Reklama

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti: Potrebujete obe!

Poschodový rodinný dom.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mysleli ste si, že poistenie nehnuteľnosti vám pokryje aj škody na zariadení a osobnom majetku? Je to omyl!

K častým otázkam pri vybavovaní poistenia pre byt či dom, patrí aj tá, aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. V tom najzákladnejšom význame sa dá povedať, že poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na samotnú stavbu a poistenie domácnosti na jej vybavenie a osobné veci jej obyvateľov.

Zdroj: Shutterstock

Ak ste sa stali hrdým majiteľom domu, musíte myslieť aj na poistenie.

Poistenie nehnuteľnosti

Nehnuteľnosť môže byť dom, byt alebo aj rekreačná chata v osobnom vlastníctve. V tomto prípade ide v princípe o ochranu stavby ako takej, čiže poistenie sa týka obvodových múrov, strechy, podláh, stien, stropov. Pokiaľ si vybavujete hypotéku, každá banka vyžaduje, aby bola nehnuteľnosť, na ktorú poskytuje úver, poistená. Ak ručíte iným domom či bytom, ten musí byť poistený tiež.

Najčastejšie škodové udalosti:

Zdroj: freepik

Vlámanie často zanechá škody aj na samotnej nehnuteľnosti.

Pri vlámaní poistenie nehnuteľnosti pokrýva napríklad vypáčené dvere či rozbité okno. Krádež sa môže týkať takých súčastí domu, ako sú solárne panely či satelitný prijímač. Pri vyčíňaní živlov ide napríklad o poškodenie pri povodni, vystúpenej spodnej vode, údere blesku, zosuve pôdy alebo snehu, víchrici či krupobití.

Poistenie nehnuteľnosti však pokrýva aj škody, ktoré na podlahách narobí voda z radiátora či prasknutej hadice od práčky. Alebo keď vám dom, napríklad jeho okná, poškodia stromy. Pokryje aj poškodenie vykurovacieho systému. Niektoré spoločnosti tam zahŕňajú aj škody spôsobené prepätím v elektrickej sieti.

Dôležité!
Život plynie, okolnosti sa menia, a preto je dôležité občas si poistenie a jeho rozsah skontrolovať a prípadne ho aj aktualizovať. Týmto sa vyhnete napríklad aj takzvanému podpoisteniu, ak rokmi hodnota vašej nehnuteľnosti stúpla. Staré, neaktuálne poistenie by vám v prípade poistnej udalosti už nemuselo vôbec stačiť na pokrytie škody.

V cene alebo navyše

Každá poisťovňa skladá svoje balíčky poistenia trochu inak, a tak si ich treba dôkladne preštudovať, aby ste pokryli všetko, čo je pre vás dôležité. Nie každé základné poistenie ponúka všetko, čo si pod tým predstavujete, dobre si to skontrolujte.

Poistenie nehnuteľnosti môže, ale nemusí zahŕňať aj:
- garáž alebo garážové státie,
- zelenú strechu alebo zelenú terasu,
- stavebné mechanizmy v prípade rekonštrukcie.

Zdroj: Microsoft Copilot

Poistenie nehnuteľnosti nemusí automaticky zahŕňať aj garáž.

Doplnky k poisteniu nehnuteľnosti:

  • zodpovednosť z vlastníctva nehnuteľnosti: To znamená, že poisťovňa vyplatí náhradu škody tomu, komu vznikne ujma v súvislosti s vašou nehnuteľnosťou, napríklad sneh z vašej strechy spadne na susedovo auto alebo v bytovke vytopíte susedov.
  • zodpovednosť nájomcov: Pokrýva škodu, ktorú nájomcovia spôsobia susedom.
  • zodpovednosť členov rodiny: Kryje škodu spôsobenú členmi domácnosti alebo domácimi zvieratami pri bežnej činnosti. Osobitne si môžete zvoliť aj variant škôd spôsobených pri športe.
  • Drobnosti patriace k nehnuteľnosti: Tu máte chránené napríklad merače či studňu, ale ste chránený aj pri neoprávnenom odbere vašej elektrickej energie inou osobou.
  • Strata nájomného: Ak vám nájomcovia z dôvody poistnej udalosti neuhradia nájomné, na čo majú legálne právo, poisťovňa vám môže nahradiť istú jeho časť.

Poistenie domácnosti

Predstava, že poistenie nehnuteľnosti kryje aj to, čo sa v nej nachádza, je mylná. Na ochranu zariadenia a iného vybavenia v prípade zničenia či krádeže slúži poistenie domácnosti. V tomto prípade ide o takzvané hnuteľné veci.

Zdroj: Shutterstock

Zariadenie a spotrebiče sú hnuteľný majetok: Potrebujete poistenie domácnosti.

Čo zahŕňa:

  • nábytok,
  • svietidlá, koberce a dekoračný textil,
  • elektrospotrebiče,
  • šperky, cennosti a umelecké predmety,
  • peniaze,
  • oblečenie a obuv,
  • športové vybavenie,
  • kuchynský riad,
  • knihy a hračky,
  • potraviny.

Nie každá spoločnosť automaticky ponúka aj poistenie majetku v prístavbe či na záhrade, preto si krytie dobre skontrolujte, ak chcete chrániť aj takéto veci. Poistenie majetku zvyčajne zahŕňa aj asistenčné služby, ktoré vám môžu byť osožné napríklad pri vymknutí sa z bytu, strate kľúčov, premnožení hmyzu alebo pri nutnosti volať elektrikára či plynára.

Pozor!
V snahe neplatiť zbytočne veľa, vás môže lákať uzatvoriť zmluvu na nižšiu hodnotu majetku. V prípade podpoistenia však hrozí, že pri poistnej udalosti dostanete aj nízke plnenie. Ak by ste si radšej poistili majetok na vyššiu sumu, tiež to nie je dobrý nápad. Budete síce platiť vyššie splátky, ale poisťovňa vám aj tak vyplatí plnenie vzťahujúce sa len na reálnu hodnotu majetku.

Pripoistenie

Aj v tomto prípade si môžete zvoliť rôzne pripoistenia a nadštandardné krytia podľa vašej osobnej situácie. Okrem bežných rizík, ako sú požiar, blesk, voda z vodovodu či krádež, môžete mať kryté aj škody spôsobené skratom elektromotora v spotrebičoch, prepätím, výpadkom prúdu, vodou z akvária a môžete si poistiť aj automatickú práčku.

Zdroj: iStock

Poistiť si môžete aj práčku.

Tiež si môžete zvoliť poistenie zodpovednosti, ktoré pokrýva napríklad škody na majetku, keď vytopíte susedov, škody na aute spôsobené predmetom, ktorý vám vypadol z okna alebo zranenie okoloidúceho takýmto predmetom. Rieši tiež škody spôsobené bežnou činnosťou v občianskom živote. Môžete si tiež poistiť zodpovednosť z držby psa či zodpovednosť nájomcu.

Nie úplne štandardnou ponukou je poistenie domácnosti na adrese prechodného pobytu, v niektorých spoločnostiach je však možné. Mnohé poisťovne ponúkajú poistenie nehnuteľnosti a domácnosti v jednom balíčku a stačí vám na to jedna zmluva.

Poistná udalosť
Krok č. 1: Zdokumentujte škody: urobte fotografie aj videá.
Krok č. 2: Informujte poisťovňu: telefonicky/ mailom/ osobne/ prostredníctvom formulára na stránke.