Reklama

7 rád, ktoré vám uľahčia jarné sadenie kvetov do záhrad i na balkóny

Sadenie

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Jar je ako pozvanie na nový začiatok. Prebudená príroda láka vyhrnúť si rukávy a priniesť farby a vône do záhrady, na balkón či okenný parapet.

Ak túžite po nádherných kvetoch, ktoré budú rásť s ľahkosťou, inšpirujte sa týmito siedmimi overenými tipmi. Každý z nich je zameraný na iný typ rastlín, aby si každý našiel ten svoj spôsob, ako si jar ešte viac spríjemniť.

1. Pre letničky: Neponáhľajte sa so sadením von

Petúnie, gazánie či lobelky milujú teplo. Ak si ich plánujete dať do črepníkov na balkón alebo do záhona, počkajte, kým nočné teploty prestanú klesať pod 10 stupňov. Ak sadenice predpestujete vnútri, pomôžete im spevnieť. Nezabudnite ich postupne otužovať – niekoľko dní pred presadením ich cez deň nechajte vonku, aby si privykli.

Zdroj: Shutterstock

Astry sa často zamieňajú s kráľovnami jesene – chryzantémami. Existuje však medzi nimi mnoho rozdielov. Astry sú spoľahlivo mrazuvzdorné, majú jemnejšie, väčšinou prázdne kvety a najmä menšie kopijovité listy bez silnej arómy, typickej pre chryzantémy. Ponuka farieb je tiež odlišná. Astry zoženiete v chladných odtieňoch modrej, bielej, ružovej, fialovej a chryzantémy vo všetkých teplých farbách žltej, červenobordovej či oranžovej.

2. Pre trvalky: Vyberte im miesto, ktoré im pomôže v raste

Levanduľa, echinacea alebo rudbekia sú krásne trvalky, ktoré nevyžadujú každoročné presádzanie. Zvážte však ich potreby – niektoré milujú slnko, iné uprednostňujú polotieň. Keď im nájdete správne miesto už na začiatku, budú vás odmeňovať kvitnutím niekoľko rokov bez zbytočných zásahov.

Anketa

Sadíte si do záhrady kvety alebo iba zeleninu a ovocie?

  • Iba kvety0%
  • Kvety, zeleninu i ovocie0%
  • Iba zeleninu a ovocie0%

Hlasovanie bolo ukončené

3. Pre balkónové rastliny: Investujte do kvalitnej zeminy

Muškáty či petúnie sú stálicami na mnohých balkónoch. Aby sa im darilo v kvetináčoch, potrebujú kvalitný substrát, ktorý drží vlhkosť, ale zároveň nezamokruje korene. Pridajte do zeminy granulovaný hnoj alebo hydrogelové guličky, ktoré udržia vodu dlhšie. Je to obzvlášť praktické počas horúcich dní.

Zdroj: shutterstock

Spojenie naružovo kvitnúcich chryzantém, fialovo-bielych sirôtok (Viola x wittrockiana) a ružových súkvetí vresu vytvorí v záhrade veselú atmosféru. Pre väčší efekt celkovú kompozíciu spestria ozdobné tekvičky či plody zo záhrady.

4. Pre cibuľoviny: Nebojte sa ich kombinovať

Tulipány, narcisy či hyacinty sa často sadia ešte na jeseň, ale v záhradníctvach bežne kúpite aj už zakvitnuté cibuľoviny na jar. Môžete ich vysadiť do kvetináča na okno alebo do záhonu v skupinách. Kombinujte rôzne výšky a farby, aby vznikol efekt „jarnej kytice“ priamo v zemi.

5. Pre kvety na okennom parapete: Nezabúdajte na orientáciu okna

Ak si chcete vyzdobiť parapet vo vnútri bytu, zohľadnite, na ktorú svetovú stranu je otočený. Napríklad africké fialky alebo begónie sa cítia najlepšie na východnom alebo západnom okne, kde nie je priame poludňajšie slnko. Naopak, slnečné okná ocenia napríklad pelargónie.

Anketa

Kedy sadíte kvety?

  • V apríli0%
  • V máji0%
  • V júni0%

Hlasovanie bolo ukončené

6. Pre kvitnúce kríky: Jar je ideálna na výsadbu nových kusov

Hortenzie, orgován alebo zlatý dážď – kvitnúce kríky sú ozdobou každej záhrady. Jar je skvelé obdobie na ich vysádzanie, kým ešte nie sú v plnom kvete. Vykopte jamu dvakrát väčšiu, ako je koreňový bal, premiešajte zem s kompostom a nezabudnite pravidelne polievať počas prvých týždňov, kým sa zakorenia.

Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

Spodnú časť odrezka namočte do stimulátora rastu a zasaďte do substrátu určeného na rozmnožovanie.

7. Pre bylinky do črepníka: Spojte úžitok s krásou

Petržlen, pažítka či mäta nielen krásne voňajú, ale aj ozdobia každý balkón alebo okennú rímsu. Použite široké črepníky s drenážou, kombinujte viaceré druhy do jednej nádoby a uistite sa, že majú aspoň 4 až 6 hodín slnka denne. Bonus? Budete mať čerstvé bylinky rovno poruke do kuchyne!