Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov znamenajú problémy s pečeňou, vrátane zápalu alebo poškodenia pečeňových buniek. K poškodeniu pečeňových buniek dochádza pri úniku nezvyčajne vysokých hladín niektorých chemických látok do krvného obehu. Zväčšená pečeň je tiež známa ako hepatomegália.

pecen
Zdroj: Shutterstock

1. Alkoholizmus
Alkoholizmus môže spôsobiť zvýšené pečeňové enzýmy a hepatomegáliu. Ide o dlhodobé a často progresívne ochorenie. Alkoholizmus môže byť spôsobený genetickými, psychologickými alebo kultúrnymi faktormi. Spoločné príznaky spojené s alkoholizmom sú zväčšená pečeň pri nadužívaní, aj strata vedomia, podráždenosť, abstinenčné príznaky, ako je nevoľnosť, potenie, tras a úzkosť.

Príznaky pľúcnych chlamýdií si ľahko pomýlite s bežnou virózou. Sú však oveľa nebezpečnejšie.
Zdroj: Shutterstock

2. Srdcové zlyhanie
Aj srdcové zlyhanie môže spôsobiť zvýšenie pečeňových enzýmov a zväčšenie pečene. Srdcové zlyhanie je neschopnosť srdca pumpovať dostatočné množstvo kyslíka do tkanív a orgánov. Zlyhanie sa zvyčajne vyvíja postupne. V skutočnosti môžete žiť roky bez príznakov, aj keď majú tendenciu sa zhoršovať v priebehu času.

Spoločné príznaky a symptómy spojené so srdcovým zlyhaním sú zvýšené pečeňové enzýmy, zväčšená pečeň, dýchavičnosť, únava, opuchy nôh a členkov, zníženie záťažovej kapacity, pretrvávajúci kašeľ alebo chrčanie, opuch brucha, náhle zvýšenie telesnej hmotnosti, strata chuti do jedla a ťažkosti so sústredením.