Reklama

Máte doma malých „závislákov na mobile“? Naučte sa, ako dostať rodinu späť do offline sveta

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Komička Evelyn má šťastie vždy na dosah. Čo preň robí?

    Ako využiť technológie na vlastný prospech

    Je dôležité uvedomiť si, že moderné technológie nemusia byť len hrozbou, ale aj výborným nástrojom. Rodičia môžu sledovať rodinný kalendár, zdieľať fotografie, či dokonca používať špeciálne aplikácie na meranie času, ktorý deti (a oni sami) trávia pri obrazovke. Vďaka nim sa dá nastaviť blokovanie vybraných aplikácií po uplynutí určitej doby. 

    Staršie deti môžu samy monitorovať, koľko času venujú sociálnym sieťam, čím získajú lepšiu sebareflexiu. Cieľom digitálnej hygieny nie je technológie úplne eliminovať, ale naučiť sa ich zdravo využívať.

    Ranná a večerná rutina bez mobilov

    Jedným z najúčinnejších pravidiel v rámci digitálnej hygieny býva zavedenie „mobil-free“ zón alebo časových úsekov, počas ktorých sa rodina dohodne, že telefóny, tablety či počítače ostanú bokom. Veľmi vhodné na to sú rána, kedy je telo aj myseľ ešte čerstvá a správny štart do dňa je kľúčový. 

    Ideálne je mobil vôbec nebrať do rúk aspoň prvých 15 až 30 minút po prebudení. Rovnako to platí aj naopak, teda pred spaním. Svetlo z obrazoviek negatívne vplýva na kvalitu spánku a narúša prirodzené biorytmy organizmu. Ak budeme tento čas radšej venovať rozhovorom, čítaniu knihy či večernej relaxácii, celá rodina bude mať lepšiu náladu a kvalitnejší spánok.

    Nájdite offline aktivity, ktoré dokážu zaujať

    Mnohí rodičia často hľadajú nápady, ako odtrhnúť deti od digitálnych zariadení. Vhodné je zaradiť pravidelné spoločné aktivity, pri ktorých sa všetci stretnú v reálnom čase a zábavne trávia spolu chvíle. Môže ísť o výlety do prírody, návštevy interaktívnych múzeí, turistiku či spoločné športovanie. Kreatívne dielne doma, kde deti vyrábajú náhrdelníky, maľujú na kamene alebo pečú koláč spolu s rodičmi, tiež pomáhajú budovať vzťahy a vytvárajú spomienky.

    Ak sú deti už staršie, je dobré nájsť im zmysluplnú záujmovú činnosť. Môže ísť o hudbu, tanec, výtvarné krúžky či šport, ktorý v nich prebudí vášeň. Keď uvidia, že ich rodičia sú ochotní podporiť ich záľuby, radi vymenia čas pri počítači za skutočné aktivity a spoločné rodinné chvíle.

    Strana

    2/2

    Reklama