Nový príspevok na bývanie mal pomôcť tým, čo sú ohrození energetickou chudobou. Poslanci ho však zamietli.
V utorok národná rada neposunula do ďalšieho čítania návrh nového príspevku na bývanie. Progresívne Slovensko predkladalo návrh na zavedenie príspevku na úhradu nákladov na bývanie, ktorý by nebol viazaný na hmotnú núdzu. "Takto koncipovaný príspevok by pomohol s úhradou nákladov na bývanie, ktoré sa stále zvyšujú. Pomohol by viac ako pol milióna ľuďom, z toho viac ako 300.000, ktorí sú ohrození chudobou alebo sociálne vylúčení," uviedla ešte v októbri poslankyňa PS Beáta Jurík.
Aktuálny príspevok je totiž viazaný práve na hmotnú núdzu a majú naň nárok len tie osoby, ktorých príjem nedosahuje sumu životného minima. Životné minimum dnes predstavuje 273,99 eura pre jednu osobu žijúcu samostatne a 399,10 eura pre osobu s jedným dieťaťom, pre dvojicu bez detí je to 465,13 eura a pre dvojicu s jedným dieťaťom 590,24 eura. Chudobou a nedostupnosťou bývania je pritom ohrozených aj mnoho ďalších ľudí, ako sú sociálne vylúčené skupiny, nízkopríjmové domácnosti či mladí ľudia.
Zdroj: shutterstock
Výdavky za bývanie neustále rastú.
Čo sa týka mladých ľudí, Slovensko má druhý najvyšší vek spomedzi krajín EÚ, kedy mladí ľudia odchádzajú od rodičov. Priemer Európskej únie je 26 rokov, u nás je to 31 rokov. Mladí ľudia totiž nemajú dostatok prostriedkov na zabezpečenie si vlastného bývania. Celkovo je problémom najmä nedostatok verejného nájomného bývania.
Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny už pred časom uviedlo, že príspevok na bývanie je súčasťou programového vyhlásenia vlády a pracuje na vlastnom návrhu.