Viete, ako si vybaviť kúpele a kedy vám preplatia aj ubytovanie?
17. 9. 2024, 17:00

Zdroj: Kúpele Piešťany
Kúpeľnú liečbu pri rôznych ochoreniach či po úrazoch navrhuje vždy lekár. Prinášame vám prehľad, kedy je takáto zdravotná starostlivosť hradená aj s ubytovaním a stravou a kedy vás do kúpeľov určite neprijmú.
Nárok na kúpele
O pobyt v kúpeľoch môžete žiadať maximálne raz za kalendárny rok. Pri niektorých diagnózach ho poisťovne schvália maximálne raz za dva roky. Ak vám je kúpeľná liečba navrhnutá po úraze, operácii či ťažkom priebehu ochorenia Covid-19, opakovaný nárok vám nevzniká, ide o takzvanú jednorazovú záležitosť.
Kúpeľnú liečbu vždy navrhuje ošetrujúci lekár, ktorý vyplní príslušný formulár. V prípade pacientov nad 70 rokov sa vyžadujú aj výsledky interného vyšetrenia a vyjadrenie internistu ohľadom kúpeľov. Pokiaľ ste po úraze alebo hospitalizácii, musíte priložiť aj prepúšťaciu správu z nemocnice. Návrh na kúpeľnú starostlivosť potom doručíte poisťovni osobne alebo poštou.
Od roku 2023 môžu poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne využiť aj možnosť elektronického zaslania žiadosti. V tom prípade ho posiela poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, teda lekár, cez portál poisťovne.
POZOR! Najčastejšou chybou, ktorú robia žiadatelia o kúpele, je neskoré zaslanie návrhu do poisťovne. Každá diagnóza má určenú dobu indikácie – to znamená, že je určené, dokedy treba kúpeľnú liečbu absolvovať. Návrh musí byť doručený najmenej 6 týždňov pred uplynutím tejto doby. Neskoré zaslanie návrhu na kúpeľnú liečbu znamená jej automatické zamietnutie, hoci iné podmienky určené zákonom spĺňate.
Zdroj: Ingrid Timková
Kúpeľná kolonáda
Preplatia všetko?
Kúpeľnú starostlivosť môže poisťovňa uhrádzať v dvoch variantoch – buď máte nárok len na procedúry alebo vám bude uhradené aj ubytovanie a strava. Záleží to od toho, do akej indikačnej skupiny patríte. Aj v prípade takzvaného plného hradenia ale platíte sumu 1,70 eura na deň. Samotné kúpele ešte môžu vyžadovať rôzne poplatky, o ktorých by vás mali informovať v oznámení o nástupe do kúpeľov.
Plná úhrada
Preplatenie liečby vrátane stravy a ubytovania získavajú pacienti, ktorí patria do takzvanej indikačnej skupiny A. Patria sem napríklad:
- onkologické choroby,
- roztrúsená skleróza,
- obštrukčné pľúcne choroby,
- reumatické ochorenia s ťažkým postihnutím,
- zápalové ochorenia centrálnej nervovej sústavy,
- stavy po akútnom infarkte,
- stavy po operáciách srdcových chýb,
- stavy po rekonštrukčných cievnych operáciách,
- stavy po operáciách žalúdka, pažeráka, pečene, pankreasu,
- stavy po operáciách pohybového ústrojenstva,";i:10;s:29:"stavy po operácii obličiek,";i:11;s:38:"niektoré chronické kožné choroby, ";i:12;s:28:"chronické ochorenie čriev.
Zdroj: Archív Kúpele Brusno
Liečebné procedúry
Bez ubytovania a stravy
V indikačnej skupine B sú diagnózy a ochorenia, pri ktorých máte nárok len na preplatenie liečebných procedúr. Ubytovanie a stravu si musíte uhradiť sami. Ide napríklad o:
- ischemickú chorobu a chlopňové chyby,
- hypertenzívnu chorobu II. a III. stupňa,
- stavy po trombózach,
- vredy na žalúdku a dvanástniku,
- stavy po hepatitíde,
- cukrovku,
- chronickú bronchitídu,
- alergické nádchy,
- Parkinsonovu chorobu,
- skoliózy,";i:10;s:21:"neurózy a psychózy,";i:11;s:19:"chronické ekzémy,";i:12;s:57:"ochorenia kĺbov, kostí a svalov spôsobené pri práci.
Zdroj: Archív Kúpele Rajecké Teplice
Kúpele obľubujú aj samoplatcovia.
Kedy vás neprijmú
Lekár určuje potrebnosť kúpeľnej liečby podľa takzvaných indikácií, sú to teda znaky, podľa ktorých máte na takúto starostlivosť nárok. Existujú však aj kontraindikácie a to sú práve ťažkosti, ktoré vás v tomto ohľade diskvalifikujú. Hoci ostatné podmienky spĺňate, do kúpeľov vás v prípade kontraindikácií prijať nemôžu. V čase spisovania návrhu ani v čase nástupu na liečbu by ste nemali mať žiadny z týchto znakov:
- prenosná infekčná choroba,
- ochorenie v akútnom štádiu,
- známky obehového zlyhania,
- časté silné krvácanie,
- nestabilná cukrovka,
- stav po hlbokej žilovej trombóze,
- duševná choroba s asociálnymi prejavmi,
- závislosť od návykových látok,
- tehotenstvo,
- demencia.
Zdroj: Martin Mázor
Kúpele sú vnímané ako doplnková liečba.
Existujú samozrejme aj komplikácie špecifické pri jednotlivých diagnózach. Pri niektorých je napríklad kontraindikáciou aj fajčenie. V prípade inkontinencie a epilepsie môžu byť niektorým pacientom udelené výnimky a na kúpeľnú liečbu ich prijmú.
Prerušenie pobytu
Pokiaľ u vás nastanú zdravotné problémy alebo vážne rodinné udalosti, môžete kúpeľnú liečbu prerušiť. Ak sa vrátite skôr, ako uplynie 30 dní, stačí to oznámiť v prijímacej kancelárii kúpeľov, kde sa preukážete prípadne aj lekárskym potvrdením o spôsobilosti dokončiť liečbu. Ak vám však skončí platnosť vášho poukazu na kúpeľnú liečbu, musíte kontaktovať priamo svoju zdravotnú poisťovňu.
Zdroj: Kúpele Smrdáky
Kúpele v liečivej vode
POZOR! Pokračovanie liečby po uplynutí viac ako 30 dní sa posudzuje v podstate ako nový nástup. Nový termín tak môžete dostať až v budúcom roku. Ak patríte do skupiny, ktorá má nárok na kúpele len raz za dva roky, počkáte si ešte dlhšie.
Čo potrebujete
Kúpeľná liečba zvykne trvať 21 alebo 28 dní. Základom je mať so sebou:
- predvolanie na kúpeľnú liečbu,
- oznámenie zdravotnej poisťovne o schválení liečby,
- lekárske potvrdenie o vašom zdravotnom stave, nie staršie ako 14 dní,
- preukaz poistenca a osobné doklady,
- lieky, ktoré užívate.
Zdroj: Peter Ličák
Vaňové kúpele
Ďalšie balenie je už podobné tomu na dovolenku. Vezmite si kozmetiku, ktorú používate, hrebeň, pyžamo, prezuvky, župan. Nezabudnite na plavky a šľapky k bazénu. Praktické je mať so sebou aj manikúru. Pri vyberaní oblečenia a obuvi berte do úvahy prostredie, v ktorom sa kúpele nachádzajú a nezabúdajte, že na horách býva chladnejšie. Nudu môžete zaháňať knihou alebo rôznymi krížovkami.