Expresné vianočné pečenie
Ak na Vianoce nebudete stíhať piecť alebo vás to jednoducho nebaví, ale aj tak chcete mať na sviatočnom stole niečo domáce, tieto recepty si zamilujete. Pripraviť ich zvládne naozaj každý a chutia skvele. „Zvládam ich aj ja, a to som chlap, ktorý k pečeniu síce nemá vzťah, ale chcem mať na Vianoce niečo svoje,“ napísal nám čitateľ Peter. 

Čokoguľky

  • Budete potrebovať: 150 g horkej a 150 g mliečnej čokolády, 3 lyžice kokosového oleja, 1 lyžičku vanilkového extraktu, 1 hrnček kokosového mlieka z plechovky, na obalenie: strúhaný kokos, podrvené oriešky, kakao a podobne.

Postup: Nad vodným kúpeľom roztopte čokolády spolu s kokosovým olejom. Pridajte vanilkový extrakt, kokosové mlieko a rozmiešajte. Dajte stuhnúť do chladničky, potom tvarujte guľky a obaľujte ich podľa chuti v rôznych posýpkach. Uložte do papierových košíčkov a uchovajte v chlade. 

TIP! Ak nemáte čas ani tvarovať guľky, tak ešte teplú hmotu nalejte do hranatej formy a navrch nasypte kokos alebo oriešky. Stuhnuté nakrájajte na kocky veľkosti bonbónov.

Vaše tipy
Zdroj: Shutterstock
Vaše tipy

Čokotoliariky

  • Budete potrebovať: 100 g horkej čokolády, 100 g mliečnej čokolády, 3 až 4 lyžice masla, rôzne sušené ovocie a nasekané oriešky.

Postup: Vo vodnom kúpeli roztopte čokolády s maslom (pridajte iba toľko, aby čokoláda zostala dosť hustá). Primiešajte nakrájané sušené ovocie a nasekané oriešky. Na plech rozložte papier na pečenie a lyžicou robte z hmoty toliariky. Môžete ich ešte posypať kokosom alebo zlatými cukrovými perličkami. A nechajte stuhnúť.

Nepečené kávové zrná

  • Budete potrebovať: 3 balenia maslových keksov, 100 g práškové- ho cukru, 180 g masla, 20 g mletej kávy, 1 lyžicu kakaa, čokoládu na varenie alebo polevu z horkej čokolády.

Postup: Všetky suroviny okrem čokolády zmiešajte. Z hmoty odoberajte lyžicou a na rovnej podložke vytvarujte ovály. Koncom lyžice v strede urobte zárez, aby vzniklo kávové zrno. Potom ich ponamáčajte v rozpustenej čokoláde a nechajte stuhnúť na mriežke. 

Expresné vianočné pečenie
Zdroj: Shutterstock
Expresné vianočné pečenie

Kokosové pusinky

  • Budete potrebovať: 200 g strúhaného kokosu, 150 g práškového cukru a 2 vajcia.

Postup: Všetko spolu zmiešajte a lyžičkou tvarujte na plech vystlaný papierom na pečenie malé kôpky. Pečte v rozohriatej rúre na 160 stupňoch Celzia dozlatista.

Čitateľ Peter, Čierna Voda