Reklama

Chcete, aby bolo pred Dušičkami všetko tip-top? Vieme, ako sa postarať o hrob a nepoškodiť ho!

hrob

Zdroj: Marcela Martinková

Reklama

Marcela Martinková

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Ak miesta posledného odpočinku vašich blízkych nenavštevujete pravidelne, pravdepodobne po roku zarástli machom a možno stratili niekdajší lesk. Vieme, ako sa pre Dušičkami postarať o náhrobné kamene vašich blízkych a neznehodnotiť ich...

Na čistenie náhrobných kameňov samozrejme existuje mnoho špecializovaných firiem. Tie za krátky čas zmenia hrobové miesto na nepoznanie, ale za ich služby musíte zaplatiť. My však máme dobrú správu, lebo náhrobné kamene viete vyčistiť poľahky aj sama. A my vieme, ako na to. Myslite však na to, že každý druh kameňa si vyžaduje individuálny spôsob čistenia. 

Zdroj: Marcela Martinková

Ako na to
Vo všeobecnosti platí, že na náhrobky by ste nemali používať bežné čistiace prípravky, lebo môžu nenávratne poškodiť kameň. Povrchy nečistite ani oceľovou kefou a vyhnite sa aj používaniu ostrého náradia, ktoré by tiež mohlo kameň nezvratne poškodiť. Vyhnite sa aj práškovým čističom a tekutým pieskom a preventívne nepoužívajte ani kyselinu, alebo aspoň reakciu čistiaceho prostriedku najskôr otestujte niekde na skrytom mieste.

Historické skvosty

Náhrobné kamene z pieskovca dnes nájdete najmä na historických cintorínoch. Sú najnáročnejšie na údržbu, lebo chémia im nerobí príliš dobre. Ak ich teda chcete zbaviť nánosov špiny či machov a lišajníkov, na ich očistenie použite najskôr pevnú, nie však kovovú kefu. Šetrnejšie však očistí ich povrch para prípadne čistič kameňa s neabrazívnym charakterom. Náhrobný kameň nezabudnite následne opláchnuť čistou vodou.   

Zdroj: Marcela Martinková/GPT4

Toto ste vedeli?
Čistenie parou je zvyčajne záležitosťou špecializovaných firiem. Je rýchle, efektívne a dlhodobé. V službe je zvyčajne zahrnutá aj impregnácia kameňa a ochranný náter proti machu a lišajníkom. Služba je však pomerne drahá. Za očistenie jednohrobu zaplatíte od 50 eur, ale cena závisí samozrejme na čistiacej službe, ktorú si na výpomoc objednáte.

Náhrobky z mramoru

Mramor je síce krásny, ale citlivý, tak sa pri jeho údržbe určite vystríhajte použitiu čistiacich prostriedkov s obsahom kyselín. Organické rozpúšťadlá a riedidlá by zasa mohli zmeniť jeho farbu. Mramor teda očistite kefou s jemným vlasom a tekutými  bezfosfátovými „pieskami“, ktoré používate napríklad na kuchynský riad, pred ich nanesením však pomník najskôr navlhčite! Po čistení povrch nezabudnite dôkladne opláchnuť čistou vodou.

Náhrobky zo žuly

Žula má najnižšiu nasiakavosť, tak na ňu môžete použiť rozličné čističe. Neublížite jej ani silnejšími čistiacimi prostriedkami ako sú chemické rozpúšťadlá, čističe sanitárnej keramiky na báze kyselín, aj keď podobnú službu urobí obyčajný ocot, ktorý zaberie aj na hrubšie nečistoty. Stačí, ak mu „pomôžete“ cirokovou kefou. Na bežné čistenie však postačí, ak povrch lešteného kameňa pretriete vlhkou handrou s použitím saponátu a následne dôkladne opláchnete.

Zdroj: Marcela Martinková/GPT4

Nepodceňujte starostlivosť o náhrobné kamene.

Náhrobky z umelého kameňa

Náhrobok z umelého kameňa – takzvanú terazzu poľahky očistíte cirokovou kefou a saponátom. Hrdzu z neho zmyjete alkalickými čistiacimi prostriedkami alebo prípravkami na kameň. Na záver ho ošetrite špeciálnymi čistiacimi prostriedkami.

Na nasledujúcej strane na dozviete veľa užitočného o zdanlivo nebezpečných neprieteľoch. Používate ich počas Dušičiek určite aj vy a možno ani neviete, že môžu náhrobné kamene poškodiť.

Vosk zo sviečok

Lepšie je predchádzať tomu, aby vosk zo sviečok na kameň stiekol, lebo po sebe zanecháva mastné fľaky. Tak keď ste postavená pred úlohu vyčistiť ho, môže to byť poriadne náročné. Pri odstraňovaní vosku platí pravidlo, že čím skôr ho z kameňa odstránite, tým lepšie.
Najlepšie sa osvedčili chemické prípravky na odstraňovanie hrdze. Tie zatečené miesto očistia tak, že kameň získa svoj pôvodný vzhľad. Vždy pred aplikáciou ho najskôr vyskúšajte na nenápadnom mieste a nepoužívajte ho na leštený kameň a mramor.
Naša rada: Znehodnoteniu voskom môžete predísť impregnáciou kameňa. Oceníte ho aj ako prevenciu pred poškodením vtáčím trusom, lebo dusičnany z neho môžu preniknúť do hĺbky a kameň znehodnotiť.

Zdroj: Marcela Martinková/GPT4

Pri odstraňovaní vosku platí pravidlo, že čím skôr ho z kameňa odstránite, tým lepšie.

Nebezpečná impregnácia

Myslite na to, že všetkého veľa škodí a platí to aj o impregnácii. Ak sa teda rozhodnete impregnovať, na pomník nenaneste viac prostriedku, ako je odporúčané, inak kameňu hrozí poškodenie vlhkosťou a mrazom. Impregnačný prípravok síce pri väčšom množstve prenikne hlbšie do kameňa, čo je zdanlivo dobré, môže to však mať opačný efekt. Prehnane veľa impregnácie totiž prenikne hlboko do kameňa a zmenší jeho priepustnosť. U kameňa teda nevie unikať prebytočná vlhkosť a tá keď zamrzne, môže kameň zvnútra rozdrobiť.

Mach a riasy

Občas môžu byť výzvou najmä na kameňoch, ktoré sú väčšiu časť dňa v tieni a vlhku pod stromami. Okrem toho, ich odstránenie je často len dočasné a opäť na náhrobku vyrastú. Našťastie existujú chemické odstraňovače machu a rias s fungicídnymi účinkami, ktoré zabránia jeho opätovnému výskytu.

Zdroj: Marcela Martinková/GPT4

Mach a riasy Občas môžu byť výzvou najmä na kameňoch, ktoré sú väčšiu časť dňa v tieni a vlhku pod stromami. Okrem toho, ich odstránenie je často len dočasné a opäť na náhrobku vyrastú.

Neviete si dať s náhrobným kameňom rady?

Tak vyhľadajte odborníka. Platí to najmä v prípade, keď neviete, z akého druhu kameňa je náhrobok vyrobený. Lebo aj umelý kameň zlepený živicami môže zle zareagovať na prípravky s obsahom kyselín, aj keď sa o ňom hovorí, že je takmer nezničiteľný.
Ak je potrebné obnoviť povrch náhrobného kameňa, môže pomôcť prebrúsenie. Vykonávajú ho špecializované firmy, rátajte však s tým, že za túto službu zaplatíte viac. V závislosti od veľkosti hrobu a zvetrania kameňa si pripravte na 1-hrob minimálne 100 eur.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Aj Milan Ondrík má ránné rituály.Neuveríte, čo si neodoprie!

    Virtuálne na hrob

    Bývate priďaleko, ste príliš zaneprázdnená či nemôžete z iného dôvodu zapáliť sviečku na hrobe svojho najbližšieho? Niektoré cintoríny ponúkajú možnosť zapáliť aspoň virtuálnu sviečku.
    Môžete ju napríklad zapáliť na portáli cintoriny.sk, kde evidujú viac ako 600-tisíc hrobov.  Na portáli tiež zistíte, či za hrobové miesto je alebo nie je zaplatené nájomné, a to bez zadávania akýchkoľvek prihlasovacích údajov alebo hesiel. Tieto informácie však neposkytujú všetky registrované cintoríny. Údaje o hroboch, zomrelých, platbách a stave zmlúv ako aj digitálna mapa cintorína pochádzajú z oficiálnych zdrojov správy cintorínov a sú prístupné všetkým používateľom internetu.

    Zdroj: Marcela Martinková/GPT4

    Bývate priďaleko, ste príliš zaneprázdnená či nemôžete z iného dôvodu zapáliť sviečku na hrobe svojho najbližšieho? Niektoré cintoríny ponúkajú možnosť zapáliť aspoň virtuálnu sviečku.

    Mapy cintorínov a zoznam hrobových miest sú dostupné aj na portáli virtualnycintorin.sk, ktorý spolupracuje s približne 500 cintorínmi. Na portáli pozdravdoneba.sk môžete svojmu blízkemu zosnulému napísať odkaz.

    Autor článku

    Marcela Martinková

    Redaktorka týždenníka Báječná žena
    Vo vydavateľstve pracuje ako redaktorka už 16 rokov.  Zaujíma sa nie len o osudy známych tvárí, ale aj o silné príbehy bežných ľudí. Okrem manžela má aj dve deti, tri mačky, mnoho akváriových rybičiek a svoju vlastnú "botanickú" záhradu...