Kedysi dávno ste uzavreli životné poistenie, no vôbec netušíte, aké riziká vám kryje? Najradšej by ste zrušili zmluvu alebo aspoň znížili splátky?

poistenie
Zdroj: Shutterstock

Neunáhlite sa
Otázky súvisiace so životným poistením trápia najmä tých, ktorým príjmy ovplyvnila finančná kríza spojená s pandémiou. Pokúšajú sa vylepšiť rozpočet znížením počtu pravidelných mesačných platieb, menia nastavenia poistných krytí a pripoistení v snahe lepšie sa poistiť proti výpadku príjmu, mnohí rozmýšľajú aj nad zrušením poistenia. „Ak rozmýšľate nad zrušením životného poistenia, lebo ste vo finančných problémoch a chcete znížiť pravidelné mesačné výdavky, dobre si to premyslite. Zarábate si na ešte väčšiu krízu,“ upozorňuje Michal Kozák.

Podstata zmluvy
Životné poistenie pomôže v čase finančnej krízy len vtedy, ak máte súčasne aj zdravotné problémy, pre ktoré nemôžete pracovať. Odborník upozorňuje, že mnohí nechápu podstatu zmluvy: „Životné poistenie má chrániť najmä pri vážnych zdravotných komplikáciách, ktoré ohrozujú poistenca a jeho rodinu. V žiadnom prípade nemá slúžiť na vykrytie dočasnej straty príjmu, napríklad kvôli pandémii.“

Čo chcete chrániť?
Nie vždy dokážete správne vyhodnotiť, ktoré riziká sa vás týkajú a ktoré pripoistenia potrebujete. Aj preto je lepšie poradiť sa s finančným sprostredkovateľom, ktorý vie lepšie posúdiť a vyhodnotiť vaše potreby na základe aktuálnej situácie. „Pred uzatvorením zmluvy treba porozmýšľať, čo naozaj potrebujete ochrániť. Môže ísť o ochranu príjmu, úverov, budúcnosti dieťaťa, dôchodku alebo iných vecí. Až potom viete, ako má zmluva vyzerať a čo má obsahovať,“ vysvetľuje Michal Kozák.