ a to, čo do tela dáte, to vám aj následne vráti. Prvé roky života dieťaťa sú kľúčové. To, akým stravovacím návykom ich naučíte, to si ponesú do dospelosti.
Pokiaľ sú už naučení na sladené vody, sladkosti, cukríky, či iné nezdravé veci, musíte urobiť rázny krok. Postupne ich toho zbavujte a zaveďte do jedálnička vodu alebo obyčajný čaj, sladké obmedzte na raz za niekoľko dní. Dokonca aj zdanlivo zdravé nápoje, ako napríklad 100-percentný džús, môžu ukrývať veľké množstvo kalórií. Samozrejmosťou by malo byť vyhýbanie sa fast foodom. Čo najviac varte doma, zo surovín ktoré poznáte.
Podstata zmeny spočíva v nespracovaných potravinách. Ovocie, zelenina, chudé bielkoviny, celozrnné výrobky a nízkotučné mliečne výrobky by mali tvoriť základ jedálnička dieťaťa. To by malo viesť k pozitívnym zmenám. Keď ale dieťa stále nechudne a nedarí sa vám, obráťte sa na odborníka.