Reklama

Bolí vás CHRBÁT? Tréner radí: Takto neseďte ani náhodou!

wwww

Zdroj: Ľuboš Gsch

Reklama

Najčastejšou problematikou zdravej chrbtice v dnešnej dobe je správne sedenie za počítačom, ale i držanie tela detí. Držanie tela a sedenie idú spolu ruka v ruke. Väčšina ľudí, ktorá správne drží telo správne aj sedí, a naopak.

"Téma je komplikovanejšia a pre každého z nás môže byť dôležité niečo celkom odlišné. Zjednodušeným základom správneho sedenia/držania tela by malo byť vzpriamiť sa s hlavou v predĺžení, pri sedení s minimálnou pomocou opory - mali by sa využívať vlastné páky a svaly namiesto mechanických podpier ako opierky stoličky, stôl či počítač," vysvetľuje profesionálny tréner Ľuboš Gsch s tým, že akékoľvek predkláňanie či zakláňanie (akejkoľvek časti tela) je nie žadúce a správnosť polohy narúša.
 
Držanie tela v stoji plne závisí od vašej pozornosti a precíznosti. Optimálne držania tela by malo byť vyzerať asi takto:

Postava by mala byť zarovnaná do priamky - v jednej rovine ucho, rameno, lakeť, bedrový kĺb, koleno a stred chodila a súčasne kolmicou na podlahu.

Optimálne sedenie by malo vyzerať takto:

* nohy v kolene v pravom uhle
* stehná s trupom (bedrový kĺb) v pravom uhle
* lakte v pravom uhle, aby sa neopierali

Prípadné nesprávnosti treba kompenzovať cvičením. Sedenie je značne oplyvnené aj používanou stoličkou/stolom.

Bežné, ale nesprávne sedenie teda vyzerá asi takto:

Alebo takto:

Ideálne sedenie:

* celé chodidlá na zemi,
* pravý alebo mierne otvorený uhol v kolene,
* vzpriamený trup a hlava v predĺžení trupu,
(používa sa spojenie “rovný chrbát” ale je treba si uvedomiť, že chrbtica má tvar jemného S)

 Je všeobecne rozšírené, že správnejšie sedenie zabezpečí fitlopta. "Toto si nemyslím, pretože v podstate len zvýrazní ne/-správne sedenie. Navyše je potrebné ešte väčšmi prispôsobovať úroveň stola a monitora," vraví tréner.

Mnoho chýb v sedení detí je spôsobené najmä veľkostnými rozdielmi stola a stoličiek, ktoré sú výškovo prispôsobené dospelým. Je potrebné zvýšiť sedenie alebo znížiť stôl, pričom poloha by sa mala čo najviac podobať pôvodne opísanej. 

Takto sedí väčšina detí za veľkým stolom a vyžaduje to technickú zmenu:

U detí sa v rámci dorovnania výškových rozdielov stola a stoličky využíva pokľak. V rámci veľmi krátkeho sedenia môže byť prínosnejšie, avšak nie je vhodné na dlhodobé používanie. Deťom tiež umožňuje oprierať sa o stôl a tak si nevyvažujú chrbticu.

Pri písaní, čítaní, kreslení a podobne sa však zväčša stretneme najmä z touto (ne)správnou polohou.

Optimálnejšou (ekonomickejšou) verziou je zaobstarať deťom vyššiu stojičku s priestorom pre uloženie nôh tak, aby čo najviac mohli v kolene kopírovať pravý uhol.

Čo sa týka nosenia školskej tašky, držanie tela má byť rovnaké, ako je opísané vyššie. Komplikácie nastávajú nesprávnou veľkosťou tašky (najčastejšie), nesprávnym nosením (na jednom ramene) alebo jej nízkym položením. Tu je taška príliš veľká, aj nízko položená. Spodná hrana školskej tašky by mala siahať len po úroveň zadku.

Typický zlý príklad nosenia tašky na jednom ramene:

"Je treba dodať, že nie všetko sa dá vyladiť na stopercent. Zabezpečiť optimálne sedenie môže stáť stovky eur a najmä u detí by ho bolo treba navyše pravidelne meniť. Ak polohy nie sú u detí permanentné (dospelý tak sedávajú celé dni, deti však zväčša minúty či hodinu), je namiesto ľpenia na sedení vhodnejšie zamerať sa na pohybovú kompenzáciu ako cvičenie, posilňovanie či akúkoľvek hravú formu koordinovaného tréningu," dodáva Ľuboš Gsch.

Vyberáme pre vás niečo PLUS