Cítite sa s ním ako vo väzení? 4 spôsoby ako zabezpečíte, aby ste aj vo vzťahu cítili slobodu!
15. 3. 2024, 15:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Položili ste si niekedy otázku, čo znamená sloboda vo vzťahu? Je to pojem, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať protichodný. Myšlienka byť "slobodný" a zároveň "viazaný" k druhému. Je možné aj v dlhoročnom partnerstve mať slobodu a robiť si, čo si zaumienite?
Nie je sloboda ako sloboda
Slobodu dokážete získať aj keď ste vo vzťahu. Dôležité je myslieť na svoje záujmy a plniť si svoje sny. A to bez strachu z odsudzovania alebo obmedzovania vašim partnerom. Ak niekoho máte, nemusíte mu obetovať celý svoj život. Vy ste takisto dôležitá. Nevzdávajte sa svojich koníčkov a túžob, či snov.
Ak sa stretávate napríklad aj s inými ľuďmi okrem svojho partnera, neznamená to, že od neho chcete ujsť. Obohacujete si tak vlastný život a tým pádom aj vzťah. Ale ako na to? Ako si zabezpečiť vzájomný partnerský rešpekt bez toho, aby vás neustále kontroloval a držal na uzde?
1. Komunikujte otvorene a úprimne
Základom každého silného vzťahu je komunikácia. Otvorený a úprimný dialóg rozvíja porozumenie a dôveru. Takto si vytvoríte bezpečný priestor, v ktorom sa slobode bude veľmi dariť. Začnite jednoduchým zdieľaním svojich každodenných zážitkov a pocitov. Nejde len o to, aby ste vyjadrili svoj názor, ale aj aktívne počúvali svojho partnera.
Ak sa cítite ako v klietke, povedzte mu to. Keď vám naznačí, že ste niekedy príliš žiarlivá a neustále ho kontrolujete, nehnevajte sa na to. Nevyvodzujte hneď impulzívne závery. Porozprávajte sa o všetkom a uvidíte, že sa vám uľaví.
Praktické tipy za zlepšenie komunikácie:
- vyhraďte si priestor na spoločne strávený čas bez mobilov a sociálnych sietí
- začínajte vetu použitím slova "cítim", aby ste vyjadrili svoje pocity bez obviňovania
- pokladajte partnerovi otvorené otázky, aby ste ho povzbudili ku komunikácií - otvorené otázky sú také, na ktoré nemôže odpovedať len slovom áno alebo nie
2. Stanovte si zdravé hranice
Hranice vo vzťahu nie sú násilné bariéry, ale usmernenia, ktoré vám pomôžu sa vzájomne viac milovať a rešpektovať. Určenie a jasné vyjadrenie týchto hraníc je veľmi dôležité. Môže ísť o rôzne oblasti.
Napríklad vás hnevá, keď vám počas spoločného stretnutia s kamoškami vypisuje každých 10 minút? Prípadne, neuznávate jeho narábanie s financiami a extrémne míňanie? Alebo vám zakazuje mať čas na seba, pretože údajne podľa jeho slov sa máte venovať rodine? Hranice sú základom stabilného vzťahu. Myslite na to.
Ako si určiť zdravé hranice?
- začnite zamyslením sa nad tým, čo je pre vás najdôležitejšie (šport, rodina, čas pre seba, čítanie knihy...)
- prediskutujte svoje hranice s partnerom a na oplátku pochopte tie jeho
- snažte sa byť empatickou a otvorenou - potrebujete dospieť ku kompromisu a nájsť zlatú strednú cestu (napríklad zjednajte kompromis, že ak pôjdete von s kamarátkami, nebude vám vypisovať a vy mu dáte jasne vedieť, kde sa nachádzate a kedy prídete domov)
3. Obidvaja máte vlastný život
Zažiť ozajstné partnerské prepojenie a vybudovať si puto neznamená, že máte zahodiť svoje JA, aby existovalo už iba MY. Rešpektovať nezávislosť toho druhého znamená uznať a podporovať osobný priestor a aktivity, ktoré vášmu partnerovi prinášajú radosť.
Ide o to, aby ste si vážili chvíle, ktoré trávite spolu, ako aj tie, ktoré trávite oddelene. Venujete sa svojim koníčkom aj individuálne. To, že ste od seba neznamená, že sa nemilujete. Práve naopak. Doprajte si slobodu a láska bude prekvitať ešte viac.
Praktické tipy ako si zachovať svoju individualitu:
- povzbudzujte svojho partnera v jeho záľubách - nechcete, aby ich zahodil len kvôli vám, pretože sa môže cítiť menejcenne
- na oplátku si plánujte aj spoločný čas iba vás dvoch - každý sa môže venovať individuálnej aktivite, ale nezabudnite, že ste stále partneri
- necíťte sa previnilo, že sa mu nevenujete naplno - doprajte si napríklad vytúžený oddych vo wellnesse bez výčitiek
4. Myslite na svoje sny
Hoci byť vo vzťahu často znamená mať spoločné sny a ciele, je dôležité zamerať sa aj na tie vaše osobné. Rovnováha medzi cieľmi vzťahu a osobnými ambíciami je kľúčom k úspechu. Osobne rásť potrebujete. A to obidvaja.
Takže, nezabudnite myslieť aj na svoje najtajnejšie sny, ktoré si stále chcete splniť. Čo to bude? Skok s padákom? Potápanie sa s delfínmi? Alebo túžite po kariérnom raste vo svojej práci? Nech je to čokoľvek, pracujte na tom. Rozhodne nie ste sebec, ak uprednostníte aj seba.
Ako to dosiahnuť?
- porozprávajte sa s ním o svojich ambíciách a o tom, ako sa môžete navzájom podporovať pri dosahovaní svojich cieľov
- vyhraďte si každý týždeň čas na svoje osobné projekty a záľuby
- vzájomne oslavujte úspechy toho druhého, bez ohľadu na to, aké malé sú