Reklama

Zväčšené vaječníky: Spôsobia vám neplodnosť?

Reklama

Polycystické vaječníky bývajú najčastejšou príčinou nefunkčnosti vaječníkov a tiež majú nemalý podiel na neplodnosti u žien. Najčastejšie sa vyskytujú v puberte alebo pred menopauzou. Čo sú polycystické vaječníky? Ide o zväčšené vaječníky, ktorých povrch pokrýva množstvo cýst, ktoré samy o sebe nie sú nebezpečné, môžu však značne komplikovať menštruáciu a následnú neplodnosť.



Ako vznikajú?

Cysty vznikajú z rýchle rastúcich folikulov, pretože nedochádza k ich prasknutiu a následnej ovulácii. Polycystické vaječníky môžu vznikať po opakovaných zápaloch, kedy dochádza k zhrubnutiu časti väziva vaječníkov alebo pri poruchách uvoľňovania pohlavných hormónov so zvýšenou produkciou androgénov.

Diagnóza sa určuje dôkladný gynekologickým, ultrazvukovým a laparoskopickým vyšetrením, dôkladný gynekologickým, ultrazvukovým a laparoskopickým vyšetrením. A tiež je potrebné vyšetriť hormonálny profil. Ochorenie môžu sprevádzať aj viditeľné príznaky, najmä hormonálne poruchy a zmeny, pri ktorých nastáva vývoj charakteristických mužských pohlavných znakov u žien. Príznakom však môžu byť aj nepravidelné alebo chýbajúce menštruácie, chýbajúce ovulácie, obezita a nadmerná tvorba kožného mazu.

Aká je liečba?
U mladých žien sa uprednostňuje hormonálna liečba alebo operačné odstránenie cýst, niekedy aj časti vaječníkov. Po vhodne zvolenej liečbe sa funkcia vaječníkov zväčša obnoví a žena môže otehotnieť. U starších žien, ktoré už potomka neplánujú, sa operačne odoberú celé vaječníky. U žien, ktoré neplánujú tehotenstvo, sa liečba zameriava na odstránenie subjektívnych ťažkostí.

K obnoveniu pravidelného menštruačného cyklu sa podávajú antikoncepčné tablety, ktoré obsahujú estrogény alebo iné hormóny. Ženy, ktoré by chceli otehotnieť, užívajú hormonálne tabletky, ktoré obnovia menštruáciu a samozrejme i ovuláciu, takže je možné čoskoro otehotnieť. Horšie je, že gravidite hrozí pomerne veľké riziko potratu.

Autor: Denisa