Reklama

V zime s ním máme problém. Prečo je vitamín D dôležitý?

Vitamín D

Zdroj: Canva

Reklama

Vitamín D si syntetizujeme z UV žiarenia, a tak s príchodom zimy vyvstáva problém, ako ho mať dostatok. Déčko je totiž kľúčom k posilneniu tela, od kostí až po imunitu.

Významným zdrojom vitamínu D je slnečné svetlo, a tak to s ním v chladnejších mesiacoch nie je také jednoduché. Samotné vyhrievanie sa na slnku v interiéri neprináša rovnaké výhody ako pobyt vonku. Tento rozdiel je dôvodom, prečo je nedostatok vitamínu D viditeľnejší, keď sú dni kratšie, píše mesačník Zdravie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Tomáš Juríček prekonal mŕtvicu. Bál sa, že nebude chodiť!
    Zdroj: Žena

    Marie van der Merweová, odborníčka z univerzity v Memphise, upozorňuje na tento sezónny posun a poukazuje na to, že hlavným dôvodom zvýšeného nedostatku vitamínu D v zime je znížená intenzita slnečného žiarenia. Práve v tomto období sa oplatí preskúmať alternatívne zdroje, ako je strava alebo výživové doplnky.

    Aký je prínos vitamínu D?

    Nedostatok vitamínu D, ktorý je primárne známy pre svoju úlohu v zdraví kostí, môže pripraviť pôdu pre ochorenia, ako je osteoporóza, ktorá oslabuje samotný základ kostí. Okrem toho pomáha pri vstrebávaní vápnika, čo je kľúčový proces na prevenciu problémov súvisiacich s kosťami.

    Zdroj: archív ZDRAVIE

    Základ pre zdravé kosti!

    Vitamín D tiež uľahčuje komunikáciu medzi nervami a svalmi, posilňuje našu imunitnú obranu proti vírusom a baktériám a zabezpečuje, aby svaly fungovali bez bolesti a slabosti. Úlohu zohráva aj v prevencii respiračných ochorení.

    Nízkou hladinou trpí väčšina ľudí

    Nedostatok vitamínu D spôsobuje únavu a skleslosť, závažnejším dôsledkom je znížená obranyschopnosť organizmu. Dlhodobo nízka hladina tohto vitamínu znamená vyššiu náchylnosť na zlomeniny kostí, horšiu kondíciu svalov a potrebu dlhšej regenerácie. Tiež sa môže prejaviť na stave chrupu.

    Zdroj: Shutterstock

    V zimných mesiacoch, keď je málo slnka, chýba väčšine ľudí vitamín D.

    Pokiaľ ide o denný príjem, smernice odporúčajú 15 mikrogramov (600 IU) pre osoby vo veku 19 až 70 rokov a 20 mikrogramov (800 IU) pre osoby vo veku 71 rokov a staršie.

    Napriek jeho mimoriadnej dôležitosti je nedostatok vitamínu D stále veľmi rozšírený. Americké štúdie, vrátane Národného prieskumu zdravia a výživy (NHANES), odhalili ohromujúce čísla: 40,9 % ľudí v USA vykazovalo nedostatočnú hladinu, pričom 2,6 % malo závažný nedostatok a 22 % stredne závažný nedostatok.

    V krajinách EÚ je ohrozených nedostatkom vitamínu D zhruba 66 miliónov ľudí. Presné výskumy u nás neexistujú, ale odhaduje sa, že na Slovensku trpí v zimných mesiacoch nedostatkom vitamínu D až 80% populácie.

    Na nižšiu hladinu vitamínu D sú obzvlášť náchylné viaceré skupiny vrátane starších ľudí, osôb s obezitou a osôb so špecifickými zdravotnými problémami, ako sú ochorenia pečene alebo celiakia. Tento výskyt nedostatku možno pripísať obmedzenej dostupnosti zdrojov vitamínu D v strave.

    Strava a výživové doplnky

    Doktorka Van der Merweová zdôrazňuje, že získať dostatok vitamínu D výlučne prostredníctvom stravy je náročné vzhľadom na jeho nedostatok v mnohých druhoch potravín. Hoci niektoré potraviny ponúkajú určitý obsah vitamínu D, celkový príjem zostáva pre väčšinu ľudí nedostatočný. Tento nedostatok sa ešte zvyšuje v zimných mesiacoch, keď sa znižuje prirodzené vystavenie slnečnému žiareniu.

    Zdroj: Shutterstock

    Bohaté zdroje vitamínu D.

    Aj keď sa môže zdať, že užívanie doplnkov výživy je logické, Dr. Pieter Cohen, docent medicíny na Harvard Medical School, zdôrazňuje, že hoci je nedostatok vitamínu bežný, nie každý potrebuje doplnok stravy, ak mu to výslovne neodporučí lekár na základe krvných testov.

    Dokonca aj v prípade, že už užívate doplnok, Dr. Cohen neodporúča zvyšovať dávku počas zimy alebo začať užívať doplnok výlučne na toto ročné obdobie. Objasňuje však, že zaradenie doplnku vitamínu D do vášho denného režimu v rámci odporúčaných limitov je bezpečné. „Kľúčom je dodržiavanie odporúčaného denného množstva,” zdôrazňuje Dr. Cohen.

    „Tomu, kto ho potrebuje, tak ho musí užívať, nestačí strava. Na druhej strane to neznamená, že každý ho musí užívať,“ uviedol aj profesor Payer. Mladí zdraví ľudia, ktorí trávia dostatok času vonku, ho naozaj navyše užívať nemusia. Pozor si na nedostatok vitamínu D musia dávať najmä rizikové skupiny.

    V konečnom dôsledku, či už prostredníctvom stravy, rozumného vystavovania sa slnečnému žiareniu alebo doplnkovej výživy pod dohľadom lekára, zabezpečenie dostatočnej hladiny vitamínu D by malo byť vašou prioritou počas celého roka.

    Zdroj: Shutterstock

    Niekedy treba vitamín D telu dodať pomocou výživových doplnkov.

    Je extrémne nepravdepodobné, že by sa človek týmto vitamínom predávkoval. „To by museli byť dávky 5000 jednotiek na deň a viac,“ skonštatoval doktor Payer. Ako zdôraznil, je naozaj raritné, aby niekto prijal takú vysokú koncentráciu vitamínu D.

    Ako užívať vitamín D

    V prípade tohto vitamínu môžete využiť rôzne formy, dá sa užívať v dennej, týždennej, či mesačnej dávke. „Tam sa vždy rozprávame s pacientom, čo on preferuje,“ povedal odborník.

    Vitamín D využíva na svoje vstrebávanie tuky, v kvapkovej forme ho preto lekári odporúčajú užívať v mlieku. V prípade kapsúl už stačí zapitie vodou.