Trápi vás v dome vlhkosť? Poznáme príčiny a poradíme, ako sa jej zbaviť
3. 10. 2023, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: shutterstock
Mokré mapy na stenách znamenajú len jedno. Máte problém, ktorý by ste mali okamžite riešiť. Najlepšie je však plesniam a nadmernej vlhkosti v byte predchádzať. Poradíme vám ako na to.

Zdroj: instagram Ondrej Kandráč
Aby ste sa doma cítili komfortne a boli zdraví, musíte neustále sledovať či máte v izbách primeranú teplotu a vlhkosť vzduchu. Za ideálnu teplotu sa považuje 18 – 21 stupňov Celzia. Najvhodnejšia relatívna vlhkosť vzduchu je podľa tabuliek 45 – 55 percent. Na to, aby ste si toto všetko mohli odsledovať, vám pomôže teplomer s vlhkomerom za pár eur.
Zdroj: shutterstock
Príčiny vysokej vlhkosti vzduchu
Vysoká vlhkosť v dome či v byte má niekoľko príčin. Niektoré z nich viete odstrániť určitými opatreniami, napríklad použitím kvalitného odvlhčovača aj sami, no iné si vyžadujú pomoc odborníka. Pozrite sa teda na to, aké sú najbežnejšie príčiny vysokej vlhkosti vzduchu.
Nedostatočné vetranie
Možno to bude znieť ako nezmysel, no vedzte, že pravidelné vetranie, a to i v zime, vám pomôže udržať optimálnu vlhkosť. Vetranie by malo byť krátke a intenzívne, čiže také, pri ktorom otvoríte len na 3-4 minúty okná dokorán.
Zdroj: shutterstock
Dažďová voda
Z hľadiska odstránenia príčin vlhkosti, respektíve z hľadiska prevencie jej vzniku, je dôležité aj umiestnenie a ukončenie odkvapových rúr. "Netreba zabúdať ani na vyspádovanie chodníka okolo domu a na vytvorenie zvodov dažďovej vody z okolia domu. Tú totiž treba dostať mimo stavby do vsakov alebo do dažďovej kanalizácie. Avšak problém s dažďovou vodou je častý skôr u starých domov," vysvetlil Matúš Klena z MATYSTAV BUILDING.
Nekvalitná izolácia strechy
Sú veci, na ktorých sa neoplatí šetriť, a to platí napríklad aj o izolácií strechy. "Nekvalitne urobená izolácia sa skôr či neskôr prejaví v podobe vlhkých máp. Rozhodne preto pri stavbe domu nešetrite na materiáloch a dajte svoj dom postaviť skúseným stavbárom," objasnil Matúš Klena.
Zdroj: shutterstock
Vlhkosť zo zeme
Vzlínanie vlhkosti zo zeme je najčastejšou príčinou vysokej vlhkosti v dome a vlhnutia múrov. "Ide o proces, pri ktorom stavebné materiály absorbujú vlhkosť zo zeme v dôsledku porušenej či chýbajúcej izolácie proti vode či zemnej vlhkosti. Riešení je niekoľko. Jednou z možností je odstránenie vlhkosti drenážou. Druhou možnosťou je použitie tzv. elektroosmotických systémov. Tie však nemusia pri všetkých stavbách fungovať. Stretnúť sa môžete tiež s tvrdšími metódami ako napríklad podrezanie muriva či izolácia pomocou zarážaných plechov," ozrejmil Matúš Klena.
Príčiny suchého vzduchu
Suchý vzduch vás môže potrápiť predovšetkým v zime počas vykurovacej sezóny, avšak s týmto problémom sa môžete stretnúť aj v lete. Najčastejšou príčinou suchého vzduchu v zime je kúrenie, pričom najmenej spôsobujú vysúšanie vzduchu klasické radiátory a najviac elektrické ohrievače.
Zdroj: shutterstock
Riziká vlhkého a suchého vzduchu
Vplyv vysokej vlhkosti na zdravie:
- v dôsledku zvýšeného výskytu plesní, roztočov a baktérií zvyšuje vysoká vlhkosť riziko vzniku alergií či alergickej astmy
- oslabenie imunity, poruchy funkcie imunitného systému
- opakované infekcie dýchacích ciest
- upchatý nos, zápal spojiviek
- sťažené dýchanie, dráždivý kašeľ
Vplyv suchého vzduchu na zdravie:
- vysušovanie a podráždenie slizníc
- pocit suchých oči
- škriabanie v hrdle
- svrbenie v nose
- dlhodobá únava
Tipy, ako sa zbaviť vysokej vlhkosti
Pravidelne, dôkladne vetrajte tak, že okno otvoríte dokorán niekoľkokrát denne.
Pri varení používajte digestor.
Po kúpeli či sprchovaní vyvetrajte kúpeľňu.
Odvlhčovač používajte v prípade, že má dom poškodenú hydroizoláciu. V prípade novostavby sa odporúča používať ho prvé dva roky, kedy je vlhkosť vzduchu vyššia
V prípade starších domov odstráňte možné príčiny vlhnutia múrov izoláciou, zateplením a sanáciou, využite služby odborníkov na ošetrenie stavieb.
Tipy, ako sa zbaviť suchého vzduchu
Nekúrte viac, ako je potrebné.
Pravidelne a dôkladne vetrajte. Vetranie je liekom na vysokú vlhkosť, ale aj na suchý vzduch. Myslite na dôkladné vetranie, prípadne si zabezpečte vetranie rekuperáciou.
Ak bývate v nezateplenom dome, zvážte jeho zateplenie, ktoré môže problém so suchým vzduchom vyriešiť.
V prípade vonkajšej teploty pod nulou vetranie nepomôže, a tak siahnite po kvalitnom zvlhčovači vzduchu.