Machy

Na svete ich rastie 10- až 15-tisíc druhov. Na Slovensku sú najrozšírenejšie v ihličnatých a listnatých lesoch. Najlepšie sa im darí v tieni, ale prežijú aj na kôre niektorých stromov. Ich význam je pre prírodu mimoriadny, lebo svojím rastom (vytvárajú akési vankúšiky) udržiavajú vlhkosť v pôde aj v prízemných častiach ovzdušia. Majú však aj iné využitie. Každý rok si z nich môžete urobiť vymeniteľný podklad napríklad na betlehemy, v ktorých predstavujú akúsi trávu. Rašelinník dokonca ľudia v niektorých častiach sveta používali namiesto detských plienok.

Machy
Zdroj: shutterstock
Machy

Kôra a borka, dubenky

Kôra sa definuje ako povrchová vrstva stromov a krov, borka je kôra druhotná. Obidve však majú veľký význam. Sú určujúcim znakom druhov a foriem drevín, ale výťažky z kôry niektorých stromov (napríklad zo smreku a z duba) sú tiež dôležité. Získava sa z nich látka, ktorá sa využíva pri úprave koží, ale aj vo farbiarskom priemysle a pri výrobe atramentu.

Slávny lekár a botanik P. O. Mattioli napísal: „Dubenky zbierajte na stromoch, až keď poriadne vyschnú. Roztlčte ich na prášok a priložte na hnisajúcu ranu. Pomôžu s jej liečbou. Keď zas budete týmto práškom potierať ďasná, zabránite hnisavým výtokom zo zubov a zahojíte aj vredy v zuboch.“

Kôra a borka, dubenky
Zdroj: shutterstock
Kôra a borka, dubenky

Dubenky sú zdrojom kanínu, ktorý sa používal na výrobu dubenkového atramentu. Ten bol veľmi rozšírený na písanie v dobe od 12. do 19. storočia.

Dubenka
Zdroj: shutterstock
Dubenka

Čo je dubenka?

Je to guľka alebo akýsi plod, ktorý vyrastá na duboch. Môže zaň hmyz, ktorý nakladie do kvetu duba vajíčka. Tie pôsobia invazívne a kvet sa bráni. Začne sa zväčšovať, až vznikne guľka veľká asi 2 centimetre.