Každá doba prináša iné vymoženosti aj možnosti. To, čo je dnes pre nás samozrejmosťou, bolo pre naše babičky skôr luxus...

 V jednej vani

Viete si predstaviť, že by ste sa každý večer kúpali podľa poradovníka? Lebo naše babičky aj prababičky to tak robili. My si môžeme dožičiť denne sprchu či kúpeľ a nemusíme sa deliť o vodu a priestor vo vani ešte s niekým iným. Pred vyše storočím to fungovalo úplne inak. Kúpeľ sa niesol v inom duchu u šľachty, v inom u chudobných. Používala sa len čistá, zvyčajne studená voda - v lepšom prípade s prídavkom bylín. Bohatší si dopriali teplý kúpeľ v drevených kadiach, ktoré mohli byť vystlané plátnom.

V chudobných rodinách na umývanie používali vandlík, lavór alebo drevený džber. V ňom sa postupne v tej istej vode umyli všetci členovia rodiny. Zvyčajne začínal gazda, po ňom išla gazdiná, potom deti podľa veku. Najmladšie umývaciu štafetu ukončilo. Naše babičky si však pamätajú, že tento zvyk sa preniesol aj do nedávnej minulosti. Nebolo nič čudné, ak sa vo vani vykúpala v jednej vode celá rodina.

Do päťdesiatych rokov 20. storočia existovalo na väčšine Slovenska takzvané obliekanie „naspodok“ a „navrch“. Čo to znamená? Že žena mala na sebe dva rubáše – spodnicu a vrchnú sukňu. Spodnica si toho pamätala naozaj veľa. Naše babičky ju nosili priamo na tele, preto sa rýchlo znečistila a opotrebovala. Vrchný odev nosili najmä medzi ľudí. Bol o poznanie čistejší a zachovalejší. A tak sa zo žartu hovorievalo: Navrchu „juj“, naspodku „fuj“.

 Spláchne posledný

Splachovanie toalety, až keď vykonali potrebu všetci členovia rodiny, bol bežný jav najmä v čase septikov. Dnes, keď je takmer každá toaleta napojená na verejnú kanalizáciu, si to už nevieme predstaviť. Pred niekoľkými rokmi však bolo potrebné, najmä v obciach bez kanalizácie, doslova šetriť miestom. Septik mal obmedzený objem, a kto nechcel volať cisternové vozidlo, ktoré by obsah septiku odstránilo, častejšie ako raz za mesiac, robil to. Šetrilo sa tak nielen vodou, ale aj peniazmi. Každé vyprázdnenie „žumpy“ niečo stálo.

Zadržiavanie vetrov môže vyústiť do nekontrolovateľných vetrov.
Zdroj: Shutterstock