Znepríjemňujú vám život časté afty v ústach? Toto vám zaručene pomôže
15. 3. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:38)

Zdroj: Shutterstock
Hoci vriedky v ústach nepatria medzi vážne ochorenia, na niekoľko dní vám doslova znemožnia hovoriť a jesť. Z drobných bielych vriedkov s červeným okrajom sa však môže rozvinúť zápal sprevádzaný opuchom, zvýšenou teplotou, silnou bolesťou, prípadne aj zdurenými lymfatickými uzlinami.
Kde sa berú?
Aftózna stomatitída väčšmi postihuje mladých ľudí, hlavne ženy. Často sa objaví pred menštruáciou, pravdepodobne v dôsledku hormonálnych zmien. Afty sa tvoria aj po psychickom vypätí a strese, pri redukčnej diéte a nevyváženej strave, keď telu chýba vitamín B12, kyselina listová či železo. Medzi rizikové faktory patrí nedostatočná ústna hygiena, zubný kameň, nosenie strojčeka, zubné náhrady a protézy. Niekedy je príčinou precitlivenosť na niektoré potraviny, najmä na kyslé jedlá a orechy, prípadne na niektoré látky obsiahnuté v zubnej paste či ústnej vode.
Aftami trpia aj tí, čo majú zlozvyk hrýzť si do vnútornej strany líc.
Rýchly nástup
Na začiatku pocítite ostrú bolesť, ktorá sa rýchlo zosilňuje, keď ju v zárodku nezastavíte. V priebehu niekoľkých hodín sa objavia drobné žltkasté alebo biele vriedky na vnútornej časti líca, na podnebí, jazyku či ďasne. Malé afty sa väčšinou zahoja do dvoch týždňov, no keď splynú do väčšej plochy, liečba trvá aj niekoľko týždňov a niekedy po nich ostane jazva.
Prvá pomoc
Už pri prvých príznakoch si začnite vyplachovať ústa bylinnou ústnou vodou alebo odvarom zo šalvie. V lekárni dostanete šalviový sprej aj tinktúru, ktorú môžete rozriediť s vodou a použiť na vyplachovanie alebo neriedenú nakvapkať na kúsok vaty a priložiť na chvíľku priamo na aftu. Poslúži aj odvar z harmančeka, ak na túto bylinku nie ste alergická. Od bolesti uľaví aj kocka ľadu. Kým sa vriedky úplne nezahoja, nejedzte kyslé a dráždivé jedlá ani citrusy a nepite kyslé nápoje a šťavy.
Bylinky nestačia?
Ak domáca liečba nezaberie, vyhľadajte stomatológa, ktorý aftu ošetrí a predpíše lokálne anestetikum alebo antibakteriálny roztok. Nanáša sa priamo na aftu alebo sa ním vyplachujú ústa. Zmierni bolesť a zabráni šíreniu vriedkov, ale dočasne otupí vnímanie chuti. Zároveň si dajte skontrolovať chrup, posadenie zubnej náhrady či protézy. Ak je príčinou nedostatok niektorého vitamínu či minerálu, lekár vám poradí vhodný doplnok stravy. Veľké ložiská a opakované afty na tom istom mieste môže vyriešiť zákrok laserom.