Iba za posledný mesiac kupujeme lacnejšie mlieko aj vajcia a odborníci vravia, že znižovanie cien potravín by malo pokračovať. Časom, kedy padal jeden negatívny rekord za druhým, tak, zdá sa, odzvonilo. Ceny niektorých potravín totiž padli doslovne z mesiaca na mesiac.

O približne 4,4 percenta zlacneli slepačie vajcia, podobný pokles dosiahla aj cena rastlinných olejov a margarínu. O 4 percentá klesla aj cena zeleniny a mlieka a menej (asi o 3,8 až 3 percentá) zaplatíme aj za maslo jogurty a múku.
 
Zdražovanie totiž povoľuje a inflácia už piaty mesiac po sebe klesla, čím sa dostala tesne pod úroveň desať percent. Takto nízko bola naposledy vo februári minulého roku. A toto sa odrazilo aj na cenách potravín, ktoré poriadne zaťažujú nejednu peňaženku.   

Craig Harisson (35)si svoj nákupný deň predstavoval určite inak. V balení banánov totiž našiel samičku desivého pavúka. To však nie je všetko. Okrem toho si sebou niesla viac ako 200 vajíčok.
Zdroj: gettyimages

Kedy skončí inflácia...
„Najvýznamnejší vplyv na pokles cien v porovnaní s júnom malo zlacnenie potravín o 0,7 %, čo bolo ovplyvnené poklesom cien mlieka, syrov a vajec o 2,1 % a tiež zeleniny o 4,9 %. Medzimesačne zlacneli aj chlieb a obilniny, ako aj ovocie,“ uviedol vo svojej analýze štatistický úrad.