Myslí si to Lenka Reizigová Micháliková, začínajúca vedkyňa, ktorej tím má veľkú zásluhu na odhaľovaní podozrenia na britskú mutáciu koronavírusu na Slovensku.
Možno sme si na chvíľu mysleli, že o koronavíruse už bolo povedané všetko. Potom zrazu prišlo niečo nové, jeho britská mutácia, ktorá nás vystrašila. V čom je iná? Prečo vôbec tento vírus mutuje?
Na začiatku šírenia anglickej mutácie sa predpokladalo, že vírus nie je iný od bežného variantu koronavírusu, najmä čo sa týka miery úmrtnosti a infekčnosti. Avšak štúdie z oblastí postihnutých touto mutáciou neskôr priniesli informácie o možnej vyššej miere úmrtnosti. Podľa mojich informácií o 30 percent, v porovnaní s bežným variantom koronavírusu. Zároveň mali nakazení vyššiu nálož vírusu v nosohltane a dýchacích cestách, čím sa predpokladá aj vyššia miera nákazlivosti. Každý vírus sa snaží o prežitie a prispôsobuje sa podmienkam, ktoré ho ovplyvňujú. Je ťažké presne určiť, čo je spúšťačom mutácie, keďže sa u vírusov jedná o bežný proces, podobne ako napríklad aj u chrípky.
To, že je britská mutácia koronavírusu aj na Slovensku, vieme aj vďaka Vám. Vediete Laboratórium RÚVZ Trenčín, ktoré sa zaslúžilo o jeho skorú detekciu. Aký je to pocit – prispieť k tak veľkej veci?
Veľmi ťažká otázka. Mala som pocit, že mám snahu urobiť niečo viac a mohla by som máličko pomôcť v objasnení situácie so šírením SARS-CoV-2. Vlaňajší november a december boli náročné nie len pre pracoviská vyšetrujúce prítomnosť SARS-CoV-2 vo vzorkách, ale najmä pre všetkých pracovníkov oddelení epidemiológie, ktorí kontaktujú a trasujú jednotlivé prípady. Informácia o potvrdení prítomnosti anglického variantu u ľudí prichádzajúcich z Veľkej Británie ma podnietila zamyslieť sa nad situáciou. Preto sme sa do toho pustili.