5 tipov ako sa vyrovnať so stratou milovaných rodičov
16. 2. 2024, 15:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Strata rodičov môže byť veľmi náročná. Rozlúčka s milovanými osobami, ktoré vás vychovali, je jednou z najhlbších strát vôbec. Ako sa s niečím takým vyrovnať?
Kým sa to nestane, nevieme, aký je to pocit. A viacerí z nás to ani vedieť nechcú. Tragický odchod z tohto sveta môže postihnúť každého z nás, vrátane našich rodičov. A tí nemusia byť nutne vo vysokom veku a v zlom zdravotnom stave. Môžu byť úplne fit v najlepšom období svojho života.
Ale bohužiaľ, osud to niekedy zariadi po svojom. Je jedno, akí boli starí. Podstatné sú teraz vaše pocity a rana v srdci, ktorú potrebujete vyliečiť. Tieto tipy vám pomôžu stratu rodičov prekonať.
1. Dovoľte si cítiť emócie
Prirodzenou reakciou niektorých ľudí na smútok je potláčať ťažké emócie, ktoré sa pri ňom objavujú. Dôvodom býva najčastejšie "zostať silný" a neukázať slabosť. V iných prípadoch sa ľudia obracajú k alkoholu alebo sa z nich stávajú workoholici. Hľadajú rozptýlenie. Nejakú formu aktivity, ktorá ich odpúta od vlastných emócií, ktoré prežívajú.
Ale v konečnom dôsledku, ak si nikdy nepriznáte skutočné emócie, nikdy sa so stratou nevyrovnáte. Navyše, potláčanie pocitov môže po čase spôsobovať emocionálne výbuchy, či impulzívne správanie. Prípadne sa úplne uzavriete a izolujete od okolia. Najhorší možný scenár, ktorý môže nastať je, že sa dostavia fyzické problémy spôsobené zlou psychikou.
2. Podpora je dôležitá
Či už to bude iný člen rodiny, partner alebo terapeut. Dôležité je, aby ste vyhľadali niekoho, komu sa môžete zveriť. Osoba, na ktorú sa môžete obrátiť, ak sa budete cítiť zle. Všetky negatívne emócie, ktoré sú zakryté pod pokrievkou, potrebujete dostať zo seba von. A najlepšie je ich povedať osobe, ktorej dôverujete. Pretože tá vás nie len vypočuje, ale aj podporí a dodá nádej v ťažkých časoch. A tú potrebujete ako soľ.
3. Napíšte svojim rodičom list
Možno si pomyslíte, že aký to má vlastne význam. Veď aj tak si to neprečítajú. Tento akt je v skutočnosti pre vás. Urobte ho kvôli sebe a bude vám lepšie. Pýtate sa ako? Keď vás niekto náhle opustí, pravdepodobne ste si s touto osobou ešte nestihli všetko povedať a vyriešiť. Môžete byť zdrvená z toho, že sa s vami zosnulá mama nepodelila o tie úžasné recepty na domáci perník. Alebo ste sa pohádali s otcom krátko pred jeho smrťou a nestihli ste si navzájom odpustiť. A teraz vás to ťaží na srdci a vy neviete čo s tým.
Všetko, čo máte na srdci, dajte na papier. To, čo ste im nestihli povedať, napíšte do listu. Poďakujte im za všetko. Prípadne dajte najavo aj čo vás mrzí, alebo hnevá. Áno, v skutočnosti ho nikdy neodošlete. Ale slúži na to, aby ste sa vyrovnali s tým, čo sa nachádza vo vašom vnútri. Robíte to pre seba.
4. Neprestávajte žiť
Prvý rok bez rodičov môže byť náročný. Najmä počas sviatkov, ako sú Vianoce, Deň matiek a Deň otcov. To ale neznamená, že nemáte sláviť alebo prestať vôbec žiť svoj život. Práve naopak. Plánujte všetko od Vianoc až po narodeninové oslavy. Možno vám to príde veľmi tvrdé, ale myslite na to, že síce vaši rodičia odišli, ale vy ste tu stále.
Tým, že sa budete trápiť, ich naspäť nevrátite. Aby ste ale na nich úplne nezabudli, môžete začať oslavu sviatkov špeciálnym rituálom. Napríklad zapálenie sviečky, prípitok alebo minúta ticha. Krátka spomienka na milované osoby je určite viac než celoživotné trýznenie sa.
5. Dovoľte si smútiť
Smútok nemusí úplne zmiznúť. Môže vo vás zostať aj dlhé roky po tom, čo vás rodičia opustili. Jednoducho ho v sebe uzavriete, zamknete dvere a zahodíte kľúč. Dôležité je, aby ste sa s ním začali vyrovnávať. A to viete dosiahnuť napríklad tak, že si každý deň vyhradíte 15 minút osamote.
Tento čas venujete smúteniu. Nájdite si bezpečné a tiché miesto kde budete sami. Plačte, kričte, nadávajte. Dajte zo seba všetko von a uvidíte, že sa vám uľaví. Po skončení svojej krátkej "seansy" pokračujte vo svojom dni ako obvykle. Ani sa nenazdáte a po pár dňoch sa budete cítiť omnoho lepšie. Zaslúžite si to.