Čo robiť a ako sa starať o zuby múdrosti vysvetlil stomatológ MDDr. Miroslav Novotný.
Ako píše Zdravie, zuby múdrosti vám vedia niekedy narobiť poriadnu oštaru. Starostlivosť o ne je kvôli polohe komplikovanejšia a často sa preto kazia. Čo by ste teda s nimi mali robiť? Poradí vám skúsený zubný lekár.
Zdroj: Shutterstock
Zub, ktorý nemá kde vyrásť, môže spôsobiť bolesť, zápal aj poškodenie susedných zubov.
Zuby múdrosti sme ako ľudia zdedili po našich predkoch. Z evolučného hľadiska mali kedysi ľudia mohutnejšie čeľuste a zuby, pretože ich strava bola tuhšia, pozostávala väčšinou zo surového mäsa, alebo z mäsa, ktoré bolo tepelne menej kvalitne upravené a potom z rastlín, ktoré sa im ťažšie žuvali. „Z toho dôvodu boli tieto zuby dôležité až nevyhnutné. Pomenovanie zuby múdrosti dostali podľa časového hľadiska, pretože sa prerezávajú v období neskoršej puberty až dospelosti, niekde v okolí 17. až 25. roku života a toto obdobie je spájané s múdrosťou a vyspelosťou. Ďalšia teória hovorí o tom, že pomenovanie zuby múdrosti sú odvodené z latinského názvu dens sapientiae,“ vysvetľuje zubný lekár MDDr. Miroslav Novotný.
Menej rozumu?
Ak zuby múdrosti nevyrástli, neznamená to, že máme menej rozumu. Objaviť sa môžu na prahu dospelosti, ale aj v neskoršom veku. A dokonca vyrásť vôbec nemusia, nemajú pre nás taký význam ako to bolo v minulosti. Súvisí to s evolúciou, na ktorú poukázali vedci ešte na slávnom fosílnom exemplári. Druh zvaný Australopithecus afarensis, ktorého nazvali Lucy, žil zhruba pred tromi až 4 miliónmi rokov. Čeľusť a zuby mal o niečo väčšie a hrubšie ako dnešní ľudia. „Ľuďom sa vplyvom dnešnej, omnoho mäkšej stravy v porovnaní s históriou, prirodzene zmenšuje sánka a priestor na prerezanie posledných, teda v poradí tretích stoličiek, sa môže veľakrát skomplikovať. Preto môže vzniknúť aj diagnóza s názvom impaktovaný zub, to znamená, že sa na mieste nevytvoril priestor na prerezanie zubu múdrosti a v podstate sa niekde zasekol,“ ozrejmuje zubár. Takýto zub, ktorý sa v ďasne vytvoril, ale nemá možnosť vyrásť môže spôsobovať problémy cez zápaly okolitých tkanív, poškodenie susedných zubov, až po vznik cysty, prípadne v extrémnych prípadoch nádoru v jeho bezprostrednej oblasti.
„Komplikácie, ktoré sa objavujú v spojitosti so zubmi múdrosti, začínajú, keď je sťažené ich prerezávanie, alebo takýto zub nemá možnosť sa prerezať jednoducho z dôvodu, že v ústach nemá miesto. Tým pádom môže tlačiť na susedne zuby, môže spôsobiť nielen bolesť, ale aj poškodenie koreňov susedných zubov,“ vysvetľuje stomatológ. Neprerezaný zub môže dokonca oslabiť kosť a spôsobiť vyššie riziko zlomeniny pri úraze.
Už ste počuli náš podcast?
Ponechať alebo vybrať?
Ak sú nevyrastené zuby múdrosti v čeľusti pokojné a nerobia žiadne problémy, môžete ďalší postup so zubným lekárom konzultovať. Ak však spôsobujú nepohodlie a spôsobujú kaskádu problémov, je nutné ich vybrať. „Zuby múdrosti sa musia odstrániť ak hrozí riziko spomínaných komplikácií, prípadne z čelustnoortopedických dôvodov ako je nasadzovanie strojčekov, kvôli správnemu postaveniu zubov. Je na rozhodnutí stomatológa, či prikročí k extrakcii tzv. osmičiek preventívne,“ vysvetlil zubný lekár Miroslav Novotný.
Zdroj: Shutterstock
Zub múdrosti môže tlačiť na susedné zuby, spôsobiť bolesť a poškodenie koreňov.
Odstránenie impaktovaných zubov múdrosti sa vykonáva chirurgicky. „Samotnému zákroku predchádza dôkladné vyšetrenie, vysvetlenie postupu, post operačného stavu, možných komplikácií a rekonvalescencie pacientovi. Môže sa jednať o jednoduchý zákrok, ale aj o komplikovanejšiu operáciu a to práve v prípade, ak v dutine ústnej nie je priestor na extrakciu zubu v celku a teda chirurg sa k nemu nedokáže dostať,“ spresňuje zubár.
Osmičky ako rezerva
Zdroj: Shutterstock
Ak vám osmičky spôsobujú problémy, mali by ísť von.
Určite mnohým napadlo, že zuby múdrosti, ktoré v dnešnej dobe neplnia už svoj pôvodný účel, mnohokrát spôsobujú viac ťažkostí ako úžitku, by sme mohli považovať za rezervné zuby. „Áno, mohlo by to tak byť v prípade, že osmička spĺňa určité kritériá. Takýto zub môže byť použitý ako náhrada chýbajúceho zuba, väčšinou inej stoličky, či už ako pilier na rôzne fixné alebo snímateľné náhrady, alebo v inom prípade by takýto zub mohol byť transplantáciou presunutý na požadované miesto po strate iného zuba. Všetko to ale zahŕňa dôkladné plánovanie,“ uvádza stomatológ, ktorý sa v praxi stretáva aj s evolučnou zmenou, kedy sa zuby múdrosti v ústach ani nezaložia. „Tým, že sa nezaložia, teda ani nevzniknú, pacient nemusí byť znepokojený, nie je to žiadny problém. V podstate ani nemusí vedieť, že mu niečo chýba.“ Je to jednoducho povedané ľudský vývoj.
Ako sa starať o vyrastené či čiastočne vyrastené osmičky?
„Ak sú už raz zuby vyrastené a zaradené tak starostlivosť o ne by mala byť taká istá ako o všetky ostatné zuby. Ak sú zuby semi retinované t.z. čiastočne prerezané v takom prípade sa takéto zuby sledujú a po dôkladnej konzultácii so stomatológom je rozumné takéto zuby odstrániť,“ doplňuje stomatológ Miroslav Novotný.
Príznaky, že máte problém so zubami múdrosti
- Časté infekcie ústnej dutiny
- Abnormálne vyzerajúce tkanivo v okolí príčinného zuba múdrosti
- Poškodenie blízkych zubov a ich koreňov
- Stesnanie zuboradia a čelustnoortopedické odchýlky
- Cysta
- Hromadenie plaku a zubného kameňa pri stesnaní