Kto z vás ešte nevidel bábätko s červenou šnúrkou na ruke, či červenou stužkou na kočiariku? Nosenie červenej farby sa dáva do súvisu s tým, že červená je výrazná farba a má odpútať pohľad človeka, ktorý by mohol „urieknuť“ dieťa. Stále veľa ľudí totiž verí, že uhrančivý a prenikavý pohľad môže ublížiť. Následky urieknutia sú potom rôzne: malátnosť, zvracanie, horúčka, u malých detí a bábätiek má urieknutie sprevádzať extrémny a dlhotrvajúci plač, neutíšiteľnosť.  

Portrait,Of,A,Cute,Blue-eyed,6,Months,Baby,Boy,With
Zdroj: shutterstock

K tomu, ako kto bol urieknutý, koho dieťa malo aké prejavy, existuje množstvo príbehov a skúseností. Môžete sa nad nimi pousmiať alebo ich brať vážne. V minulosti sa brali veľmi vážne, pretože snáď v každej dedine bola babka odriekavačka, ku ktorej sa chodilo s plačúcimi deťmi. Aj niektoré moderné mamičky, keď ich dieťatko nespí, je nepokojné a plačlivé, a už nevedia, ako ho utíšiť, ani ako mu pomôcť, ľahko podľahnú poverám, že môže byť urieknuté, alebo mať "z očí".

Newborn,Baby,Crying,On,The,Bed,,Selective,Focus
Zdroj: shutterstock

Na internete nájdete množstvo diskusií mamičiek, v ktorej riešili, ako „sa vyhnúť zočine“. Pointa bola, že matka bola presvedčená, že dieťa je urieknuté, má „z očí“, v jej regionálnom slangu „zočinu“. Podľa štúdie, ktorú vypracovali Viktória Zaťková a Alojz Ritomský z UK Fakulty sociálnych ekonomických vied Ústav aplikovanej psychológie urieknutie alebo „z očí“ znamená, ak „nenávistná osoba odčerpáva vašu energiu, svoju negatívnu vysiela k vám a zlá energia sa prilepí na vašu auru a blokuje váš príjem pozitívnej energie. Urieknuť sa dá nielen pohľadom, ale i slovom. Urieknutie je spomedzi nami vybraných zložiek poverčivosti jedinou takpovediac ľudovou poverou, ktorá však nestráca na význame ani v súčasnosti. Urieknutie možno označiť za akúsi magickú príčinu chorôb.“