Izoluje vás od rodiny a priateľov
Ak vstúpite do partnerského vzťahu, je pochopiteľné, že trávite menej času so svojou rodinou a známymi. Túžite byť po boku človeka, ktorého ľúbite čo najviac, a preto mu venujete veľa času. Pokiaľ však zistíte, že práve partner vás od trávenia času s inými ľuďmi odrádza, musíte spozornieť. Ak vám vytýka, že ste zase volali so sestrou, navštívili rodičov a sonduje, o čom ste hovorili, ak vám prízvukuje, že si nepraje, aby ste sa kontaktovali so susedou, pretože vám určite rozpráva bludy a ovplyvňuje vás, je čas zvážiť opodstatnenie takého vzťahu.

Jedným z prvých príznakov cukrovky môže byť depresia. Často sa prejaví ako bezdôvodná náladovosť.
Zdroj: Shutterstock

Jediný, s kým sa máte radiť je on sám
Jednoznačným znakom, že partnerov vplyv na vás je toxický je ten, že vás presvedčil, že on je jediný, kto vám dokáže pomôcť a už sa nepotrebujete s nikým iným o svojich problémoch radiť. Vytesnil všetkých ľudí, ktorých ste predtým mali radi a pasoval sa do pozície spasiteľa, ktorý jediný má ten správny názor? V takom prípade ide o silnú formu izolácie, na ktorú by ste si mali dať veľký pozor.

Naučil vás neustále sa za všetko ospravedlňovať
Schopnosť ospravedlniť sa je dôležitým prvkom korektného správania sa v partnerskom vzťahu. Všetko však musí mať svoje hranice. Určite by nemalo byť pravidlom, že sa bude ospravedlňovať vždy iba jeden z partnerov a takmer za všetko. Najmä nie v situáciách, v ktorých si nie je ani len vedomý, za čo by sa mal vlastne ospravedlniť. Problém vzniká i vtedy, ak za chýbajúce ospravedlnenie prichádza od partnera nejaká forma trestu.