Reklama

8 znakov, že vám niekto klame: Rozpoznať ich je hračka!

.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nový výskum z americkej Haas School of Business naznačuje, že aj keď väčšina z nás má celkom dobré inštinkty, pokiaľ ide o rozpoznávanie klamárov a klamárok, no máme tendenciu prehovárať sami seba, aby sme im neverili… A to nie je správne.

"Človek nie je nikdy pravdivejší, ako keď sa sám uzná za klamára."

— - Mark Twain

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Extrémne počasie na horách: Pozrite sa, čo robí víchrica s ľudským telom!

    1. Zakrývanie si úst

    Ľudia si pri klamstve často zakrývajú ústa. Ruka na ústach alebo dokonca dotyk pier vám ukáže, že klamú, pretože táto podvedomá reč tela predstavuje snahu o uzavretie komunikácie. Ľudia si pri klamstve inštinktívne zakrývajú aj zraniteľné časti tela ako je hlava, krk alebo brucho, pretože pri klamstve sa cítia odhalení, zraniteľní a bezbranní.

    Zdroj: Shutterstock

    2. Opakovanie sa priveľa detailov

    Klamári neznášajú ticho, a tak sa ho často snažia naplniť tým, že rozprávajú viac, ako potrebujú. Poskytujú mnoho nevyžiadaných informácií a podrobností, tým viac, čím dlhšie je ticho. Klamári budú tiež opakovať frázy znova a znova, kým sa budú snažiť získať čas na zhromaždenie myšlienok.

    Zdroj: Shutterstock

    3. Príprava na útek

    Pri nevedomom pokuse nájsť únikovú cestu ľudia, ktorí klamú, často nakláňajú svoje telá smerom k dverám, ak sedia, a ak stoja, môžu sa k nim dokonca podvedome približovať. Môžu tiež zmeniť svoju polohu z uvoľnenej na vzpriamenú a „ v pozore“.

    Zdroj: Shutterstock

    4. Telo v konflikte so slovami

    Je ľahšie klamať slovami ako rečou tela. Ak sa niekto napríklad vyhovára na nedôslednosť v práci či vzťahu pre osobné ťažkosti, no myká mu kútikmi úst a jeho gestá aj držanie tela sú vzpriamené, nadšené a živé, niečo je zrejme za tým…

    Zdroj: Shutterstock

    5. Prudšie dýchanie

    Ľudia inštinktívne začnú intenzívnejšie dýchať, keď klamú, pretože klamstvo spôsobuje zrýchlenie srdcovej frekvencie a prietoku krvi. Niekedy môžu mať klamári dokonca problémy s plynulou rečou, pretože sliznice v ústach vysychajú ako súčasť reakcie tela na klamstvo.

    Zdroj: Shutterstock

    6. Smer pohľadu

    Hovorí sa, že oči sú okná do duše. Platí to aj pri klamstvách, pričom nie je dôležité, kam sa človek pozerá, ale náhla zmena smeru pohľadu. Niektorí ľudia napríklad hľadia vpravo hore, keď sa na niečo rozpamätávajú, a dole, keď klamú. U iných ľudí je to však opačne. Ak chcete určite odchýlku, musíte preto poznať vzorové správanie osoby.

    Zdroj: Shutterstock

    7. Postavenie do útoku

    Klamári budú často agresívni v rozhovore bez zjavného dôvodu. Niekedy náhle obvinia protistranu, inokedy budú nadvädzovať nadmerný očný kontakt bez mihnutia oka, v hrubej snahe pôsobiť pravdivo.

    Zdroj: Shutterstock

    8. Ošívanie sa

    Bezdôvodné mykanie telom a jeho časťami je jasným znakom nervozity a uvoľňovania napätia. Nie vždy, avšak často môže hranie sa s vlasmi, klopkanie prstami či šúchanie si uší znamenať zapieranie niečoho.

    Zdroj: Shutterstock