Zlozvyky, kvôli ktorým padajú vlasy a ovplyvňujú ich kvalitu
18. 11. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: Pixabay
Husté vlasy patria medzi hlavné symboly krásy. Niekedy ich kvalitu ovplyvňujú hormóny alebo počasie. Ale teraz v tom máte možno prsty vy. Pretože vlasy padajú aj vtedy, keď ich týrate.
Nepílingujete pokožku vlasov
Áno, aj na hlavu sa používa špeciálny píling. Je to vlastne drsnejší šampón. Už po prvom použití sa pokožka nadýchne, ožije. Viditeľná zmena sa dostaví tak do mesiaca, keď ju budete obrusovať raz za týždeň. Prečítajte si návod na použitie na obale. Píling patrí k prídavnej starostlivosti, čo znamená, že ho použijete pred samotným šampónom a balzamom.
Nosíte konský chvost
Určite si nerobte tesné chvosty. Má to svoje dôvody: fyzicky namáhate korienky, a ešte k tomu sa pod utiahnutými vlasmi hlava spotí. Vlasy stiahnite látkovou gumičkou a ich ťažobu zmiernite tak, že chvost otočíte okolo vlastnej osi, potom okolo gumičky do drdolu. Do kríža zafixujte plochými sponkami.

Podceňujete šampón?
Vyhnite sa agresívnym šampónom a nepodliehajte panike ani v prípade, keď sa vám rýchlo mastia vlasy. Pátrajte po umývacom kúpeli, ktorý nevysušuje. Vyberajte si také, ktoré prinavracajú rovnováhu. Nevynechávajte kondicionér. Po každom umývaní ho naneste na pokožku hlavy a vlasy po celej dĺžke. Dôkladne opláchnite.
Používate silikóny
Niekedy o tom ani nemusíte vedieť, ale neznalosť neospravedlňuje. V poslednej dobe je na čiernej listine napríklad prídavok silikónu v šampónoch a balzamoch. Má parádny efekt pri vysušených a poškodených vlasoch, pretože im okamžite vracia lesk. Čo je na ňom zlé? Pri dlhodobom používaní sa na pramienky nalepia a hromadia sa, a vtedy šampón nemá šancu. Tým sa uzavrie povrch a nepustí k sebe ošetrujúce látky. Vlas vysiela do korienka signál, že odumrel, a nasleduje vypadnutie. Preto čítajte etikety!
Zabúdate na masku
Dlhé alebo pravidelne zosvetľované vlasy potrebujú udržiavať kondíciu pomocou kúry, pretože korienky už ich výživu samy nezvládajú. Ale keď im trochu vypomôžete a pošlete do vnútra vlasu blahodarné látky, životnosť vlasov sa predĺži. Maskujte ich preto raz týždenne. Na rozdiel od kondicionéra maska patrí len na poškodené časti vlasov. Obvykle je to spodná polovica alebo tretina vlasov. Pred nanášaním masky vytlačte do uteráka z vlasov prebytočnú vodu. Takto zabezpečíte, že kúra z povrchu vlasov nestečie. Maskou nešetrite a ešte ju podporte teplom, ktoré posilní vstrebanie a celkový efekt. Na hlavu si natiahnite pokojne aj igelitovú tašku.
Fénujete horúcim vzduchom
Pokiaľ si vlasy upravujete teplom, zrejme prispievate k padaniu vlasov nadmerne teplým vzduchom fénu. Nechajte pramienky čo najdlhšie voľne schnúť na vzduchu. Než siahnete po féne, použite ochranný sprej alebo olej. Pri fénovaní nepoužívajte najvyšší stupeň teploty na féne. Voľte strednú teplotu, a keď už sú vlasy takmer suché, prepnite na studený prúd.