Reklama

Stavebné povolenie: Neuveríte, po novom to ide ľahšie!

Zamietnutie žiadosti

Nie každá žiadosť o stavebné povolenie musí byť schválená. Ak sa chcete vyhnúť zamietnutiu žiadosti, dajte si pozor na viaceré body. Stavebný úrad zamieta žiadosti, ak:

  • umiestnenie stavby nie je v súlade so záväzným stanoviskom orgánu územného plánovania alebo s rozhodnutím orgánu posudzovania vplyvov,
  • stavebný zámer nevypracoval projektant,
  • navrhovaná stavba je v rozpore so záujmami chránenými osobitným predpisom,
  • k stavbe nie je zabezpečený prístup z verejnej komunikácie v kapacite dostatočnej pre prevádzkovateľa stavby alebo pre jej užívateľov a návštevníkov,
  • stavbu nemožno pripojiť na siete technického vybavenia územia v mieste stavby, najmä na verejný vodovod, na verejnú kanalizáciu a na distribučnú sieť elektrickej energie.

Drobné stavby

Správne konanie nie je potrebné, keď ide o drobnú stavbu, ktorá nestojí na verejnom priestranstve a od hranice susedného pozemku je vzdialená viac ako dva metre. Takýto zámer stačí stavebnému úradu – teda obci – oznámiť prostredníctvom tlačiva.

Drobná stavba je stavba, ktorá nemôže podstatne ovplyvniť svoje okolie. Ide najmä o rôzne zmontované konštrukcie, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 50 m² a výšku 5 m, teda kôlne, letné kuchyne, chlievy či rôzne prístrešky na odpadové nádoby, bicykle a podobne.

Drobné stavby sú tiež žumpy, pivnice a bazény, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a hĺbku 3 m a tiež nepriehľadné oplotenie do výšky 1,6 alebo priehľadné do výšky 2 m.

Zdroj: U. J. Alexander/Shutterstock

Drobné stavby ako letné kuchyne, kôlne, garáže alebo prístrešky pre autá po novom nebude treba ohlasovať.

Smelo bez byrokracie

Rozhodnutie o stavebnom zámere ani ohlásenie sa nevyžaduje na práce, ktoré majú udržiavací charakter, ako sú napríklad:

oprava fasády, strešnej krytiny, výmena odkvapových žľabov, oprava oplotenia, ak sa tým nemení jeho trasa a veľkosť,

oprava vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažieb, podhľadov, dverí, schodišťových zábradlí, mreží, okeníc, roliet, žalúzií, tieniacich clôn,

oprava a výmena elektrických vedení, bleskozvodov a uzemňovacích sústav, ak sa tým nemení ich trasa a ochranné pásmo,

maliarske, natieračské, tapetárske, štukatérske práce a výtvarná výzdoba a doplnky interiéru.

Strana

2/2

Autor článku

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena
V médiách začínala koncom roka 2006 ako redaktorka denníka Plus 1 deň. Po 15-ročnom pôsobení v šoubiznisovej redakcii istého online média sa rozhodla začať novú etapu v redakcii magazínu Báječná žena.
Reklama