Z analýzy portálu Platy.sk vyplýva, že najhoršie platená desatina zamestnancov na Slovensku zarobila v roku 2022 menej ako 840 eur v hrubom, čo je od 651, 673 až po 695 eur podľa toho, či nemáte deti, máte jedno alebo dve deti. Naopak, najlepšie zarábajúca desatina zamestnancov mala na výplatnej páske viac ako 2 550 eur v hrubom, teda im pribudlo na účet približne od 1827 po 1871 eur podľa množstva detí. (prepočet mzdy z hrubej na čistú nájdete napríklad na stránke vypocet-cistej-mzdy.sk)

Štúdia obsahuje 67 štátov, kde je minimálna mzda stanovená vládou. Uvedené sú zárobky v čistom. 1/1
Zdroj: picodi.com
Štúdia obsahuje 67 štátov, kde je minimálna mzda stanovená vládou. Uvedené sú zárobky v čistom. 1/1

Z informácií portálu vyplýva, že najlepšie a najhoršie platená vrstva ľudí sa na Slovensku výrazne líši najmä podľa toho, v ktorej časti Slovenska žijú. Najlepšie zarábajú ľudia v bratislavskom regióne a najnižšie platy sú v Prešovskom kraji.  

Ako však zarábajú ľudia v okolitých krajinách? Zisťoval to tím analytikov z Picodi.com porovnával 67 štátov, kde je minimálna mzda stanovená vládou. Najviac vzrástla minimálna mzda z roka na rok v Argentíne (o 104,5%) a v Turecku (o 100%). Slovensko sa v tabuľke porovnávania platov umiestnilo na 43. mieste. Momentálne dosahuje minimálna mzda 561 eur, čo je iba o 7,2 percenta viac, ako v januári minulého roka (523 eur). Viac narástla základná mzda dokonca aj v Chorvátsku ( o 12%), Poľsku (14,6 %) alebo v Maďarsku (16%).

Čo z toho vyplýva? Že z našich platov si môžeme dovoliť nakupovať stále menej a menej. Na začiatku tohto roka bola cena „základného fiktívneho nákupného košíka“ 104,17 €, čo je o 19,6 % viac, ako to bolo minulý rok. Žiaľ, platy tých, ktorí zarábajú najmenej, rastú pomalšie, ako ceny potravín.