Živíte si v tele cysty sami?
9. 3. 2015, 5:15 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:28)

Cysta nie je nič neobvyklé. Lekári sa s nimi stretávajú veľmi často vo svojej praxi. Zrejme však neviete, že okrem najčastejších prípadov na vaječníkoch, môžu byť cysty aj v prsníkoch, v čeľusti, v končatinách, či dokonca v pľúcach. A čo si máte predstaviť pod pojmom cysta?
Ako to vyzerá?
Je to uzavretý vak, resp. nádor, ktorý môže obsahovať vzduch, riedky alebo hustý materiál a môže byť veľká až niekoľko desiatok centimetrov! Slovo cysta má čisto opisný charakter, a tak názov nehovorí nič o tom, či ide o nezhubnú alebo zhubnú cystu. To sa dá určiť až odberom vzorky tkaniva a príslušným vyšetrením.
Najčastejšie sú na vaječníkoch. Cysty možno liečiť s pomocou vhodných liekov alebo ich chirurgickým odstránením. To samozrejme dokáže určiť len lekár, ktorý vás mal oboznámiť s liečbou. Niekedy sa dokonca volí pozorovanie na nejaký čas, pretože niektoré cysty môžu časom zaniknúť spontánne.
Vznik a vývoj
Vznik takýchto cýst je zväčša podmienený hormonálnou zmenou alebo výkyvmi v organizme, a pokiaľ sa hladina hormónov ustáli aj napríklad vďaka hormonálnej liečbe, môžu takéto cysty zaniknúť. V rámci prevencie a liečby sa na našom trhu objavilo niekoľko druhov voľnopredajných preparátov, napr. kapsule s obsahom indol-3-karbinolom, čo je látka, ktorá sa získava šetrnou extrakciou z krížokvetých rastlín ako sú brokolica, kapusta, kaleráb, kel a karfiol. Zabraňujú rastu nádorových buniek a podporujú pozitívnu reakciu ľudského organizmu na nádorové ochorenia mäkkých tkanív.
Zmena stravy
Bez ohľadu na typ cysty, aj zmenou svojho jedálnička vyladíte výživu, čo môže pomôcť zabrániť výskytu týchto dutín. Silný imunitný systém je základ, ktorý môže pomôcť v boji proti tvorbe cýst, najmä tých abnormálnych. Dostaňte do tela dostatočné množstvo vitamínu C, ktoré zvýši imunitné funkcie. Potrebujete zhruba 75 až 90 miligramov denne. Stačí jesť citrusové plody, zelené papriky, špenát a paradajky.
Sledujte aj príjem tuku, ak máte cysty na pečeni. Vedci zistili, že vysoký príjem tuku v strave vplýva na zhoršenie výskytu pečeňových cýst. Nejedzte všetky tuky, obmedzte tuk na max. 20 až 35 percent z celkového príjmu kalórií. Konzumujete veľa cukru? Môže to viesť k poškodeniu zdravia a nárastu cýst. Cukor hrá úlohu pri výskyte obličkových cýst. Maximálny príjem cukru je 25 g pre ženy a 37 gramov pre mužov. Vaše telo potrebuje zinok na posilnenie imunitných funkcií, ktoré pomáhajú v boji proti rastu cýst. Zahrnúť do stravy treba 8 až 11 miligramov zinku. Ustrice sú výborným zdrojom zinku, ale aj ryby a mäso. Zinok je k dispozícii aj v syroch a orechoch.
Autor: Lena