Zdravý pankreas necítime, pri zápale však ide o život!
27. 12. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Pankreas je nenápadný orgán, no s dôležitou funkciou. Má vplyv na trávenie, aj hladinu cukru v krvi. Keď však nemôže správne fungovať, v podstate poškodzuje sám seba.
Pankreas je podžalúdková žľaza, po starom slinivka brušná. Patrí do tráviacej sústavy – tvorí sa v ňom šťava, ktorá napomáha pri trávení. Pankreasom vylučované enzýmy rozkladajú prijaté tuky, cukry a proteíny tak, aby sa ľahšie trávili a aby sme z nich nutrične získali čo najviac.

V pankrease sa tvorí hormón inzulín, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi. Pri poruche tvorby inzulínu vzniká cukrovka. Tiež sa tu tvorí glukagón, ktorý naopak zvyšuje hladinu cukru v krvi, keď je prinízka. Inzulín a glukagón sa v podstate starajú o to, aby sme vždy mali dostatok energie na procesy prebiehajúce v našom tele.
Ochorenie pankreasu
Zdravý pankreas vo svojom tele nijako špeciálne nevnímame. Keď však nefunguje správne, ohlasuje sa veľkou bolesťou. Najčastejším ochorením je zápal pankreasu – tráviace šťavy sa vylučujú na vlastné tkanivá a poškodzujú ich.
Ako píše časopis Zdravie, akútny zápal podžalúdkovej žľazy sa ohlási prudkými bolesťami v nadbruší, ktoré prídu do hodiny po veľkom hodovaní. Brucho je napnuté, pridáva sa plynatosť, nevoľnosť, vracanie, mierna žltačka a horúčka.
„Najčastejšou previerkou pankreasu je štedrá večera – vyprážaná ryba, majonézový šalát a alkohol. Čím je skonzumovaný pokrm bohatší na tuky, tým viac tráviacej šťavy, ktorá ho môže poškodiť, musí orgán vylúčiť,“ hovorí lekár MUDr Jarolím Šutka. Ako zdôraznil, aj človeka, ktorý sa stravuje rozumne, môže jediná chyba pripraviť o tento orgán, či dokonca o život. Stalo sa tak istému športovcovi po jeho prvej zabíjačkovej hostine na juhu Slovenska.
Ťažké stavy vedú k odumretiu pankreasu. Pacienti s menej závažným priebehom sa môžu vyliečiť, nemocnicu väčšinou opúšťajú s poškodeným pankreasom a chronickou diagnózou. Akútna pankreatitída však nemusí pankreas zničiť. „Môžete mať jednu príhodu v živote a ostať bez následkov,“ upokojuje MUDr. Šutka.
Chronický zápal sa prejavuje občasnými bolesťami brucha, pocitom ťažkosti po jedle a nafukovaním. Pacienti, ktorí týmto príznakom nevenujú pozornosť, zvyčajne skončia na chirurgii po zabíjačkových hodoch alebo štedrovečernom menu. Pri chronickom zápale sa potrava nevstrebáva a prechádza do tenkého čreva. Výsledkom sú hnačky a chudnutie, pretože telo si nemá odkiaľ zobrať živiny. V prípade, že príde aj k poškodeniu Langerhansových ostrovčekov, príznakom je aj náhla cukrovka.
Rizikové faktory
Alkohol: Poškodzuje bunky pankreasu. Je najčastejšou príčinou chronického zápalu.
Žlčové kamene: Môžu zablokovať cestu, ktorou putujú tráviace enzýmy a tie sa potom vylučujú priamo do pankreasu a poškodzujú ho.
Fajčenie: Chemikálie z dymu poškodzujú bunky pankreasu a spôsobujú nielen zápal, ale aj rakovinu.
Tučná strava: Zaťažuje pankreas, podieľa sa na vzniku žlčových kameňov a zvyšuje hladinu „zlého“ cholesterolu.
Chcete predísť najhoršiemu? Preventívne prehliadky ani pravidelné sono brucha vám nepomôžu. Pozor, ak sa vaša stolica stane lepkavou a zanecháva mastné stopy na toaletnej mise. „Okrem mastnoty sa v stolici môžu objaviť nestrávené zvyšky,“ varuje MUDr. Šutka.
Pri vyšetrení chirurg počúva a prehmatáva brucho. Zápal potvrdí rozbor krvi a ultrazvuk. Ešte viac ukáže počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Keďže pankreas ústi priamo do dvanástnika, pri jeho vyšetrení sa používa endoskop, ktorý gastroenterológ zavedie do dvanástnika.
Nevyliečiteľná choroba
Táto zradná choroba sa nedá vyliečiť, pretože zničený pankreas sa nevie zregenerovať. Diéta a lieky na podporu trávenia zastavia chorobný proces a najmä – predchádzajú akútnym zápalom, ktoré ohrozujú život, prípadne prepuknutiu rakoviny.
Pankreatická diéta je mdlá. Zabudnite na mastné a pikantné pokrmy, jedlá môžete len variť a dusiť. Jesť sa má menej a častejšie, najlepšie päťkrát denne.
Samozrejme, alkohol je úplné tabu! „Totálna abstinencia býva veľký problém a závislosť silnejšia než strach zo smrti. Bez nej to však nemá význam. Ak sa nebudete vyhýbať alkoholu a dodržiavať diétu, hrozí vám zhoršovanie stavu, záchvaty akútnej pankreatitídy, cukrovka až rakovina,“ varuje odborník.
Odporúča sa aj dostatočný prísun vitamínov A, D, K a vitamínov radu B. Dôležitý je pravidelný pohyb. Ak poškodený pankreas neprodukuje inzulín, pridáva sa k tomu aj diabetická diéta a podávanie inzulínu. V najťažších prípadoch nasleduje chirurgický zákrok, pri ktorom sa z pankreasu odstráni poškodené tkanivo.
Ak vám zistia chronickú pankreatitídu, nezabúdajte na kontrolné vyšetrenia. „Aby sme zachytili rakovinu. Chronická pankreatitída býva jej predstupňom. Prechod je plynulý, rakovina často imituje zápal a opačne. Pridlho mlčí najmä nádor uhniezdený v strednej a koncovej časti orgánu, lebo má voľný priestor a nedráždi iné orgány. Nádor v prednej časti odhalíme zvyčajne skôr. Prezradí sa, keď pacienti zožltnú, majú problémy s trávením a bolesti, ktoré vystreľujú do chrbtice. Ak sa neurobí biopsia a onkologické markery, zobrazovacie techniky často nevedia povedať, či nastali, alebo nenastali zmeny. Ani biopsia však nie je všeliek. Jeden kúsok tkaniva môže byť už ,zlý‘, druhý, o niekoľko milimetrov vyššie, je v norme. Ak sa pri chronickom zápale podžalúdkovej žľazy náhle objaví diabetes, opatrnosť je namieste. S veľkou pravdepodobnosťou už ide o rakovinu.“