Cestou indiánskych chodníčkov. Navštívili ste už vzácne vyrezávané totemy?
21. 5. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:39)

Zdroj: Shutterstock
Na Slovensku je pomerne vzácne nájsť naozajstné indiánske totemy, lebo táto kultúra a tradície sú prevažne spojené s pôvodnými obyvateľmi Severnej Ameriky. Avšak aj napriek tomu existujú miesta, kde môžete natrafiť na totemové sochy. Je ich však málo ako šafranu...
Azda najznámejším miestom, kam sa môžete vybrať za indiánskou kultúrou, opiecť si špekáčiky a posedieť si pri ohni priamo v lese, sú Biele skaly v Malých Karpatoch. Najjednoduchšie sa k ním dostanete lesom z bratislavskej mestskej časti Dúbravka.

Čaká vás nenáročná túra a na jej konci po krátkom prudkom stúpaní odmena, ktorá naozaj zaujme. V malom kaňone medzi skalami sa totiž ukrývajú totemy. Na niektorých sa už síce podpísal zub času, ale pribúdajú k nim aj nové. Toto miesto môžeme preto pre jeho atmosféru s čistým svedomím nazvať, že je čarovné a Winnetou aj Old Shatterhand by z neho mali tiež radosť.
Zdroj: Picasa
Lokalita je zaujímavá ešte niečím. Pred miliónmi rokov tu bolo more. Dôkazom sú skameneniny, ktorých je v strmých skalách neúrekom. Kamene sú plné zlepencov ulít, morských lastúrnikov, ježoviek a iných morských živočíchov. Deti láka aj malá úzka jaskyňa. Bez dozoru ich do nej však nepúšťajte, po pár metroch od vchodu v nej vraj nasleduje prudký úzky zráz.
Neďaleko obce Ivanka pri Dunaji, v prostredí lužných lesov, nájdete ďalšie miesto, ktoré dýcha indiánskou kultúrou. Ide o trampskú osadu Anakonda. Založili ju ešte v roku 1971, ale svoju krásu nestratila dodnes. Ako píšu trampi na svojej stránke, jej zakladajúcimi členmi boli kamaráti Cvrko, Fuko, Vrzo, Fúzo, Brčo a Pupek. V šerifstve sa spočiatku striedali, no neskôr si za šerifa zvolili Cvrka, ktorý bol okrem iného veľkým vtipkárom a bol preto i obľúbeným veselým rozprávačom na trampských akciách.
Zdroj: trampnet.sk
Trampskú osadu postavili nadšenci neďaleko Malého Dunaja. Ponúka ticho prírody, ale ide aj o miesto, kde sa radi stretávajú priatelia na svojich zábavných akciách, kde si zahrajú, zaspievajú, niečo chutné grilujú a jednoducho sa bavia.
Drevených „stĺpov“. Ktoré sa „hrajú“ na totemy, je v prírode určite mnoho, mnohé z nich však majú s indiánskou kultúrou pramálo spoločného. Taký, aj keď musíme uznať, že síce malý, ale vkusne vyrezávaný, nájdete napríklad priamo v Bratislave. Ak si zájdete na víkendový výlet na Partizánsky lúku (to je tá pod Červeným mostom), natrafíte na takýto motýlikový „totem“.
Zdroj: info.sk
Za totemami, ktoré nápadne pripomínajú tie indiánske, sa môžete vybrať aj do Čiech. V obci Rybník (susedí s Českou Třebovou) navštívte miestnu časť Srnov. Je to chatová oblasť s dlhou trampskou tradíciou. Údolím Skuhrovského potoka prechádza náučný chodník. Prirodzeným centrom oblasti je lúka s ohniskom, kde sa odpradávna organizovali trampské zrazy a práve tu postavili ešte v roku 1973 totem.
Zdroj: totem.cz
Jeho autorom bol Jozef Nastúpil. Totem sa razom stal turistickou atrakciou, ale keďže postupne schátral, v roku 2000 ho doplnili o nový totem od toho istého autora. Svojou výškou až 16,5 metra bol v tom čase najvyšším totemom v Čechách. Časom musel byť kvôli nestabilite skrátený a neskôr nahradený iným, tak dnes zdobí toto miesto totem číslo tri.
Zdroj: totem.cz
Svojou krásou a majestátnosťou však za svojimi predchodcami nezaostáva, tak jeho návšteva stojí naozaj za to...